úvod

O rok mladší než naše Jizerská 50, ale přitahuje daleko víc startujících. Je to volný styl, který každoročně láká tolik účastníků, krásná krajina švýcarských údolí, skvěle upravené tratě, či precizní organizace závodu?

​

Rekordy na engadinské trati

 • Rekordní čas na 42 km s cílem v Zuozu:
  • Muži: 1:16.10 Hervé Ballan, Francie (1994)
  • Ženy: 1:22.8 Silvia Honegger, Švýcarsko (1994)
 • Rekordní čas s cílem S-chanf:
  • Muži: 1:23.44 Christian Hoffmann, Rakousko (1998)
  • Ženy: 1:28.19 Julia Čepalova, Rusko (2000)
 • Rekordní čas se změnou trasy v Staz Forest (od roku 2004):
  • Muži: 1:24.30 Tor Arne Hetland, Norsko (2008)
  • Ženy: 1:29.52 Ritta Lisa Roponen, Finsko (2013)

Engadin Skimarathon je největší lyžařskou akcí na světě hned po nejslavnějším Vasově běhu. Zároveň je to největší závod volnou technikou vůbec. Každoročně se ho účastní přes 13 000 startujících, mezi nimiž nechybí slavná jména závodníků jako třeba Švýcaři Dario Cologna, Roman Furger a Toni Livers, Italka Antonella Confortolaová nebo domácí Seraina Bonerová.
V minulosti startovaly i české hvězdy běžeckého lyžování – Klára Moravcová (3. místo v roce 2016), Martin Koukal (10. místo v roce 2014) nebo Kateřina Neumannová (7. místo v roce 2008).
Údolí Engadinu je jedno z mála míst, kde jsou široké louky a rozlehlá jezera a masy závodníků se poměrně snadno a bez problémů vejdou na trať, přestože při bruslení zabírají daleko více místa než při klasickém stylu. O dojezdu vítěze musí pravidelně rozhodovat cílová fotografie, kvůli mírnějšímu profilu většinou přijede do finiše velká skupina závodníků a rozdíly nejlepších jsou často ve zlomku sekund. Není výjimkou, když do cíle dorazí během 30 sekund 30 závodníků. O to je pak vítězství cennější.
Engadin Skimarathon je součástí seriálu Worldloppet, který zahrnuje nejslavnější závody po celém světě, a je prestižní nejen pro amatérské lyžaře, ale také pro celou řadu elitních běžců.


Součástí závodů je také noční sprint ve Svatém Mořici

Když se řekne Engadin…

Závod je v Česku velmi oblíbený, o čemž svědčí i to, že když se mezi našimi lyžaři řekne Engadin, jen málokdo si vybaví, že je to název švýcarského údolí. Každému přijde jako první na mysl tamní závod.
Švýcarští organizátoři jsou spolehliví, pokud se podíváme do historie závodu, pouze jeden ročník – a to v roce 1991– se nepodařilo uspořádat. V současnosti se na organizaci podílí 11 místních lyžařských klubů, které vytváří tzv. OC-Committee, která čítá 90 členů. V den závodu pomáhá 1 500 dobrovolníků. Celkový rozpočet akce je 2,5 milionu CHF, z toho přibližně 47 procent pokryjí sponzoři, 46 procent startovné od závodníků a zbylých 7 procent jde z ostatních zdrojů.

Neuvěřitelná čísla

V 60. letech byl běh na lyžích poměrně nový sport, ale lidi zaujal a měl před sebou velkou budoucnost. Prvním závodem byl dlouhý výjezd, inicioval ho bývalý závodník a obchodník se sportovním vybavením Albert Scheuing. V roce 1969 se přihlásilo neuvěřitelných 945 startujících a 805 z nich závod dokončilo. Byl to velký úspěch a počet startujících se každý další rok téměř zdvojnásoboval. Už 8. ročníku se účastnilo přes 10 000 lidí, nejvíce lidí dorazilo v jubilejním 30. ročníku, kdy se na start postavilo více než 13 500 účastníků, což je dodnes rekordní číslo. Padesátý ročník jej však bude zajisté atakovat.
Neuvěřitelná čísla však pokračují, ve statistikách můžeme najít, že do roku 2016 bylo nahlášeno za celou historii závodu přes 540 000 závodníků. Engadin Skimarathon se stal obrovským sportovním svátkem a v současnosti se ho každoročně účastní závodníci z více než 50 zemí světa.
Motivací každého závodníka je medaile. Přestože na nejvyšší stupínky mohou dosáhnout jen ti nejlepší, tak pro každého startujícího, který dojede do cíle, je na památku nachystaná účastnická medaile. Všichni, kteří dojeli do cíle Engadin Skimarathonu po 5., 10., 15. a 20. místě, získávají speciální odznak. Ti, kdo absolvují závod 25krát, dostanou bronzovou medaili, stříbrná je pro třicetinásobné jubilanty a zlatá pro závodníky, kteří dokončili závod pětatřicetkrát. Speciálním oceněním a titulem „Giubiler“ jsou honorováni účastníci čtyřiceti ročníků. Tímto označením se může pyšnit téměř 150 lidí.


Závodu se každoročně účastní přes 13 000 startujících

Závod i pro elitu

Během dlouhé historie závodu se měnila pozice cíle a průjezdní bod přes Staz Forest, proto není pouze jeden rekord trati. Přestože se podle profilu zdá, že je závod rovinatý, tak se občas nějakému mírnému stoupání nevyhnete. Tempo předních závodníků je velmi vysoké, ti nejlepší dosahují průměrné rychlosti 30 km/h. Pro srovnání: nestačil by jim ani lepší amatérský cyklista na horském kole.
Elitní závodníci málokdy využívají oficiálních občerstvovacích stanic, ale mají své vlastní občerstvovače, kteří se pohybují autem vedle hlavní trasy závodu a z auta odběhnou k předem domluveným místům. V mnoha případech musí mít víc vozidel, aby vůbec stihli jednoho závodníka obsloužit, přestože často porušují svou rychlostí dopravní pravidla.
Pokud uvažujete nad nějakou výzvou, tak Engadin Skimarathon je ideální příležitost. Příjemný profil trati, její příprava, skvělé zázemí a perfektní organizace vás ujistí v tom, že jste si vybrali správně. A navíc, 50. ročník je jubilejní a druhý takový hned tak nebude…