úvod

Až 950 km, dle jiných zdrojů dokonce 1 300 km, povětšinou skutečně a nevídaně luxusních trailů na stovkách značených tras najdete okolo Davosu. Po kterém se vydat? Nejslavnější je Alps Epic Trail. Užijete si na něm všechno, po čem srdce, mozek i tělo bikera prahne a baží.

​

Panoramatické pohledy za jízdy i na odpočívadle, stejně tak klestění si cesty temným lesem. Dlouhé sjezdy po upravených cestách, ale i náročné skotačení po trailech mezi šutry nebo po kořenech. Dám to, nebo ne? Úmorné stoupání, travers pohyblivým mořem kamenného lomu, překonávání brodů.
Ze startu lanovkou, do cíle vláček, obé s další porcí vyhlídkového obžerství. A ještě sladkou zastávku u polské madony. Jako jedinému ve Švýcarsku posvětil název Epic Trail úřad, resp. International Mountain Bicycling Association – IMBA. Mimo jiné i proto, že více než 80 procent vede opravdu po singletrailech.
Ale pozor, je to celodenní náročná štreka i pro zkušeného a vcelku trénovaného ridera. Můžete si ji rozpůlit na dvě části, anebo na několika místech zkrátit dle chuti a sil. Zpět do Davosu míří z hřebenů a kopců několik cest a přinejhorším se dá z údolí dojet pár kilometrů vlakem.
Nejlepším pomocníkem ve zdejších končinách je Singletrail map Davos/Klosters, poslední vydání vyšlo v srpnu 2016. Najdete zde nejen podrobné popisy deseti nejlepších tras v okolí, ale i dokonalou mapu všech trailů (1:50 000) s vyznačením obtížnosti.
Tedy dokonalé obeznámení s terénem, co vás čeká. Takže se pak na cestě nezamotáte při hledání variant, ani když se lehce vychýlíte z plánované trati. A pokud si na celou štrapáci netroufnete, půjčte si eMTB. I když v některých pasážích se do kopce nadřete i s ním…
Alps Epic Trail Davos

 • Délka: 38–45 km
 • Převýšení: cca 615 metrů nahoru, 2 070 m dolů
 • Schopnosti: celá trasa je pro velmi slušného jezdce, vytrvalostně i technicky
 • Trvání: slunečný den až 8 hodin


Autor článku pózuje na Alps Epic Trailu
Pěšák i biker jsou rovnocenné druhy

Hi-fi trasa si žádá odpovídající stroj. Ráno ještě před devátou – časně taky kvůli parkování – beru u Michaela Wilda v Parsenn Sportu černého trailového fulla Rocky Mountain Thunderbolta na 27,5palcových kolech (pozor, denní taxa 80 CHF). „Good luck,“ přeje mi majitel pozdviženým palcem. Na doprovod ho nezlákám, včera tam jezdil s Dannym MacAskillem, nejlepším trialovým bikerem na světě. A to je parťák jiného levelu, že?
Slunce září, mocně nasávám frišný ranní vzduch. Chřípí se mi chvěje jak závodní kobyle v očekávání Liverpoolu. Ještě kiláček po silnici k nádraží Davos Platz, za podchodem leží dolní stanice kabinky na Jakobshorn (2 590 m). Jasně, geroj by si to vyšlápl sám, ale nač ztrácet čas a síly už tady? Výškových 1 200 metrů by za patnáct minut nedal ani dvojnásobný olympijský vítěz v cross-country neboli biker vytrvalec, Julien Absalon.
Užívám si první rozhledy. Úvodní část sjezdu po široké šotolinové cestě se brzy láme do trailu mezi kosodřevinou. Na jeho úvodu stojí cedule, která praví, že pěšák a biker jsou tu rovnocenné druhy. „Guten tag, bitte,“ halasí na mě důchodci s holemi a svižně uskakují cesty. „Danke schöööön,“ vracím jim uctivě a vyhýbám se, co to jde, až křísnu kotníkem o kámen. Krev spláchnu bryskně v prameni, z něhož dám pár hltů živé vody, a mydlím to dál.
Sörtig Dörfli je pár horských stavení a jeden hostinec v druhém údolí Sertig (1 860 m). Odtud se červená stezka opět lehce nakloní vzhůru. Až na vrchol Äbirüggu (2 107 m) je to poctivá ruchárna úzkou stezičkou mezi kořeny a kamením. Často jde druhá noha na zem, udržet se v sedle vyžaduje stabilitu s technickou zdatností.


Äbirügg, v půlce cesty. Nenechte se zlákat pohodlným sjezdem do Davosu, přišli byste o hodně


Temným lesem za sluncem ozářenou polskou protěží

Nahoře je křižovatka cest s přístřeškem i grilovacím ohništěm. Dávám tyčinku, ionťák a blaženě shlížím dolů do Davosu, kam láká šipka za rychlým sjezdem. Jsem kousek za třetinou, copak to můžu zabalit? Rovná cesta traverzuje kousek k horní stanici Jatzmäderu (2 054 m).
O kus dál za myslivnou se nořím do lesa za další porcí vrchařiny až k Hauderalpu. Tam se cesty dělí, buď dolů na Monstein a pak do údolí pod dráhu, nebo stále lesem k Oberalpu ve stěně Brandu (2 140 m). Nabízí se několik variant, každá míří správně. Pořád členité traily, nevydechnete ani okamžik.
Blíží se třetí hodina odpolední, konečně vykouknu z lesa na teplé sluneční paprsky. Po louce sjíždím k Jenisbergu a přímo v cestě stojí půvabná osvěžovna Gässäbeiz. Nedá se odolat, aniž byste znali obsluhu. Nádherná polská protěž Marzena s líbezným úsměvem servíruje, nač jen pomyslíte. „Proč jste mi neřekli o téhle pamětihodnosti,“ plísním pak k večeru davoské guidy. „Tu si musíš objevit sám. Miluje ji každý zdejší biker,“ směje se mnohoznačně šéf Michael.
Odtud už jen klesáte k cílové stanici ve Filisuru. Můžete to krosnout podél řeky i pod proslulým viaduktem Landwasser. Podhorské nádražíčko pak hostí mile servané bikery i uťapané turisty, než je červený vláček Rhétské dráhy odveze zpět do Davosu.
Nemusíte s nikým mluvit. Jen se rozvalíte na duchně únavy a lehce přitroublý výraz, podobný čerstvým milencům, dosvědčí hloubku prožitku. Sladké kodrcání vagonů končí v Davosu na nádraží. Hodiny ukazují 17.30. To byl teda den!


Filisur, unavený a šťastný. Kafíčko s dortíkem nebo pivo v nádražce po celodenní pouti. Život je tak krásný


Kanton Graubünden

Největší kanton Švýcarska na jihovýchodě státu nabízí i další skvělé bikerské destinace. Zajímavé jsou rovněž vícedenní túry celým regionem, třeba Chur–Bellinzona apod.

Flims

 • Luxusní resort nad Churem, kde žije a trénuje král MTB Nino Schurter
 • Parádní místo na výlety na eMTB
 • Zážitková „flow“ trasa Trek Runca Trail
 • Úžasné koupání v horském jezeře Caumasee

Val Müstair

 • Zapomenuté údolí s biosférou na hranici s Itálií, kde žijí medvědi
 • Kraj Daria Cologni, šampiona běžeckého lyžování
 • Nádherný okruh „švýcarskou Kanadou“ Val Mora cca 46 km a další trasy
 • Možnost výšlapu na Passo Stelvio (2 843 m) na silničce

Svatý Mořic

 • Nejluxusnější resort švýcarských Alp je i pro bikery
 • Panoramatická jízda Padella–Corviglia (cesta 672) 40 km, 1 471 výškových metrů (dále známé Bernina Express nebo kratší Marmotta trail)
 • Výlet na vrchol Piz Nair (3 057 m), pak sjezd 12 km dolů
 • Pro celou rodinu např. Flow trail Corviglia 3,7 km


Jakobshorn, tak tradááá. Z vrcholu lanovky vzhůru do trailu. Na vlastní kůži, jak jinak