úvod

Švýcarské vlakové tratě nabízejí dechberoucí výhledy a nezapomenutelné zážitky. Novinkou je nový vlak Rhétské dráhy se stahovacími okny. Co je na tom pozoruhodného? Vydejte se na cestu a záhy pochopíte – stojí to opravdu za to!

​

Švýcaři jsou považováni za mistry světa v jízdě vlakem – každý obyvatel osmimilionové alpské země včetně nemluvňat cestuje železnicí průměrně šedesátkrát ročně (pro srovnání: v Česku je to přibližně 20 jízd na osobu za rok). Proč právě Švýcaři?
Důvodů je víc: hustý jízdní řád, spolehlivé spojení, navazující krátké přestupy, kontinuální zrychlování dopravy, ale také špičkově udržované tratě a neustále modernizovaný vozový park. A právě v tomto momentu se dostáváme k jisté nevýhodě.
Vedle toho, že už od roku 1960 jsou švýcarské železnice kompletně elektrifikované (což je mimochodem světový unikát), se dost možná blíží čas, kdy budou i stoprocentně klimatizované. To znamená, že na švýcarských kolejích kvapem ubývá vlaků, v nichž si můžete otevřít okno.


Takto to vypadá uvnitř vlaku Alvra


Úzkorozchodná Rhétská dráha, jež obsluhuje s bezmála 400 kilometry tratí největší švýcarský kanton Graubünden na východě země, se rozhodla jít revolučně proti tomuto trendu: za 124 milionů franků nakoupila šest nových sedmivozových souprav, v nichž nabízí průkopnický fotografický oddíl s elektricky stahovacími okny a zatemňováním střešních panoramatických oken.

A fotografové zajásali – konečně! Ve Švýcarsku, protkaném nádhernými panoramatickými železnicemi, bude možné fotit přímo z paluby vlaku bez otravných odlesků v oknech. Což je obzvlášť žádoucí právě na Rhétské dráze, která se od roku 2008 coby jedna z pouhých tří drah světa pyšní památeční tratí ze seznamu UNESCO: jedná se o 122 kilometrů dlouhou štreku z Thusisu přes průsmyk Bernina (2 253 m n. m.) do italského Tirana, zvanou Albula nebo též v lokálním rétorománském jazyce Alvra.


Nové vlaky Alvra nabídnou průkopnický fotografický oddíl s elektricky stahovacími okny a zatemňováním střešních panoramatických oken.


Právě toto jméno dostaly nové vlaky, které budou od letošního léta pendlovat v hodinovém taktu mezi Churem a Svatým Mořicem. Na dvouhodinové trase se nabízí vícero fotografických šlágrů: především ikonický kamenný viadukt Landwasser u Filisuru, který se poměrně ostrým obloukem stáčí rovnou do tunelu ve skalní stěně. Také je tu nejvyšší viadukt celé Rhétské dráhy u Solisu (89 metrů, přičemž v celém Švýcarsku stojí už jen jediný vyšší – Sitterviadukt poblíž St. Gallenu s 99 metry nad údolím). A velkým hitem je památeční úsek Albula – divoké stoupání z Bergünu do Predy údolím zpěněné říčky Albula, nad níž vlaky přeskakují z jedné strany údolí na druhou.
A pozor – fotografický vagon není zdaleka jedinou vymožeností, s níž nové soupravy nadchnou cestující. Premiéru na úzkokolejce má na palubě vlaku Alvra též dětský oddíl neboli pojízdná herna se skluzavkou v romantické podobě památeční lokomotivy Krokodil. Věšáky na bicykly (případně v chladnější části roku na zimní vybavení) jsou už zavedenou samozřejmostí, stejně jako bezbariérový přístup pro vozíčkáře včetně handicapovaným uzpůsobeného prostorného WC.


Skluzavka pro děti


Rekordní úzkokolejka

Rhétská dráha náleží k nejmodernějším úzkokolejkám světa. Nejde tu jen o maximálně automatizovaný provoz bez výpravčích a s elektronickými samoobslužnými informačními systémy i na nejzapadlejších horských nádražíčkách, moderní jsou i vlaky. Vedle zbrusu nových sedmivozových souprav Alvra slouží už od roku 2009 v barvách RhB třívozové klimatizované jednotky nazvané Allegra (což je rétorománský pozdrav). Jsou to dvousystémové vlaky – to znamená, že dokážou jezdit bez přepřahání jak na většinové síti RhB pod střídavým proudem 11 kV, 16 2/3 Hz, tak i na krátkém velehorském úseku ze Svatého Mořice přes průsmyk Bernina do Itálie pod stejnosměrným napětím 1 000 V. Ale hlavně: vagonka Stadler vyrobila pro RhB vlak, který drží rychlostní rekord na úzkokolejce s metrovým rozchodem – 20. prosince 2010 dosáhla jedna ze souprav Allegra v graubündenském tunelu Vereina rychlosti 145 km/h. Pro pasažéry jsou zajímavé též oddíly první třídy na čelech vlaku s přímým průhledem na trať přes ramena strojvůdce a také jména 15 vlaků, která odkazují na historii i současnost regionu: první dodaná souprava dostala jméno nizozemského zakladatele RhB Willema Jana Holsboera, další jezdí například se jmény veleúspěšných švýcarských lyžařů Carla Janky a Daria Cologni či slavného místního krajináře Giovanniho Segantiniho.


Tři letní tipy Rhétské dráhy

 • Muzeum
  • Na nádraží v Bergünu můžete nahlédnout nejen do historie Rhétské dráhy, ale také si projet nádherný albulský úsek v simulátoru lokomotivy Krokodil.
  • www.rhb.ch/bahnmuseum

 • Túra
  • Od nádraží v Bergünu můžete vyrazit nahoru do Predy nejen vlakem, ale také po svých – to abyste na vlastní kůži během dvouhodinového výšlapu poznali, jaké stoupání vlaky zdolávají.
  • www.rhb.ch/bahnerlebnisweg

 • Tunel
  • Pod průsmykem Albula se právě buduje nový tunel. Vše o stavbě se dozvíte v Infoareně na zastávce Preda, která zdarma nabízí vedle informací i spoustu zábavy pro děti.
  • www.rhb.ch/albulatunnel