úvod

Pilatus vítá návštěvníky i v zimě. V provozu je jen nová prosklená lanovka, která vás pohodlně vyveze na vrchol. Mimořádné jsou vánoční trhy, které však trvají jen jediný víkend. Užít zimu si můžete hlavně na sněžnicích nebo na romantických upravovaných trasách pro pěší. Lanovka vyjíždí přímo z Kriensu, které je součástí městské dopravy v Lucernu.

​

Rigi se pyšní názvem Královna hor a sami Švýcaři ji mají ve velké oblibě. Okruh se zubačkou a lanovkou patří k tradičním celodenním výletům. Výhledy z vrcholu jsou úchvatné, často jste tu ale i nad hladinou mlžného moře. Na Rigi můžete sáňkovat, udělat si příjemný pěší výlet, vydat se na sněžnice nebo relaxovat v lázních Rigi Kaltbad, které navrhl proslulý architekt Mario Botta. Přímo z venkovního bazénu se otevírá výhled na jezero a panorama hor.

Lodní doprava na Lucernském jezeře se nazastaví ani v zimních měsících. Naopak se zde konají speciální kulinářské plavby s fondue, raclettem i suši a dalšími specialitami. A lodě z Lucernu dopravují i lyžaře. Oblíbeným cílem je Beckenried, odkud se vyjíždí lanovkou do menšího areálu na Klewenalp.

Od roku 2017 jsou okružní výlety na Rigi i na Pilatus zahrnuty ve Swiss Travel Systemu a s jízdenkou Swiss Travel Pass tady cestujete zdarma.