úvod

Zimní pobyt ve Švýcarsku mohou příjemně oživit vláčky Rhétské dráhy. Tady je výběr 10 tipů, co můžete s RhB podniknout – pro lyžaře i požitkáře.

​

1. Sv. Mořic

Každoročně je dějištěm Světového poháru v alpském lyžování.

2. Alp Grüm je jednou z nejkrásnějších zastávek Rhétské dráhy.

Trať po dosažení nejvyššího bodu Ospizio Bernina (2 253 m n. m.) láme prudce dolů do Itálie. V zastávce je i příjemná restaurace s místními specialitami. Trasa RhB je až do zastávky Alp Grüm rovněž zahrnuta ve skipasu Engadin Sv. Mořic.
Zážitkem pro romantiky je noční výlet s hudbou a aperitivem za úplňku. Vlak jede po trati Sv. Mořic – Alp Grüm a pro umocnění zážitku projíždí trasu se zhasnutými světly.

3. Ledovec Morteratsch – zážitek pro freeridery.

Vyjeďte ze zastávky Diavolezza lanovkou a odtud se vydejte k ledovci Morteratsch. Na lyžích dojedete až do stejnojmenné vlakové zastávky a celé kolečko si můžete i zopakovat. Tato část trati i lanovka na Diavolezzu je rovněž zahrnuta ve skipasu Engadin Sv. Mořic.


Freeridový sjezd k ledovci Morteratsch

4. Diavolezza – nejvýše položená vířivka.

Lanovkou ze zastávky Bernina Diavolezza se nahoru mohou vydat i nelyžaři. Ve výšce 3 000 m n. m. stojí příjemná horská restaurace, kde můžete spočinout se sklenkou šampaňského v nejvýše položené švýcarské vířivce.

5. Preda – Bergün – mimořádně oblíbená sáňkařská dráha mezi dvěma zastávkami Rhétské dráhy.

Hodí se i jako apres-ski, večer je totiž dráha osvětlená. V zastávce Preda informuje návštěvnické centrum o budování nového tunelu Albula. Poutavá interaktivní expozice je přístupná zdarma a zaujme i děti.


Nejoblíbenější sáňkařská dráha vede z Predy do Bergünu po zasněžené silnici

6. Lagalb – terén pro náročnější freeridery.

Nejvzdálenější lanovka od Sv. Mořice, k jejíž dolní stanici Bernina Lagalb vás zaveze tzv. malá červená, tedy Rhétská dráha.

7. Arosa

Přímo z Churu, hlavního města kantonu, se můžete vydat do lyžařského střediska Arosa, které se nedávno propojilo s Lenzerheide v jediný areál s 225 kilometry sjezdovek.

8. Davos Klosters – proslulý cíl lyžařů.

Dvě obce, které jsou propojeny lyžařsky i vláčkem Rhétské dráhy.

9. Bernina Express – asi nejproslulejší panoramatický vlak Švýcarska.

Jako jediný vlak je zapsaný na seznamu UNESCO. Nabízí nejatraktivnější úseky Albula a Bernina. Příjemné zpestření lyžařské dovolené.

10. Ledovcový expres – zážitkové propojení dvou lyžařských ikon Sv. Mořice a Zermattu.

Cesta trvá 7,5 hodiny. Jídlo zde servírují přímo k vašemu stolku ve vlaku


Ledovcový expres s panoramatickými vozy spojuje Zermatt se Sv. Mořicem