úvod

Redakce SWISSmagu oslovila osobnosti, kteří mají ke Švýcarsku hluboký vztah, a zeptala se jich, kde to mají v zimě v zemi helvétského kříže nejraději. Tady jsou odpovědi spolu s jejich doporučeními i tajnými tipy.

​

Alena Koukalová, jednatelka HST Obchodní komory Švýcarsko – Česká republika

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Mou zimní Mekkou je oblast Jungfrau, která mně učarovala svou jedinečnou kulisou s proslulou trojicí hor Eiger, Mönch a Jungfrau i pestrostí své nabídky. Ani týden totiž nestačí na projetí všech koutů této lyžařské oblasti. Za ideální místo k ubytování považuji Grindelwald Grund, protože tady jste přímo pod sjezdovkami největších část areálu Kleine Scheidegg a Männlichen. K areálu First odtud dojedete skibusem, k Schilthornu vláčkem. To vše je zahrnuto v ceně skipasu pro oblast Jungfrau. Lze však koupit i skipasy pro jednotlivé areály. Týden si tady užijí i nelyžaři. Čekají tu upravované trasy pro pěší, vyjížďky vláčkem, terasy s vyhlídkou a kávou Schümli Pflümli. Nabízí se také návštěva bazénu, kluziště nebo muzea, výlet na Schilthorn či do Interlakenu.

2. Co byste tam doporučila?

Pokud jste ubytováni v obci Grindelwald Grund u sjezdovky, můžete si dovolit ranní luxus a vyjet ve čtvrt na osm prvním vlakem s vlekaři na Kleine Scheidegg, tady si dát Kaffee Gipfeli a sjet sami po manšestru sjezdovek až ke svému domečku, kde posnídáte s rodinou, než se vydáte za lyžováním. Vynikající fondue dostanete na Blümlisalpu nebo v restauraci hotelu Wetterhorn. Bonusem je okouzlující výhled a sýry z místní produkce.

Jungfrau nabízí 213 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 2 971 metrů.


Vysokohorské nádraží Kleine Scheidegg


Barbara John, majitelka pražského obchodu se sýry Swiss Cheese

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

V zimě mám nejraději středisko St. Luc ležící v údolí Val d’Anniviers v kantonu Wallis. Jedná se o malebnou vesnici, která nepatří mezi velké resorty. Naopak. Jezdíme tam už více než 20 let a vždy máme dost sněhu na sjezdovce. Ty jsou dobře upravené, na vleky se nestojí dlouhé fronty a počasí je většinou také dobré.

2. Co byste tam doporučila?

Ve Val d’Anniviers se lyžuje až do výšky 3 000 metrů nad mořem. Vyzkoušejte sjezdovku Bella Tola – Prillet, je to zážitek. Její délka přesahuje šest kilometrů! Další zajímavou atrakcí je hotel Weisshorn z 19. století. Nabízí překrásný výhled a dobrou kuchyni. Je to bezvadný cíl pro zimní procházku

Val d’Anniviers nabízí 220 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 3 025 metrů.


Západ slunce na údolím Val d´Anniviers, které tvoří celkem pět středisek


Petr Socha, šéfredaktor českého lyžařského magazínu SNOW

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Zermatt. Je to nekonečná směsice horských dojmů, které člověka naplní a nadlouho zaplaví. Neznám nikoho, kdo by mu nepodlehl. Začíná to krajinou – Matterhorn, všudypřítomný strážce místa, má v sobě magické kouzlo. Ční nad krajinou jako bájná pyramida, fascinuje svou pravidelností, strohostí a magnetizuje pohledy i duše přítomných.
Jenže Matterhornem to nekončí. Je tu ještě nenápadná Monte Rosa, ale také úchvatnější skupinka jejích horských sousedů Castor, Pollux a Breithorn, z nichž stékají ledové masy, aby se posléze spojily v ledový veletok Gornergratglet­scher. Právě z Gornergratu, kam vyváží turisty horský vlak, je to nezapomenutelná podívaná.
Město samo není žádná nablýskaná promenáda, ale příjemné městečko bez velkých staveb se zachovalým historickým centrem, které oživují horolezci a lyžaři – jejich zdravá energie zcela potlačí myšlenky, že jsme na nějakém výběrovém místě pro smetánku.

2. Co byste tam doporučil?

Lyžařům bych doporučil některou z restaurací mimo hlavní sjezdové tahy. Oč méně lidí tam najdete, o to více si to užijete. Ať už je to Gandeghütte, Stafel, Fluhalp nebo některá z dřevěnic poblíž stanice Furi. A kdo má byť jen malé horolezecké ambice, ať se vydá na skialpinistických lyžích z nejvyšší stanice lanovky ještě o necelých 200 metrů výš – máte jedinečnou šanci získat mimořádný skalp. Breithorn (4 164 m) je totiž jednou z nejsnáze dosažitelnějších čtyřtisícovek, kde v případě pěkného počasí zůstává snad jediná větší překážka – adaptace na nadmořskou výšku.

Zermatt nabízí 322 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 3 889 metrů.


Dlouhé sjezdovky a dechberoucí panoramata – to je Zermatt


Miroslav Rokyta, Lyžařský klub Praha

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Se členy a příznivci Lyžařského klubu Praha jezdíme již 15 let do kantonu Wallis, do oblasti Čtyři údolí, do střediska Siviez. Nacházíme tam velmi dobré podmínky pro lyžování, ubytování i ceny skipasů. Sjezdovky jsou ve Čtyřech údolích vždy velmi dobře upraveny.
Několikrát jsme v Siviez zorganizovali i dětskou lyžařskou školku, která byla zakončena závody.

2. Co byste tam doporučil?

Na après-ski mohu doporučit návštěvu termálních lázní Saillon a degustaci walliských vín v městečku Leytron ve vinařství Cave Le Bosset.
Tipem na zajímavé svezení na sjezdovkách je trať ze Siviez do Verbier, poté lanovkou na Savoyleres, dolů sjezdovkou do La Tzoumaz, kde je příjemné občerstvení v chatě pana Simona.

Lyžařský region Čtyři údolí nabízí 331 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 3 330 m.


Na svahu ve Verbier, které je součástí velké lyžařské oblasti Čtyři údolí


Markéta Meier, majitelka cestovní agentury svycarskovlakem.cz

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Mám ráda posezení v panoramatickém vagonu Ledovcového expresu. Za jeho okny můžete na trase z Zermattu až do Svatého Mořice sledovat stovky zasněžených vrcholků Alp, je to skutečně kouzelná podívaná. Kdybych si měla vybrat jen jedno místo, pak to bude určitě průsmyk Oberalp nad Andermattem v půli pouti Ledovcového expresu, kde s manželem provozujeme horský hotel. A jelikož je silnice od podzimu do jara zavřená (místo aut po ní jezdí sáňkaři), vládne u nás úžasné kouzlo samoty. Jakmile večer odjede poslední vlak, máme celý dům pro sebe, jen s hrstkou hostů, kteří se vejdou do několika našich pokojů. V tom bílém tichu si připadám jako na jiné planetě.

2. Co byste tam doporučila?

Nejsem náročný lyžař, začala jsem sjezdovat až ve třiceti letech kvůli dětem, ke spokojenosti mi stačí málo: pár pohodových jízd na nenáročném svahu a dobrý bar na sjezdovce. Co se týká lokality, je těžké vybrat z té bohaté rozmanitosti Švýcarska jeden tip. Mám ráda kanton Wallis a jeho rodinné vesnice typu Grächen či Bettmeralp, kam nesmí auta a nebývá tam turistický nával. Po večerním posezení nad sýrovým fondue jsem si oblíbila poklidné večerní procházky. Pokud si potrpíte na „trendy“ podniky ve vyhlášených turistických letoviscích, pak vás nadchne michelinská restaurace Chez Vrony v osadě Findeln nad Zermattem s omračujícím výhledem na Matterhorn.

Andermatt nabízí 52 km sjezdovek a lyžování až do nadmořské výšky 2 963 metrů.


Ledovcový expres s velkými panoramatickými okny jezdí z Zermattu do Svatého Mořice


Lea Mandíková, Češka žijící v Ženevě, průvodkyně

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Vždy na přelomu roku vyráží naše rodina do zimního letoviska Saas-Fee. A když místo opouštíme, víme, že tu nejsme naposledy. Je to moje srdeční záležitost. Saas-Fee je podobné Zermattu, jen není tak zaplněné návštěvníky, je zde větší klid. Mého muže, který rád překonává své limity horolezením, vždy potěší 13 čtyřtisícových vrcholů a devět ledovců. Do Saas-Fee nemají povolen vjezd auta. Návštěvníci je musí odstavit na sběrném parkovišti a odtud se telefonem spojit s ubytovacím zařízením. V Saas-Fee si aktivity najde každý. Ať už to jsou freerideři, běžní sjezdaři, běžkaři nebo malé děti. S dcerou hodně využíváme možnost vyrazit na brusle. Zimní stadion je obklopený sjezdovkami, a když bruslíme, objímá nás všemocná nádhera horských velikánů.

2. Co byste tam doporučila?

Gastronomickou restauraci v hotelu Metropol. Ten je jedním z nejstarších hotelů v Saas-Fee a má vynikající kuchyni (i pokoje) podle filozofie Feng-šuej. Dobré je nespěchat a připravit se na příjemně dlouhý večer. Menu bývá pětichodové, večeře se podávají v sedm hodin a na dezert přijde řada o půl desáté. Dalším tipem je Galerie Ka-art. Má výborné expozice. Vlastníci mají pro umění cit. Třetí tip je pro fajnšmekry. Saas-Fee je známé i organizací světového šampionátu v ledolezení. Tato akce se koná v druhé polovině ledna a trvá několik dní. Vše se odehrává v prostorách garáží, kam zajedete s vozem, než si vás odvezou místní řidiči do vašeho hotelu. Garáže mají několik pater a z vnější strany k nim přiléhá ledopád upravený právě pro tuto příležitost.

Saas-Fee nabízí 100 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 3 600 metrů.


Hotelová vesnice Saas-Fee patří mezi místa, kam nesmějí auta


Ludmila Čarnecká, Češka žijící dlouhodobě v Lucernu

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Horskou vesnici Andermatt, kterou procházejí dvě vysokohorské silnice. Od severu k jihu je to cesta přes Gotthardský průsmyk, od jihozápadu se line cesta z Wallisu přes průsmyk Furka a pokračuje průsmykem Oberalp do Graubündenu. V Andermattu je citlivě skloubená stará původní architektura dřevěných, pečlivě udržovaných domů sebevědomých horalů, s novým luxusním hotelovým komplexem The Chedi egyptského investora Samise Sawirise. Andermatt je nové, dynamicky se rozvíjející zimní středisko. Na ulici Gotthardstrasse najdete hotel Schwarzer Bären, restauraci s výtečnou kuchyni oceněnou 13 body Gault Millau. Příjemné prostředí starého zájezdního hostince s hořícím krbem uspokojí i ty nejnáročnější turisty. Černá sjezdovka, pojmenovaná po andermattském rodákovi a olympijském vítězi Bernhardu Russim, vede z 2 963 metrů vysokého vrcholu Gemsstock. Trasa dlouhá 4,3 km s převýšením 960 metrů je úžasným požitkem.

2. Co byste tam doporučila?

Já dávám přednost jiným sjezdovkám. Mým oblíbeným cílem je Veltlinertour, Veltlínská túra. Proč zrovna jméno podle rakouské odrůdy bílého vína? Krátce před koncem druhé světové války, v předtuše, že se prudce zvýší zájem o turismus, koupil Leci Deflorin pozemek Planatsch na svahu mezi průsmykem Oberalp a Disentisem. Postavil stáj, v přední části budovy zařídil obytnou část, celoročně bydlel na horách a již v roce 1946 šenkoval prvním turistům mléko, minerálku, kávu a polévku. Ve sklepě uložil dobré veltlínské víno a po obdržení patentu na prodej alkoholu je servíroval turistům, kteří přešli přes průsmyk. Věhlas hostince se rychle rozšířil a první restaurace mezi průsmykem Oberalp a vesnicí Rueras má početnou skupinu stálých hostů.

Andermatt nabízí 52 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 2 963 metrů.


Andermatt má hezké sjezdovky, oblíbili si ho ovšem i freerideři


Martina Remondeulaz, Češka žijící ve švýcarském Ovronnaz, kde pronajímá domy s apartmány

1. Které místo máte v zimě ve Švýcarsku nejraději?

Nejraději jezdíme do Anzère, je to taková malá sestřička Crans Montany. Vyhovuje nám místní lyžování, přiměřená cena i jedinečné výhledy. Rádi zajedeme také do oblasti Čtyř údolí. Bonusem lyžování u nás v Ovronnaz jsou termální lázně, kam je skvělé si zajít po aktivním dnu na sněhu. Skipas lze koupit i kombinovaný se vstupem do lázní.

2. Co byste tam doporučila?

V Anzère mají speciální nabídku – grilování na sjezdovce. V areálu jsou čtyři salaše s místy připravenými pro grilování. Na vás je pak si donést vlastní jídlo. Nikdo grilování nepropaguje, ale když se u vleku zeptáte, ochotně vám poradí, kde otevřené salaše najdete. Při slunném počasí, které tady bývá často, lze využít i venkovní posezení.

Anzère nabízí 52 km sjezdových tratí a lyžování až do nadmořské výšky 2 462 metrů.


Termální lázně v Ovronnaz. V okolí se lyžuje na 30 km sjezdovek