úvod

„Můj děda se s Kirchnerem znal a dostal od něj několik obrazů. Nezdály se mu moc dobré, tak je daroval dalším lidem,“ vzpomíná lyžařský instruktor Konrad Schmid na sjezdovkách nad Davosem. Kdyby si jeho děda obrazy slavného expresionisty Ernsta Ludwiga Kirchnera nechal, získal by velké jmění a mohl zabezpečit rodinu na několik generací dopředu. Obrazy se prodávají za desítky milionů eur.

​

Konrad Schmid žije stejně jako jeho děda ve Frauenkirchu nedaleko Davosu. Ve stejné obci tvořil a také skonal světoznámý malíř Ernst Ludwig Kirchner. Geniální umělec přišel do Alp kvůli svým psychickým problémům. V Davosu jeho dílo připomíná velké Kirchner Museum stojící na náměstí nesoucí jméno Ernst Ludwig Kirchner Platz.
Davos totiž není jen lyžařským městem, kde se každoročně koná Světové ekonomické fórum a kde rovné střechy domů připomínají jeho nedávnou lázeňskou minulost. Toto nejvýše položené město v Evropě je úzce spjaté také se slavným expresionistou Kirchnerem. Jeho život byl poněkud „rozervaný“, jak už to u některých velkých umělců bývá.
Narodil se v roce 1880 v německém Aschaffenburgu, které leží nedaleko Frankfurtu. Studoval architekturu v Drážďanech, kde se věnoval také kreslení a historii umění. Po studiu založil se svými přáteli uměleckou skupinu Brücke (Most) a patrně tehdy se rozhodl pro dráhu výtvarného umělce. Jeho díla z této doby reprezentují nejčastěji ženské akty. Bouřlivý život umělce už tehdy běžel na plné obrátky.

Léčba ve Švýcarsku

V roce 1911 se Kirchner přestěhoval do Berlína a ve stejném roce navštívil také české expresionisty z bývalé skupiny Osma v Mníšku pod Brdy. V roce 1913 se skupina Brücke rozpadla a Kirchner od té doby tvořil samostatně.
Velkým zlomem v jeho životě byla blížící se světová válka. Umělec se bál povolávacího rozkazu a raději se přihlásil mezi řidiče dělostřelectva. Po pár měsících vojenského drilu se však nervově zhroutil.
Poté pobýval v několika sanatoriích v Německu a v roce 1917 se Ernst Ludwig Kirchner přemístil do Davosu, do jeho části Frauenkirch. Tady se naplno věnoval tvorbě. Zároveň se však prohlubovaly jeho psychické problémy. Stal se ceněným umělcem, především ve Švýcarsku se konaly velké výstavy jeho děl a v Německu se stal členem Pruské akademie umění. Jako umělec se dočkal velkého uznání.
Nástup národního socialismu však opětovně naboural jeho psychiku. Kirchner se vrátil k užívání velkých dávek morfia. Nacisté totiž označili jeho umění za zvrhlé, 600 Kirchnerových obrazů v německých muzeích zabavili, některé z nich prodali, jiné zničili. Po anšlusu Rakouska, kdy se nacisté přiblížili Švýcarsku, spáchal Kirchner sebevraždu střelou do srdce. Jeho tělo je pohřbeno v Davosu.

Muzeum jako chlouba Davosu

Po 2. světové válce došlo v Německu k rehabilitaci Kirchnerovy tvorby. Největší sbírka jeho tvorby dnes sídlí ve Frankfurtu, druhá největší je od roku 1992 k vidění v Davosu. Kirchner po sobě zanechal tisíce výtvarných děl.
Kirchner Museum Davos se může kromě zajímavé sbírky pochlubit také nepřehlédnutelnou architekturou, za kterou získalo prestižní ocenění. Celá budova je prosklená ze všech stran a k obrazům přivádí velkou dávku denního světla. Tvoří ji čtyři obrovské kostky spojené centrální chodbou. A jako správná davoská stavba má i muzeum rovnou plochou střechu.
Sbírka přitom nezahrnuje jen obrazy, ale také Kirchnerovy sochy, grafiky a textilní díla. Zastoupena jsou všechna témata, jimž se umělec věnoval: akty, portréty, figurální i krajinné malby. Většina výtvorů pochází z jeho účinkování v Davosu, obrazy ukazují umělcův vztah k horám i k jeho obyvatelům.
Davoské muzeum svou nabídku často mění. Vedle stálé sbírky nabízí také pravidelné časově omezené výstavy zaměřené na určitou část Kirchnerovy tvorby. Až do 8. listopadu 2015 se tu například koná výstava „Dvě strany plátna“. Představuje obrazy pomalované z obou stran. „I já musím nyní trochu šetřit, materiál velmi podražil. Ale plátno má bohudík dvě strany,“ napsal v dopise 7. února 1919 Ernst Ludwig Kirchner. Vedle toho Kirchner Museum Davos dává prostor dalším umělcům spojeným s tímto švýcarským regionem a k vidění jsou také často výstavy moderního umění. V loňském roce tu napočítali 18 tisíc návštěvníků.
Obrazy Ernsta Ludwiga Kirchnera mají dnes vysokou hodnotu. V roce 2006 byl jeden z jeho obrazů vydražen za 30 milionů eur.