úvod

Nový bedekr, který právě vychází ve vydavatelství Slim media, dobře poslouží nejen nováčkům, ale i pravidelným návštěvníkům Švýcarska. Ačkoli hlavní turistické cíle hravě objedete za jediný týden ať už díky špičkově udržovaným silnicím, nebo s pomocí detailně vypilované veřejné dopravy, příště můžete putovat pohlednicovou krajinou klidně znovu dokola. I v nejnavštěvova­nějších lokalitách, jako jsou Lucern, Bern, Zermatt, Svatý Mořic či oblast velehorských železnic Jungfrau, najdete opomíjené „tajné“ tipy. A co teprve když se vydáte stranou hlavních turistických cest. Autoři shromáždili za bezmála 20 let cestování do alpské země přes stovku námětů od domorodců i vlastních objevů. Všechna popsaná místa navštívili, ke každé ze 111 zastávek švýcarské Grand Tour připojili osobní tip, navíc s desítkami popsaných atrakcí a aktivit zdarma úspěšně nabourali předsudek o předražené zemi. Šťastnou cestu!

​

Autoři & Švýcarsko

Bedekr ke švýcarské Grand Tour pro vás sestavili dva nadšení „švýcarologové“ s dvacetiletou cestovatelskou zkušeností z popisované země. Petr Čermák (1975), novinář a průvodce českých turistů ve Švýcarsku, už jako kluk před rokem 1989 hltal každý zrnitý snímek Gotthardské železnice, který pronikl do tehdejšího Československa v encyklopedii či časopise, a snil o tom, jak se po ikonické transalpské dráze jednou sveze doopravdy. Sen se mu vyplnil nad očekávání: švýcarskou trať má procestovanou snad stokrát, projel ji i na stanovišti strojvůdce (v roli diváka) a obešel pěšky. Ačkoli najezdil po světě vlakem desetitisíce kilometrů (po kolejích projel vedle značné části kontinentální Evropy též Austrálii, Nový Zéland, Japonsko, Egypt či Norsko), Švýcarsko považuje za nedostižný železniční ráj a Gotthard za nejkrásnější trať světa. Toto je jeho třetí švýcarský bedekr.


Alena Koukalová (1959) si zamilovala Švýcarsko už coby žákyně základní školy – důkazem budiž její čtenářský deník ze 3. třídy s nadšeným zápisem o příbězích Heidi, děvčátka z hor. Nyní má Švýcarsko v náplni práce – a rovnou dvakrát: zaprvé coby ředitelka pražské kanceláře Schweiz Tourismu, organizace propagující alpskou konfederaci jako turistickou destinaci, zadruhé coby šéfka Česko-švýcarské obchodní komory sdružující desítky firem, tak či onak propojených se Švýcarskem. Často pracovně pendluje mezi oběma zeměmi, ale ani to jí nestačí – i na dovolenou jezdí s rodinou nejraději do Švýcarska. A pokaždé tam objeví něco nového. Na Švýcarsku obdivuje všechno: od spolehlivých vlaků přes pohlednicovou krajinu po světoznámé hodinky.


Knihu si můžete objednat v našem eshopu.