úvod

Novinkou ve Švýcarsku je velký okruh, na kterém ujedete celkem 1 600 km, projedete všechny jazykové oblasti, vyšplháte se autem nebo na motorce do pěti průsmyků, pokocháte se pohledem na 22 jezer a poznáte 11 švýcarských míst, která jsou zapsána na seznam přírodního nebo kulturního dědictví UNESCO. Trasa zaujala Alenu Koukalovou, šéfku Obchodní komory Švýcarsko – Česká Republika, natolik, že se po ní vydala.

​

44 nejproslulejších turistických zajímavostí na jedné trase – to je potvrzením toho, že Švýcarsko předkládá na malé ploše velmi pestrou nabídku. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti a některé, alespoň pro mě, malé poklady, které jsem cestou objevila.

Vlastní okruh má vyznačen několik příjezdových tras, pro motoristy z České republiky se hodí Basilej. Dalšími možnostmi jsou pak Schaffhausen, ten jsme zvolili my, či Bregenz, kde musíte počítat s čekáním při průjezdu městem nebo projet dálničním tunelem, na který je nutné si koupit rakouskou dálniční známku.

Celá trasa Grand Tour je vedena po vedlejších a místních komunikacích a s obyčejnou mapou si nevystačíte. Doporučuji opatřit si speciální mapu Grand Tour, kterou najdete i v nabídce e-shopu MojeSvycarsko.com.

Chystá se značení hnědými značkami, podobnými, jaké u nás odkazují na turistické zajímavosti, ale v době naší návštěvy ještě nebyly instalovány. Nejlépe se nám osvědčila mapa stažená do tabletu. Jeden řídil a druhý sledoval trasu, průjezdy zejména větších měst jsou pečlivě zaznamenány. Tady je jen třeba dát pozor na směr, kterým trasu projíždíte. Značení cesty počítá se směrem hodinových ručiček. Pokud pojedete obráceně, budete muset ve městech trochu improvizovat.

Na projetí celé trasy je potřeba minimálně 10 dnů, maximální denní dávka, která počítá s krátkými zastávkami, byla pro nás 200 km. Každý si ovšem může z trasy vybrat jen část, která ho zaujme.

Ačkoliv do Švýcarska jezdíme už řadu let, až tahle cesta mě přivedla k tomu, že jsem si poskládala 21 specifických „švýcarských světů“ a těmi bych vás chtěla na následujících stránkách provést.

Do Švýcarska jsme přijeli přes Schaffhausen, což považuji za nejrychlejší cestu, a dál jsme se vydali po směru hodinových ručiček.

Připoutejte se, právě vyjíždíme.

1. Schaffhausen a Bodamské jezero

Místo, kde se prolíná německá, rakouská a švýcarská kultura. Města jako Schaffhausen a Stein am Rhein mají bohatě malované fasády domů, malá městečka na břehu Bodamského jezera s hrázděnými domy dýchají tak trochu „přímořskou“ atmosférou. Nechybí spousta cyklistických stezek pro pohodáře. Jen kousek je to do německé Kostnice a hned na začátku trasy nelze opomenout Rheinfall – Rýnský vodopád. Cesta vás povede mnoha ovocnými sady. Ostatně i proto tu sídlí nejznámější výrobce moštů firma Ramseier.


2. Appenzell a město St. Gallen

St. Gallen je při naší cestě bránou do Appenzellu. Město samotné má bohatou historii, klášterní knihovna je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO a hlavním průmyslovým odvětvím je tady textilní průmysl. Specialitou pak je Bratwurst s cibulovou omáčkou a rösti, který si můžete dát přímo na ulici nebo v některé z tradičních restaurací ve starém městě. Appenzell je pak jedním z nejtradičnějších kantonů, kde se dosud hlasuje na náměstí, kde jako poslední získaly volební právo ženy a kde se život moc nemění. Fasády domů jsou tady pestré a malované lidovými motivy a kopečky malebně zaoblené.


3. Toggenburg

Svět pastvin a malých vesniček pod působivou hradbou hor zatím stále ještě nic netuší o náporu zahraničních turistů.


4. Liechtenštejnsko

Jeden z nejmenších států světa, který je souputníkem Švýcarska, s ním má mnoho společného, například měnu. Jedná se ale o knížectví, a tak hlavnímu městu dominuje hrad, ve kterém dosud bydlí panovnická rodina. Té patří také vinohrady. Lahev vína z knížecích vinic může být milým suvenýrem.


5. Heidiland

Tahle část Švýcarska dostala jméno po hrdince dětské knížky Heidi – děvčátko z hor od autorky Johanny Spyriové. Heidiland je pro Švýcary něco jako Babiččino údolí pro Čechy. Místo, které si nějak představujeme a rádi ho porovnáváme s realitou. Navštívit můžete dům, kde Heidi bydlela se svým dědečkem, ale i salaš, kde hospodařili přes léto. Oblast je známá také červenými víny. Půvabné hospůdky najdete přímo na trase uprostřed vinic, mně učarovala ta v Jenins.


6. Rhétská dráha a Davos Klosters

Dále už míříme do vysokých hor a proslulých švýcarských horských středisek. Při cestě do Klosters nás provází železnice – jedna z neznámějších ve Švýcarsku, jedinečná Rhétská dráha, jejíž první úsek Landquart–Klosters vybudovali Švýcaři pro dopravu pacientů do sanatorií v Davosu již v roce 1889. Dnes jsou úseky Albula a Bernina Rhétských drah dokonce zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. Davos je vyhlášeným lyžařským střediskem a také nejvýše položeným městem v Evropě.


7. Engadin

Zůstáváme v kantonu Graubünden, ale přes průsmyk Flüela sjíždíme do údolí Innu, tedy do Engadinu. Název je rétorománský, protože právě tady jsme v oblasti, kde je tento jazyk, kterým hovoří jen necelé procento Švýcarů, stále živý. V údolí nás okouzlí malebná městečka a vesnice s omítanými domy a sgrafitovou výzdobou. K nejkrásnějším patří vesnice Guarda a městečko Scuol. Proti proudu řeky dojedeme až do Svatého Mořice, další ikony Švýcarska s nádhernou krajinou tyrkysově modrých jezer. Ochutnat je třeba místní speciality – capuns, pizokels nebo engadinský ořechový dort.


8. Ticino

Z hor jsme sjeli do nejjižnějšího cípu země, do italského kantonu Ticino. Z měst nelze minout Bellinzonu, jejíž tři hrady ji dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO. Takřka přímořskou atmosféru můžeme pak vychutnávat na pobřežních promenádách v Locarnu, Asconě nebo Luganu. To nejmalebnější z Ticina čeká v údolích, například ve Valle Maggia, s průzračnou řekou, kamennými domy a restauracemi grotto, původně vinnými sklepy. K typickým pokrmům tady patří polenta zapíjená sklenkou merlotu.


9. Ticino

Z hor jsme sjeli do nejjižnějšího cípu země, do italského kantonu Ticino. Z měst nelze minout Bellinzonu, jejíž tři hrady ji dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO. Takřka přímořskou atmosféru můžeme pak vychutnávat na pobřežních promenádách v Locarnu, Asconě nebo Luganu. To nejmalebnější z Ticina čeká v údolích, například ve Valle Maggia, s průzračnou řekou, kamennými domy a restauracemi grotto, původně vinnými sklepy. K typickým pokrmům tady patří polenta zapíjená sklenkou merlotu.


10. Wallis

Druhý největší kanton a vůbec nejhornatější část Švýcarska, leží tady 47 ze 48 švýcarských čtyřtisícovek. Místní o sobě říkají, že jsou především Wallisané, až pak Švýcaři. Kanton má dva jazyky – němčinu a francouzštinu –, je také nazýván Kalifornií Švýcarska, protože je největším pěstitelem vín. Odtud pochází i víno Heida z vinic ve Visperterminenu, které se šplhají až do nadmořské výšky 1 150 m n. m. V Zermattu čeká symbol Švýcarska a nejfotografovanější hora Matterhorn.


11. Ženevské jezero

Ženevské jezero, které kdysi považovali za moře, vytváří příjemné klima a na jeho riviéře ve městech Montreux či Vevey už to krásně kvete, zatímco se v horských střediscích Les Diablerets nebo Villars ještě lyžuje. Svahy nad Ženevským jezerem jsou osázeny vinnou révou a díky tomu, jak složité je tady jejich obhospodařování, se dostaly na seznam UNESCO. Celé pobřeží bylo odedávna vyhledáváno evropskou smetánkou. Hlavním a velmi kosmopolitním městem je Ženeva se sídly mnoha mezinárodních organizací a proslulým vodotryskem. Dalším významným centrem je pak Lausanne s Olympijským muzeem.


12. Val de Joux a hodinářský průmysl

Najednou jako byste se ocitli na Šumavě nebo v Irsku. Mírné táhlé kopce, po nichž se válejí chuchvalce mlhy, dlouhé kamenné zídky, které oddělují jednotlivé pastviny. I když jsme jen ve výšce kolem 1 000 m n. m., je tu drsné podnebí a dlouhé zimy. A právě sem se dostala z Francie v době reformace hodinářská výroba a dala místním pečlivým lidem obživu, živí je dobře dodnes. Na břehu jezera najdete sídla takových značek jako Audemars Piguet, Jaeger LeCoultre nebo Bodenmann.


13. NeuchÂtelské, Murtenské a Bielské jezero

Příjemné klima, vinice se sklípky a restauracemi, malebná středověká městečka, francouzština, pohodové cyklostezky – to jsou hlavní lákadla této části Švýcarska. Vedle na švýcarské poměry velkých měst jako je Neuchâtel, Biel nebo Yverdon tady najdete spoustu městeček s okouzlující atmosférou, která by bylo škoda minout – Avanches, Murten, Estavayer de Lac, Morges, Romainmotier, Landeron.


14. Jura

Pohoří, připomínající Beskydy nebo Šumavu, je řídce obydlené a skrývá mnoho pokladů z hodinářského průmyslu. Hlavní město hodinek La Chaux-de-Fonds, s největším hodinářským muzeem, je dalším z pokladů UNESCO. A navíc se tu vyráběl a už zase vyrábí absint. Další zastávku si udělejte v jedinečném přírodním amfiteátru Creux du Van či ve středověkém městečku St. Ursanne. Turistů tady moc nepotkáte. Zdejší silničky jsou ale oblíbené u motorkářů.


15. Basilej

Basilej, město zasvěcené chemii a farmacii, kde se setkávají hranice tří států (Německa, Francie a Švýcarska), je proslulé jako město kultury, muzeí i moderní architektury. Jedná se o příjemné staré město, protíná ho řeka Rýn, se kterou je tady život úzce spjatý a kde Basilejané rádi v létě plavou.


16. Fribourg

Na pomezí německy a francouzsky hovořící části Švýcarska na tzv. Röstigraben – tedy příkopu z tradičního bramborového jídla rösti – leží město Fribourg. Odtud sjedeme do hornaté oblasti francouzsky mluvícího Švýcarska – do sýry proslulého Gruy res a do mondénního Gstaadu.


17. Jungfrau Region

Jungfrau a proslulá železnice Jungfraubahnen s nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě jsou magnetem pro turisty ze všech koutů světa. Setkáte se s nimi v Interlakenu, což je brána do celé oblasti, ve stanici Kleine Scheidegg a samozřejmě na Jungfraujochu. Pokud se ale vydáte do hor pěšky, můžete si jedinečné kulisy magické trojice Eiger, Mönch a Jungfrau užívat v klidu. K ubytování zvou místa přímo v horách – Grindelwald, Lauterbrunnen, Mürren, Wengen, ale i menší Wilderswil.


18. Hlavní město Bern

Při leteckém pohledu si na chvíli můžete myslet, že se jedná o Český Krumlov. Poloha nad řekou Aare je podobně malebná, jen řeka je tady modřejší a láká v létě místní plavce. Při procházce byste neměli minout Bundeshaus s vodotrysky, staré město s katedrálou, z jejíž věže je jedinečný výhled, nezbytný příkop s medvědy, kteří dali městu jméno, a podloubí zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO s obchůdky a restauracemi, měřící celkem 6 km. Najdete tady dokonce orloj, i když skromnější, než je ten pražský.


19. Emmental

Ano, je to údolí řeky Emmen, tedy Emmental, které dalo jméno vyhlášenému sýru. Ten se tady vyrábí dodnes v Affolternu. Výrobu si můžete na místě prohlédnout, a to nejen tu současnou moderní, ale i to, jak se sýr vyráběl dříve. Kromě sýru je Emmental a obec Trubschachen spojená ještě s další pochoutkou – sušenkami firmy Kambly. Najdete tady vtipnou prezentaci z historie firmy a rozsáhlou prodejnu s možností ochutnávek.


20. Lucern a jeho jezero

Pokud máte čas jen na jediný svět Švýcarska, pak se vydejte do Lucernu. Tady naleznete na jednom místě všechny švýcarské „atributy“ – staré malebné město, jezero zasazené v kulise hor a bohatou kulturní nabídku – hudební i výtvarnou na světové úrovni. A k tomu nejnavštěvovanější muzeum Švýcarska – proslulý Verkehrshaus. Ostatně kousek odtud se na louce Rütli Švýcarsko v roce 1291 zrodilo.


21. Curych

Curych je největším švýcarským městem s všestrannou městskou nabídkou. Do poznávací návštěvy byste měli zařadit i Zürich West, bývalou industriální část města, kde jsou dnes moderní restaurace, byty, obchody i divadelní scény. V létě nezapomeňte ani na koupání v jezeře, vstup je možný na mnoha místech. Z okolí Curychu přidejte do itineráře alespoň Rapperswil s dětskou zoo a Einsiedeln s největším švýcarským klášterem.