úvod

Markéta Meier-Hak má pohádkovou práci v pohádkové zemi: vozí české turisty vlakem po Švýcarsku, světově vyhlášeném železničním ráji, jehož obyvatelé jsou považováni za mistry světa v cestování vlakem. V roce 1991 odjela z hotelové školy v Turnově studovat do Lucernu a pod Alpami už zůstala.

​

Markéta Meier-Hak je matkou dvou dětí, ráda běhá a cestuje. Před osmi lety si založila cestovní agenturu www. svycarsko-vlakem.cz, jež si záhy získala značnou oblibu nejen mezi českými „vláčkaři“. Během cestování s klienty potkala budoucího manžela. Společně začali provozovat horský hotel Piz Calmot (www.piz-calmot.ch) v průsmyku Oberalp 2 000 metrů nad mořem, loni v prosinci si přibrali ještě nově otevřený hotel Crown v Andermattu (www.hotel-crown.ch) 1 444 metrů nad mořem. „Vždycky jsem si přála s partnerem provozovat rodinný hotel, teď se mi sen splnil. Stojí za tím tvrdá práce a maratonská vytrvalost. Ale já mám ráda nové výzvy a práce nás oba moc těší,“ říká česká hoteliérka ve Švýcarsku.

Jak jste přišla na to vozit české turisty do Švýcarska? Nebylo by obchodně zajímavější vozit Švýcary do Česka?

Kdo ví, třeba i bylo, ale vzhledem k tomu, že trvale bydlím ve Švýcarsku, je asi jasné, proč vozím české turisty sem. Byl to přirozený vývoj: poté, co jsem sama objevila kouzlo švýcarského vlaku a začala ho „propagovat“ mezi přáteli, vznikla mezi nimi spontánní poptávka po vlakových výletech po Švýcarsku. Když jsem viděla, jak přibývá zájemců o tyto výlety, přičemž některé „známé“ jsem ani neznala, rozhodla jsem se v roce 2007 založit cestovní agenturu. Tím, že vozím české turisty sem a ne Švýcary do Česka, můžu našim cestovatelům představit moji domovskou zemi „z první ruky“.


Vagon rezervovaný pro Markétu Hak


Vaše zájezdy patří mezi ty dražší na českém trhu. Čím se liší od konkurence?

Asi vším. Naše filozofie je od základu úplně jiná. Cílem není naplnit autobus ani pronajatou chalupu s českým kuchařem za co nejnižší cenu bez ohledu na pohodlí, ale naopak představit českým cestovatelům Švýcarsko takové, jaké opravdu je. To znamená, že u nás nezažijete žádné vyčerpávající noční autobusové přejezdy, my jezdíme zásadně komfortní švýcarskou veřejnou dopravou (vlaky, autobusy, lanovky i parníky) s místními lidmi, bydlíme v rodinných švýcarských hotelech a jíme místní kuchyni. Zájezdy doprovázím osobně ve spolupráci s autorem tří švýcarských bedekrů Petrem Čermákem. Vypravujeme malé skupinky 12 až 18 lidí. Díky tomu jsme schopni vyjít vstříc i individuálním přáním, pokud je to v rámci skupinového programu jen trochu možné. Lidem se tenhle přístup zamlouvá, řada klientů se s námi vrací do Švýcarska každý rok.

Jak se dívají švýcarští hoteliéři na české turisty?

Můžu mluvit jen za těch přibližně deset rodinných hotelů, které pravidelně objíždíme s našimi zájezdy, a tam mají Češi velmi dobré jméno: jsou slušní, nevyvolávají konflikty, neničí zařízení. Takže kdykoli někam přijedu s českou skupinou, jsme tam vítáni.

Co se českým turistům ve Švýcarsku nejvíc líbí?

Český turista bývá až nekriticky nadšený z věcí, které jsou pro Švýcary samozřejmé, jakkoli si jich domorodci samozřejmě váží: to znamená nádherná krajina, dokonale fungující doprava a špičkové služby.

Vedle populárních skupinových zájezdů nabízíte též individuální pobyty. Jak to funguje?

Podle přání klientů. Někdo chce pronajmout apartmán (což je tady ve Švýcarsku mimochodem velice populární způsob trávení dovolené) a bydlet na jednom místě někde v horách, jiný preferuje železniční cestování křížem krážem s noclehy v hotelích po cestě. Dokážu připravit dovolenou na míru pro každého s plánem pobytu včetně podrobného popisu výletů a samozřejmě s předem sestaveným podrobným jízdním řádem.

Co říkáte na lednové kurzové turbulence švýcarského franku? Vnímáte dopad skokového posílení národní měny vůči euru, potažmo koruně?

Zatím nikterak dramaticky. Konkrétně z Česka vůbec. Švýcarsko nikdy nebylo lacinou destinací, kdo už se rozhodne sem jet, počítá s tím, že to něco bude stát. Z některých zemí Evropské unie nám pár klientů stornovalo hotelové pobyty, ale nebylo to nic dramatického. Tady je důležitá jedna nepříliš známá skutečnost: švýcarský cestovní ruch hodně stojí na domorodcích a pro ně se ceny celá léta fakticky nemění.


Markéta Hak si v roce 2007 založila agenturu nabízející vlakové výlety po Švýcarsku. Tady jsou její spokojení klienti


Co nabídne Švýcarsko letos v létě návštěvníkům nového?

Turistickou událostí roku budou asi červencové oslavy 150. výročí prvního výstupu na Matterhorn. Ale novinek se chystá víc, například už zjara se rozjede nová lanovka na dvoutisícovou skálu Pilatus nad Lucernem, prakticky neustále tu přibývají nové vlaky a náš hotel Crown v Andermattu zažije vlastně také svou premiérovou letní sezonu.

Jak se dá skloubit časově náročná práce hoteliérky s provozem cestovní agentury?

Oba s manželem rádi pracujeme, při dobré organizaci a s podporou spolehlivého personálu je možné leccos. Andermatt, kde jsme se usídlili, má ideální polohu v centru Švýcarska přesně uprostřed trasy Ledovcového expresu. Kromě vláčkařů ocení tohle místo v letní sezoně také motorkáři, cyklisté, milovníci pěší turistiky a dokonce i rybáři. Provozujeme dva hotely kousek od sebe: horský Piz Calmot s rodinnou atmosférou a 12 pokoji turistického typu stojí v průsmyku Oberalp 2000 metrů nad mořem, v létě od nás vede parádní túra k prameni Rýna, navíc jezero u hotelu je oblíbeným rybářským revírem a povolenky prodáváme přímo u nás v hotelu. V zimě se k nám zase jezdí na lyže, přičemž přístup je možný výhradně vlakem – během dne jsme v nekonečném zápřahu, zato večer, když odjede poslední vlak, je úžasné projít se v klidu po horách. Zcela nový hotel Crown v Andermattu na úpatí průsmyku Oberalp, otevřený teprve v prosinci 2014, má 20 moderních pokojů v alpském stylu, které nabízejí veškerý komfort.

Kde se vlastně cítíte doma?

Ve Švýcarsku dělají výborné víno, ovšem není nad české pivo… Ale vážně: Švýcarsko se stalo mým novým domovem, jsem na něj náležitě hrdá. Hory a příroda mě vždy fascinovaly, našla jsem si tu spoustu přátel a těší mě, že můžu zdejší život představovat zblízka českým klientům. Velmi jim děkuji za důvěru, kterou od začátku vkládají do mé agentury. Zároveň musím říct, že moje kořeny navždy zůstanou v Česku a díky práci se vlastně cítím pořád tak trochu jako doma. I moje děti mluví plynně česky a na prázdniny jezdí k babičce do Česka.

Vraťme se ještě do Švýcarska: máte pro klienty ve vašem novém domově nějaký osobní „tajný“ tip?

Většina návštěvníků – samozřejmě nejen z Česka – touží spatřit legendární Matterhorn a vyjet na nejvýše položené nádraží Evropy Jungfraujoch. Jsou to tedy hodně turistická místa, přitom Švýcarsko nabízí spoustu dalších krásných hor, které lze navštívit vlakem, lanovkou či pěšky. V mých očích nic nepřekoná příjemnou horskou hospůdku se sklenkou švýcarského vína.