úvod

Švýcarsko – to není jen země, pro zážitkovou a pohodovou dovolenou. Konají se tu také kempy, které mají za úkol zdokonalit účastníky třeba ve freeridu, telemarku či skialpinismu. Podmínky jsou tu pro to ideální! Zúčastnit se můžete několika akcí.

​

Freeridový kemp PeakPerformance SNOWfest

Redakce časopisu SNOW už několik let připravuje v top švýcarských střediscích týden pro všechny milovníky hor a nových forem lyžování. Hlavní náplní je vždy freeride – sjezd volným horským terénem (nahoru se jezdí lanovkou a jen zřídka se chodí po svých). Účastníci mají i možnost testovat nové freeridové lyže. Obvykle je na programu i skialpinismus (tam je poměr chůze a sjezdu vyrovnanější), telemark (lyžování s volnou patou) a lavinový kemp.
Skupinky vedené profesionály absolvují program podle výběru. Posunou se v technice jízdy, znalostech o lavinách, pohybu v horách…
„Jezdí s námi všichni, kteří mají rádi lyžování v prašanu. V poslední době se skupinka účastníků celkem stabilizovala, základ tvoří fajn parta,“ říká Petr Socha, organizátor SNOWfestu. Speciální široké lyže do prašanu jsou k zapůjčení v ceně kempu, stejně jako lavinová výbava i lyže pro skialpinismus. „Švýcarsko je naše oblíbené místo, přišlo by mi škoda neposkytnout setkání s nejvyššími autoritami těchto zimních sportů našim příznivcům. Navíc účastníkům můžeme nabídnout i další benefity pramenící z našich vztahů s oborovými firmami,“ dodává Petr Socha.
www.snowfest.cz

Snowcamp v Arose

V březnu se pravidelně koná Snowcamp v Arose, která se loni propojila lanovkou se sousedním střediskem Lenzerheide. Jedná se o snowboardový kemp pro všechny úrovně jezdců. Kemp není specializován na freestyle ani na freeride, ale je kombinací obou. „Ve skupinkách (podle výkonnosti) učíme přesnou techniku jízdy a základní freestyle triky ve snowparku – ollie, rotace a jízdu v U-rampě,“ říká organizátor Petr Večeřa. Součástí jsou i večerní přednášky, rozbor natočeného videomateriálu, servis snowboardů, konstrukce a další informace týkající se pohybu na horách. Nechybí uvítací grilovačka na sněhu, turnaj ve fotbálku nebo after párty v místním klubu.
www.snowcamp.cz

Backcountry Camp v Andermattu

Na freeridový kemp můžete vyrazit i do Andermattu. Organizuje ho nadšenec do backcountry Michal Brouček. „Ve skupinách se pohybujeme ve vysokohorské oblasti, kde hledáme vhodná místa pro sjezd z vrcholů, žeber či žlebů,“ láká zájemce. Bydlí se v hotelu v zapadlé osadě Tschamut (1 600 m) před horským přechodem Oberalppass. Místo umožňuje snadné nástupy do hor, vlakem se dá dojet do několika lyžařských středisek. Severně orientovaný skiresort v malebném Andermattu umožnuje ježdění i za špatného počasí, naopak vleky v Sedrunu či Oberalppassu lákají za slunečného počasí. Celá oblast má dost sněhu i ideální podmínky pro freeride. V praxi si každá skupina pod vedením horských průvodců plánuje svou trasu, po snídani nasednou na vlak a jedou buď na Oberalppass, nebo do Andermattu.
První dny jsou obvykle zasvěceny kontrole vybavení a rozdělení do výkonnostních skupin. Program dalších určuje počasí, kdy se ježdění kombinuje s výukou lavinových rizik, ovládáním lavinových přístrojů a pravidly kamarádské pomoci. Věkový limit pro účast na kempu je 18 let. „Horní hranice zatím nebyla stanovena,“ směje se Michal Brouček. Některý rok převládají snowboarďáci, jindy je více lyžařů. Spousta lidí se vrací a kemp má pevné místo v jejich kalendáři. Kromě lyží a snowboardu si musí každý z účastníků přivézt vybavení pro výstup (sněžnice nebo stoupací pásy a mačky pro lyžaře). Nutný je také pohodlný batoh na jídlo s možností uchycení lyží nebo snowboardu. Pípák, sondu a lopatu zájemcům půjčují.
bccamp.laviny.cz

Freeridové kempy v Engelbergu a Svatém Mořici

Od základních po specializované kempy připravuje profesionální freerider Robin Kaleta. Ty se příští rok budou třikrát konat v Engelbergu a jednou ve Svatém Mořici. V základním programu se účastníci seznámí tak trochu se vším – s technikou jízdy v prašanu, s bezpečným pohybem v terénu, lavinovou problematikou, první pomocí. Specializované programy jsou zaměřené na pilování techniky jízdy, laviny a hledání vlastní „lajny“ v prašanu. V nabídce bude i speciální program pro snowboard.
„Jezdí s námi lidé, kteří už prašan trochu ochutnali a chtějí se dozvědět více. Ty rádi zveme, abychom jim předali své zkušenosti,“ říká Robin Kaleta. Často přijedou i velmi zkušení freerideři, díky rozdělení do skupin se však daří mít v každé skupině vyrovnané jezdce. Účastníci se většinou vracejí. „Toho si ceníme. Stávají se z nich spíš kamarádi, se kterými pak jezdíme na akce i v létě,“ dodává Kaleta.
Účastníci tohoto kempu si s sebou vezou pouze vlastní oblečení a lyžáky. Vše ostatní jim půjčí na místě.
„V minulosti jsem absolvoval mnoho různých kempů a na spoustě z nich jsem i koučoval. Postupně jsem si řekl, že to chci dělat jinak, a protože jsem měl v Engelbergu skvělou základnu, začali jsme před pěti lety kempy organizovat tam,“ uvádí zkušený jezdec, který projel hory po celém světě.
www.freeridecamps.cz