úvod

Víte, proč se vlastně Bern stal hlavním městem Švýcarska? Protože leží na rozhraní německy a francouzsky mluvících částí, a tak volba padla na něj. Oproti Curychu i Ženevě utíká život v Bernu pomaleji a rozhodně se nevyplatí nikam spěchat. Zlé jazyky tvrdí, že obyvatelé Bernu jsou celkově zpomalení. To pravda není, ale třeba řeč tu plyne v uvážlivém tempu. A tak by si zde měl turista užívat klidu a pohody, které zde vládnou.

​

Ponořte se do centra

Historické centrum města tvoří téměř pravidelná síť ulic a uliček, vedoucí od vlakového nádraží až na ostroh vysoko nad řekou Aare. Zhruba uprostřed centra dojde člověk k místnímu orloji zvanému Zytglogge. V přímém srovnání s pražským orlojem sice ztrácí, přesto je to jeden z hlavních symbolů města a rozhodně stojí za vidění. Zytglogge, věž stará přes 800 let, je jednou z hlavních dominant města. Dříve sloužila jako městské opevnění, později jako městské hodiny, dnes je to zejména turistická atrakce. Jelikož je Bern hlavním městem Švýcarska, v centru města se nachází parlament a centrální banka. Všechny budovy, vládní i nevládní, stejně jako katedrála Münster, vévodící Bernu, mají mírně nazelenalou barvu danou místním pískovcem, který se těží kousek za městem.

Bloumání pod podloubím

Staré město je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Hlavní ulice centra jsou lemovány podloubími, pod kterými se nachází spousta malých i větších obchodů, barů a restaurací. Procházky po centru (a pod podloubím) a nakupování je oblíbenou sobotní činností mnoha Berňanů. V místním dialektu se dokonce ustanovilo označení läubele y lädele, které znamená bloumání pod podloubími a nakupování. Hlavní ulice, která má na necelých dvou kilometrech čtyři názvy, je osou protínající celé centrum města. Tu a tam se z ní dá odbočit a kochat se výhledem na Alpy a na řeku Aare. Na konci této ulice dojde člověk k medvědímu příkopu zvanému Bärengraben, kde si spokojeně vegetí skutečná medvědí rodinka. Medvěd je symbolem města a je k vidění téměř všude a na všem.

Gurten

V létě i v zimě je oblíbeným cílem místní kopec zvaný Gurten, odkud je mimořádně krásný výhled na hory okolo Bernu. Mezi nejznámější, které je vidět i od parlamentu a z jiných městských částí, patří Eiger, Mönch a Jungfrau. Mezi méně známé, ale zrovna tak krásné, patří hřeben ostrých vrcholů Gantrisch, kopce v Emmentalu a Schwarzenbur­gerlandu a na severu táhnoucí se hřeben Jura. Pokud by se člověk hodně vyklonil z místní rozhledny, možná by dohlédl až na tři nedaleká jezera, Neuchâtelské, Bielské a Murtenské. Každopádně je Bern skvělé místo pro výlety do okolí a obdivovat přírodní krásy Švýcarska z něj lze na všechny světové strany.
Gurten je také vyhledávaným cílem pro rodiče s dětmi. Nahoru se dá vyjet lanovkou a dolů se vydat buď po single trailu, nebo s kočárkem po pohodlné cestě. Na Gurtenu je také krásné dětské hřiště, jemuž dominuje miniaturní železnice. Ta od jara do pozdního podzimu vozí děti i rodiče. Každé léto se tu koná slavný Gurtenfestival, na kterém vystupují kapely z celého světa.

Plavejte s proudem Aare

V zimě to bohužel nezažijete, ale pokud se do Bernu vydáte v létě, nesmíte si nechat ujít koupání v Aare. Tato řeka teče z ledovců v Grimselpassu, ochladí se v Brienzersee a ohřeje v Thunersee. V horkých letních dnech se teplota vyšplhá přes 20 stupňů a kromě sjíždění na člunech z Thunu je v Bernu velice oblíbenou zábavou plavání v proudu řeky. Rychlost Aare je zhruba 7–10 km/h a přímo ve městě se dá na několika místech plavat i více než kilometr po proudu dolů. Dobře „nastoupit“ do řeky se dá například na louce Eichholz u městského kempu a doplavat až na městskou plovárnu Marzili. Vzhledem k tomu, že voda v řece není ani v létě moc teplá, je koupání v Aare v horkých letních dnech skutečným osvěžením. Tento skvělý zážitek je možné završit výbornou domácí zmrzlinou v Gelateria di Berna, která otevřela svoji pobočku přímo u Marzili. Anebo zakončete koupání grilováním na břehu řeky. Vzhledem k oblíbenosti grilování u Aare nehrozí, že vás poštípou komáři, neboť vás krom soumraku zahalí také kouř a vůně bratwurstů a pečeného masa z ostatních ohnišť a grilů.

Bern, Einstein a Klee

Albert Einstein strávil část svého života v Bernu, pracoval tady jako zaměstnanec patentového úřadu. Je pravděpodobné, že se během svého života setkal několikrát s Járou Cimrmanem. Pokud si chcete být jisti, je třeba navštívit Einsteinův byt v centru města. Dalším slavným obyvatelem aglomerace Bernu (Münchenbuchsee), kterého Jára Cimrman ve své tvorbě také nepochybně ovlivnil, byl švýcarský moderní malíř Paul Klee. V muzeu Paula Kleeho si můžete prohlédnout stálé výstavy s jeho tvorbou. Mimo to je samotné muzeum architektonickou zajímavostí.
Dále se v Bernu nachází muzeum historie, muzeum alpinismu, přírodovědné muzeum a další muzea a galerie. Pokud vás zajímá architektura, zajisté oceníte moderní přístavbu k muzeu historie či nákupní centrum West Side od Daniela Liebeskinda.
Bern je skvělým výchozím místem pro nejrůznější výlety po Švýcarsku. Nabízí klid a zároveň výhody velkého města, spoustu kulturních akcí, restaurací, možnosti nákupů, které kloubí se spoustou parků, dětských hřišť a krásných rezidenčních čtvrtí. Pokud se vám v Bernu zalíbí a zůstanete déle, všude v okolí najdete krásné hory a přírodu.