úvod

Bernská pověst praví, že na Wengernalpu kdysi žila celá rodina obrů: otec, dva synové a dcera. Když byl otec ještě mladý a děti malé, vycházeli s lidmi dobře. S přibývajícím věkem se ale z otce stal podivín, co se začal s lidmi hádat a hrozit jim pěstí. Děti byly stejné, nepříjemné a vždy špatně naladěné. Kdo musel přes Wengernalp, byl obtěžován tamními zloduchy, kteří se nebáli provádět ty nejhorší skutky.

​

Jednou šel přes Scheidegg chudý stařeček v otrhaných kalhotách a poprosil bohaté obry o doušek mléka. Ale se zlou se potázal, protože prý nemají žádné přebytečné mléko a takový padouch by měl pít vodu, když ho trápí žízeň. Ale muž nebyl jen tak nějaký lotr. Zavolal na ně, že radši bude bydlet v kůlně s vosím hnízdem než ve vlastním velkém domě vedle nich. Obři mu šli hned po krku. Natrefili ale na nesprávného člověka, protože ten stařec byl horský duch a byl silnější než všichni obři na světě. Hromovým hlasem zaklel: „Jste tvrdí a budete ještě tvrdší!“ A hle, obři začali najednou růst, výš a výš! A proměnili se ve skálu a led – z otce se stal Eiger, ze synů se stali černý a bílý Mnich a dcera zkameněla v horu Jungfrau.

Na sedle Jungfraujoch mezi horami Mönch a Jungfrau se nachází nejvýše položená železniční stanice v Evropě. U příležitosti 100. výročí železnice Jungfraubahn byla v roce 2012 nasvícena severní stěna Jungfrau, na níž se kromě švýcarské vlajky objevil i portrét stavitele trati Adolfa Guyer-Zellera.