úvod

Je vám pojem Graubünden lhostejný? Pokud máte rádi pohyb v horách, tak by neměl. Je to největší a nejvýchodnější kanton Švýcarska. Pro našince tudíž i nejbližší a nejdostupnější.

​

Švýcarské Dolomity

Nad údolím St. Antönien se tyčí vápencové pohoří Rätikon – parádní kombinace bílých skal a svěže zelených luk. Díky vysokohorské vícedenní túře je vyhledávanou oblastí trekařů, putujících od chaty k chatě.
Jedna z chat, jménem Carschina, leží pod impozantní horou Sulzfluh, na které vybudovali v roce 2005 první ferátu Graubündenu. Výsledkem je poměrně dlouhá linie, vedoucí od úpatí stěny až k mohutnému vrcholovému kříži. Cesta na Sulzfluh je podařenou kombinací zajímavého lezení a dalekých výhledů, třeba na ledovce Berniny.


Kolem vodopádů a voňavých borovic po perfektní žule (La Resgia)

Oprášená historie

Kousek nad Flimsem trůní vesnička Fedaz, nad níž se pne mohutný vápencový masiv, který ve třech stupních překlenuje „historická“ feráta Pinut. Ne náhodou je na začátku cesty lanovka pro transport mléka. Nahoře nad skalami totiž najdete rozsáhlé louky poseté krávami s hlasitými zvonci. Kdysi dávno, na začátku 20. století, začal chovat na Pinutu krávy pan Meiler, který vybudoval ve skalách přístupovou cestu. A protože byl podnikavý a turismus začínal vzkvétat, vsadil do skály dveře a za vstup na atraktivní schodiště vybíral peníze.
Postupně však cesta chátrala a upadla v zapomnění. Až v roce 2007 se ji podařilo spolku nadšenců obnovit a dát tak začátečníkům výbornou možnost vyzkoušet si ferátu.
Klettersteig Pinut je unikátní tím, že výstupovou trasu tvoří výhradně schody, samozřejmě pouze pokud jde o umělé stupy. Ve třech sekcích se stoupá mezi skalami až k loukám pod monumentální horou Flimserstein. Sestup po kamenné cestě po jeho úpatí s výhledem do horského údolí říčky Mulins je úchvatný a končí v Bargisu na autobusové zastávce.


Atraktivní začátek cesty Pinut

Feráta na třítisícovku

V tisícimetrové výšce leží rodinné lyžařské středisko Savognin. Na opačné straně od sjezdovek vyčnívají tři významné hory úctyhodných tvarů – Piz Mitgel, Tininzong a Piz Ela. Podstatnou část výstupu na prvně jmenovaný vrchol vede po docela obtížné ferátě. Ta začíná nenáročnými pasážemi, linie často traverzuje a obtížnost strmých úseků se pozvolna zvyšuje. V tomto trendu to jde až k vrcholové knize. Za ní však přijde to nejtěžší, výšvih přes převis na závěr zajištěné cesty.
Ale to není všechno. Když počasí a čas dovolí, nabízí se ještě pěší výstup na vrchol Piz Mitgel (3 159 m).


Závěr ferraty na Piz Mitgel

Na dosah ledovcům

Přes sedlo Julier nás silnice dovedla do údolí Innu, přesněji k jezeru Silvaplana. Oblast Engadin je opravdovým rájem pro ty, kdo milují hory a pohyb v nich. Hlavními letovisky oblasti jsou Svatý Mořic a Pontresina. Ta byla v první polovině 20. století Mekkou alpinismu a její věhlas byl díky čtyřtisícovému hřebenu Berniny srovnatelný s Zermattem a Chamonix.


Lanový most a Piz Palü (Trovat)


Cesta na prvotřídní vyhlídkový vrchol Trovat vede buď po lehké ferátě, nebo po velmi náročné, před dvěma lety postavené linii. Pokud máte chuť na svezení po tyrolské lávce a toužíte sledovat ledovec pod sebou z visu, pak odbočte doprava u nepálského mostu. Ten si nesmíte nechat ujít. Po skvělém zážitku prověří vaše síly třicet metrů dlouhý převislý úsek. Ovšem za tu námahu to stojí, pohledy na Piz Bernina, jedinou čtyřtisícovku východních Alp, i dvojici ledovců Pers a Morteratsch nezapomenete.


Obtížná odbočka na ferratě Trovat. Tyrolský traverz (jen pro zkušené a zdatné)

Po žule vedle vodopádu

Ferátové dobrodružství ještě nekončí. Na okraji Pontresiny vystavěli cestu La Resgia. Lano ji vytyčuje po žulových blocích kolem bystřiny, občas ji přeruší vodopády. K tomu borovice a při každém pohledu zpět věčně bílé Piz Palü.
Specialitou feráty jsou dvě lanové sítě a dlouhá lávka přes propast, po jejímž překonání následuje převis. Mírně nadprůměrně obtížná feráta uspokojí i náročné borce.


Po lanovém mostě nad propastí, highlight cesty La Resgia

Feráty graubündenu

  • Informace o ferátách přehledně: www.graubuenden.ch/…rsteige.html
  • Klettersteig SULZFLUH, 2 817 m, obtížnost KS4(C), převýšení 600 m, délka 750 m, čas 5–6 hod., výchozí bod Carschina Hütte (www.carschinahuette.ch) nebo Partnunsattel, místní info www.st-antoenien.ch.
  • Klettersteig PINUT, 2 054 m, obtížnost KS2(B), převýšení 865 m, čas 4–5 hod., výchozí bod Fidaz 1 189 m, místní info www.flims.com.
  • Klettersteig PIZ MITGEL, 3 159 m, obtížnost KS5(D), převýšení 1 319 m, délka feráty 750 m, čas 7–9 hod.(včetně vrcholu), výchozí bod Plang la Curvanera nad střediskem Savognin, místní info www.savognin.ch.
  • Klettersteig PIZ TROVAT, 3 146 m, obtížnost KS2-3(B-C) / KS5-6 (E-F), převýšení 300 m, čas 2,5 / 3,5 hod., výchozí bod Berghaus Diavolezza (www.diavolezza.ch) nebo Pontresina, místní info www.pontresina.ch.
  • Klettersteig LA RESGIA, 2 817 m, obtížnost KS3-4 (C-D), převýšení 600 m, čas 3–4 hod., výchozí bod Pontresina (horní okraj obce – Seiler AG), místní info www.pontresina.ch.
  • Povinné vybavení: přilba, sedací (kombinovaný) úvazek, jisticí set s tlumičem pádu (sešitý popruh), rukavice, odpovídající oblečení.
  • Švýcarsko na webu: http://mojesvycarsko.com, www.graubuenden.ch, online mapa www.schweizmobil.ch, počasí http://meteo.ch, mapy www.swisstopo.ch.


Náročný traverz v horách nad Savogninem (Piz Mitgel)