úvod

Jedinečné výhledy nemusí být ani ve Švýcarsku jen z hor a na hory, vyhlížet se dá i z oken panoramatických vlaků, z ochozů věží kostelů, hradů a zámků i z teras restaurací a oken hotelů. Vyzkoušené tipy, které doporučujeme i vaší pozornosti.

​

Graubünden

Disentis/Mustér na trase Ledovcového expresu nabídne pohled na klášter a návštěvu barokního kostela nebo i kláštera. Milovníci vlaků tady mohou pozorovat výměnu železničních společností Rhétské dráhy a Matterhorn Gotthard Bahn. V Disentis/Mustér si společnosti v obou směrech předávají vládu.

Heidiland – vesničku Heididorf najdete nad malebným městem Maienfeld pod kulisou hor. Při tomto pohledu se snadno vcítíte do pocitu malé Heidi, hrdinky asi nejznámější švýcarské dětské knihy Heidi, děvčátko z hor.


Via Valtellina, Graubünden


Davos nabízí mnoho vyhlídkových bodů. Mně se do paměti vtiskly dva: výhled od farmy na úpatí Jakobshornu, kam doporučuji se vydat na jedinečnou snídani, před kterou ještě můžete shlédnout tradiční výrobu sýra přímo na místě. A pak výhled od hotelu, dříve sanatoria Schatzalp, které budete znát z románu Kouzelný vrch. Před hotelem je terasa s opravdu malebným výhledem a také botanická zahrada s bohatou přehlídkou alpských květin. Dostanete se sem z centra Davosu lanovkou nebo pěšky.

Savognin nabídne výhled milovníkům sportu. Místní hotel Cube je koncipován netradičně a středem krychle se vine spirálové schodiště, po kterém si k sobě do pokoje, resp. do jeho prosklené předsíně, dovedete i své milované kolo. Můžete se tak svou výbavou pochlubit i ostatním. Cesta po chodbách hotelu se tak trochu stane i přehlídkou nejnovějších trendů v cyklistice.

V Lenzerheide se určitě vydejte na Rothorn, výhledy jsou ohromující. Cestu můžete absolvovat lanovkou, ale i pěšky nebo obé kombinovat. Večer vám nabídne ještě jeden úžasný výhled – z venkovního bazénu nově vybudovaného sportovního areálu můžete pozorovat třeba západ slunce. Nezapomenutelné.


Pilatus


Engadin Scuol Samnaun Val Müstair – ve Scuolu váš pohled upoutají určitě okna, jež jsou zdobena háčkovanými záclonkami, které jim ohromně sluší. I tady si můžete vychutnat výhledy na okolní hory z venkovního termálního bazénu. Ze Samnaun pak doporučuji vydat se na dvoudenní pěší túru s přespáním ve vysokohorské chatě Heidelberghütte s návratem údolím Val Sinestra zpět do Scuolu. Výhledy cestou by vystačily na celý film a o adrenalin se postarají četné visuté mosty ve Val Sinestra.

Engadin Sv. Mořic nabízí záplavu možností. Pro mě tu k nejúchvatnějším patří výhled z vrcholu Corvatsche (součást Swiss Peak Pass) a pak výhled z procházky kolem jezera ve Sv. Mořici, západ slunce z Muottas Muraglu a vyhlídka z vířivky na Diavolezze. Pokud se vydáte prozkoumat Graubünden po kolejích Rhétské dráhy, nevynechejte trasu Sv. Mořic – Tirano, kde skutečně uvidíte ledovce i palmy. K zastávce pak doporučuji Alp Grüm, stanici s restaurací a výhledy do všech stran, kde se trať láme k prudkému klesání do Itálie.


Harder Kulm


Wallis

Zermatt výhledy doslava hýří. Miláčka Matterhorn můžete obdivovat z Rothornu, z Gornergratu nebo se vydat přímo na Malý Matterhorn. Všude se dostanete i vláčkem nebo lanovkou. Nenechte si ujít ale ani ranní východ slunce, při kterém se majestátní Matterhorn od špičky zbarvuje nejdříve do růžova a pak do zlatova. Celé představení trvá cca 15 minut a v kolik ho můžete vidět, vám ochotně řeknou v hotelu. Nejlepší místo na pozorování a fotografování je most vedoucí od kostela.

Saas-Fee vám může dopřát, pokud jste v kondici, výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn. Každému ale nabídne výhled z otáčivé restaurace na Mittelallalinu. Přehlídka čtyřtisícovek, která bere dech.

Veysonnaz i Nendaz nabízejí výjezd na Mont Fort také s výhledem 360 stupňů. Dlouhé panoramatické výhledy si můžete užívat z cest podél zavlažovacích kanálů suonen.


Gruyères


Aletsch, oblast nad stejnojmenným ledovcem, vám dopřeje výhledy na mohutný ledovcový splaz. Nejlepší je vyjet na Eggishorn a pak si vybrat některou z pěších tras, ze které můžete ledovec pozorovat.

Paleta výhledů v regionu Jungfrau je rovněž přebohatá. Kromě světoznámého Jungfraujochu, patří k okouzlujícím výhledy z celé okružní cesty vláčkem na Kleine Scheidegg. Úžasná je ale i vyhlídková terasa Harder Kulm nad Interlakenem nebo Schynige Platte s okružní trasou a s výhledy na jezera a pak cesta z Grosse Scheideggu (dostupného poštovním autobusem) na First a k Bachalpsee.

Lucern je obklopen hned dvěma vyhlídkovými horami – Rigi a Pilatus. Vynechat byste neměli ani jednu z nich. Nezapomenutelným zážitkem je také přenocování nahoře na Pilatusu. Můžete si tak vychutnat západ i východ slunce.

Z městských věží doporučuji výstup na Gross Münster v Curychu a na věž katedrály v Ženevě. Z hradů pak Chillon a Gruyère.


hrad Chillon