úvod

Zlí jazykové tvrdí, že je Lichtenštejnsko 27. kantonem Švýcarska. Ačkoliv s ním má společnou například měnu nebo poštu, je to svébytný malý stát, který nepostrádá nic z toho, co by měla moderní země mít. A nejsou to jen banky. Rozmanité přírodní podmínky dovolují na 160 kilometrech čtverečních například pěstovat víno, provozovat vysokohorskou turistiku nebo lyžovat.

​


Knížecí rodina

Nad hlavním městem, nebo vlastně nad hlavní obcí, protože Vaduz nemá městská práva, trůní knížecí hrad. Žije v něm knížecí rodina, která má z vršku perfektní přehled o tom, co se děje na většině území jejího státu. Obyvatelé Lichtenštejnska se s představiteli státu mohou setkat při dvou výjimečných příležitostech. O státním svátku 15. srpna je volný vstup do růžové zahrady u hradu, kde knížecí rodina nabízí příchozím pohoštění. Druhou příležitost mají jen rodilí Lichtenštejnci – u příležitosti dovršení 18 let věku dostanou od knížecí rodiny osobní pozvání na hrad.

Architektura Vaduzu

Lichtenštejnsko se nachází v těžišti regionu s nejlepší současnou světovou architektonickou produkcí, v sousedství Švýcarska a rakouského Voralbergu. V romanticky zakonzervovaném městě malebných náměstíček a domů z bílého kamene najdeme několik nových realizací výjimečných budov, které stojí za zmínku.
Centrum města se neustále inovuje zejména v duchu místních tradic. V jeho samotném srdci, dosažitelném jen pěšímu návštěvníku, ale nelze minout nový parlament a muzeum umění. Skromnější ze staveb, mimořádně jednoduché až sakrální formy z okrově žlutých cihel, jsou budovami zemského sněmu. Částečně jsou vetknuty pod skálu s knížecím hradem. Vznikaly velmi pozvolna a autor byl pečlivě vybrán až po několika soutěžích. Říká se jim podle jejich tvaru vysoký a dlouhý dům.
Další je budova nového muzea umění. Stálá sbírka je jednou z nejvýznamnějších svého druhu na světě a patří knížecí rodině. Podstatnou část nashromáždili Lichtenštejnové během své služby na pražském dvoře Rudolfa II. Muzeum je svou hmotou přesný hladký kvádr odlitý ze směsi betonu, bazaltu a asfaltu, nakonec vyleštěný a navoskovaný. Interiéry jsou už jen moderně konvenční. Přesto jde o jednu z nejlepších ukázek současného minimalismu.

Květinový ráj

Již z údolí lákají značené pěší trasy na horské túry. Vede jich tu přes 400 kilometrů, od rovinatého Rýna přes louky a lesy až k nejvyšším partiím skalisky pokrytých hor. Alpskou cestou se dá dojít i na nejvyšší horu Lichtenštejnska Grauspitz s 2 599 m n. m. Zvláště v období pozdního jara lze na svazích cestou obdivovat pestré druhy alpských květin – hořce, lilie, lýkovce, komule, pupavy a další. Zajímavostí je, že se ve zdejších Alpách nachází 46 druhů orchidejí.

Procházky s orlem skalním

Horská vesnička Malbun je jediné místo na světě, kde lze ve výšce okolo 2 000 m n. m. podniknout procházku s orlem skalním. Nejprve se vyjede lanovkou i s orlem na Sareis, kde sokolník s příznačným jménem Vögeli vypustí orla do jeho přirozeného prostředí. Zatímco orel bude lovit potravu, vy se budete na příjemné procházce zpět do údolí kochat okolními panoramaty a lovit unikátní snímky s králem ptáků.

V sedle drátěného osla

Milovníci cyklistiky si v Lichtenštejnsku přijdou na své. Pro rodiny a požitkářské cyklisty se hodí na 90 kilometrů značených cyklotras podél Rýna a okolo Eschenbergu. Vyplatí se občas z trasy odbočit a poznat i kulturní a kulinářské stránky této malé, ale milé alpské země. Sportovněji založené bikery přivedou stezky do hor, přičemž si každý může zvolit přiměřenou zátěž. Oblíbená je trasa ze Schaanu přes Planken na Alpe Gafadura. Odměnou za pot a dřinu jsou fantastické výhledy na okolní alpské vrcholy i zasloužený odpočinek v místní horské chatě.

Lyžování v Malbunu

Skoro by člověk ani nevěřil, co všechno se do malého státu vejde. Vzhledem k hornatému terénu ale není divu, že tu Lichtenštejnci vybudovali i slušný lyžařský areál. Jeho nespornou výhodou je, že sem jezdí autobus MHD a z Vaduzu sem cesta trvá 20 minut. Počtem kilometrů sjezdovek ani převýšením se sice nevyrovná okolním rakouským a švýcarským velikánům, hodí se ale na pohodovou dovolenou, kde si každý člen rodiny přijde na své. Hlavní rolí střediska je ale přivádět ke sportu mladou generaci a to se mu dostupností, vybavením a přívětivostí k rodinám daří bezesporu skvěle.