úvod

Známé a českými lyžaři oblíbené středisko Verbier se nachází v západní části kantonu Wallis pod průsmykem Svatého Bernarda, nedaleko hranic s Francií a Itálií. V zimní sezóně se zde lyžaři mohou vyřádit v obrovské houpačce zvané Čtyři údolí (4 Vallées), do které patří kromě Verbieru také sousední střediska Nendaz, La Tzoumaz, Veysonnaz a Bruson. Za návštěvu stojí Verbier také v létě.

​

Čtyři údolí – více než 400 kilometrů sjezdovek

Postupem času vznikla ve Verbier a okolí díky vzájemnému propojení několika menších středisek největší lyžařská oblast na území Švýcarska. Lyžaři a snowboardisté zde mají na výběr z více než 90 lanovek a vleků, které obsluhují úctyhodných 412 km sjezdovek nejrůznějších náročností. Rozhodně se tedy nemůže stát, že by se zde někdo začal nudit. Centrálním uzlem oblasti Čtyři údolí je Siviez, kde ústí sjezdovky ze středisek Verbier, Veysonnaz a Nendaz. Kdo vyhledává raději klidné a málo navštěvované, avšak přesto atraktivní sjezdovky, navštíví okrajové lokality Veysonnaz a Bruson.

Největší hustotou širokých sjezdových tratí se vyznačuje samotný Verbier. Nendaz je zase doménou výukových terénů, najdeme zde ale i dvojici dlouhých a svižných červených sjezdovek. Nejvyšší bod oblasti, vrchol Mont Fort, má především vyhlídkovou funkci, nároční lyžaři ovšem ocení strmé a převážně boulovaté černé tratě spouštějící se k mezistanici Col des Gentianes.

Technickým zasněžováním je vybavena jen asi třetina sjezdovek v centrální části, klíčovou funkci zde má přírodní sníh, který se díky vysoké nadmořské výšce vyznačuje výbornou trvanlivostí. Kdo má pocit, že by všech více než 400 kilometrů sjezdovek nevyužil, může zvolit levnější variantu skipasu platnou ve střediscích Nendaz, Siviez a Veysonnaz. Čtyři údolí jsou díky rozlehlým vysokohorským oblastem předurčeny pro milovníky freeridového lyžování. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači běžeckého lyžování, pro které se zde upravují desítky kilometrů běžeckých tratí a La Tzoumaz se může pyšnit také sáňkařskou dráhou.

Nabídka občerstvovacích zařízení je velmi různorodá, najdeme zde jak rychlé bufety a samoobslužné restaurace, tak horské chaty a dřevěné salaše. Ubytovací kapacity jsou rozloženy do všech pěti hlavních obcí Verbier, Nendaz, La Tzoumaz, Veysonnaz a Bruson a za zmínku stojí vysoký podíl apartmánů.

Rodiny najdou nejvhodnější ubytování v Nendaz, které se vyznačuje množstvím apartmánových rezidencí v dosahu dolní stanice kabinkové lanovky a hlavního náměstí. V menším Veysonnaz je zase největším lákadlem místní bazén.

Lanovky superlativů

Nejmodernějším parkem lanovek a vleků disponuje Verbier, nechybí zde ani moderní šestisedačkové lanovky s bublinami. V okrajových částech, především ve střediscích Veysonnaz a Siviez, již můžeme pozorovat vyšší podíl starších přepravních zařízení a překvapí také množství klasických lyžařských vleků. Poměrně početné zastoupení mají ve Čtyřech údolích kyvadlové kabinové lanovky, některé z nich obdržely v posledních letech moderní panoramatické prosklené kabiny.

Za zmínku stojí dále kabinková lanovka systému Funitel (tedy speciálního větruodolného systému se zdvojeným dopravním lanem) vedoucí na vrchol Attelas, která byla v době postavení první svého druhu ve Švýcarsku a nevšední je také lanovka pojmenovaná jako La Chaux Express, kde se na stejném dopravním laně střídají v pravidelném intervalu jak šestimístné sedačky, tak osmimístné kabinky. Zatím poslední investicí ve Verbier byla stavba šestisedačkové lanovky Tête des Ruinettes v roce 2011 a letošní zima bude ve znamení přímého propojení Verbier se střediskem Bruson, které zajistí nová desetimístná kabinková lanovka.


Horní stanice na vrcholu Mont Fort (3 330 m n. m.)

Překrásné výhledy

V zimní i letní sezóně se návštěvníci mohou nechat vyvézt soustavou lanovek až na 3 330 metrů vysoký vyhlídkový vrchol Mont Fort a pohodlně přitom překonat obdivuhodné převýšení 2 510 m.

Východiskem pro tento výlet je Le Châble ležící v nadmořské výšce 820 m n. m., kde je možno nechat auto na prostorném parkovišti nebo sem dojet vlakem Grand Bernard Express z Martigny. Odtud pak dvěma úseky kabinkových lanovek s mezistanicí ve Verbier (návštěvníci ubytovaní přímo ve Verbier mohou nastoupit jízdu až v této stanici) vyjedeme na 2 200 metrů vysoký Les Ruinettes, kde přestoupíme na navazující lanovku a ta nás vyveze přes hřeben k dolní stanici obří kyvadlové lanovky s kabinami pro 150 osob zvané Jumbo. Cestou nahoru se otevře překrásné panorama Walliských Alp.

V předposlední stanici Col des Gentianes pak přestoupíme do menší kabiny, která nás vysoko nad ledovcem Mont Fort vyveze až na stejnojmenný vrchol. Z vyhlídkové terasy na vrcholu se pak naskytne neuvěřitelný pohled na okolní vrcholky trvale pokryté ledem a sněhem, včetně nejvyšší hory Evropy Mont Blanku nebo majestátního Grand Combinu a sousedního Petit Combinu. Výlet na Mont Fort je možné začít také ve středisku Siviez, odkud se k mezistanici Col des Gentianes dostaneme soustavou dvou lanovek.

Verbier v létě

Velmi vyhledávaný je Verbier a okolí také v letní sezóně. Na své si přijdou návštěvníci dávající přednost pěším túrám, nachází se zde totiž více než 950 km značených turistických tras. Velmi oblíbené jsou nenáročné procházky podél dodnes funkční sítě útlých zavlažovacích kanálů zvaných suonen nebo francouzsky bisses. Byly vybudovány již v 15. století na horských úbočích pro zásobování místních usedlostí a přilehlých políček vodou. Ve Verbier najdeme také dvě golfová hřiště, která jsou otevřená od června do listopadu a je tu více než 160 restaurací. Opravdovým zážitkem je pak večeře při západu slunce v restauraci La Marlénaz ležící v nadmořské výšce téměř 1 900 m n. m.

Verbier je známý také svými hudebními festivaly vážné a jazzové hudby, které se konají každoročně v létě.


Z vrcholu Mont Fort se naskytne pohled na neuvěřitelné panoráma nejvyšších alpských vrcholů – vlevo zaledněné vrcholy Combin de Corbassière (3 715 m) a Petit Combin (3 672 m)