48 hodin v Churu
úvod
Ačkoliv je brána k vysokohorským krajinám a správní centrum největšího švýcarského kantonu Graubünden právem nazýváno alpským, pocítíte v městečku ukrytém v podhůří vysokých štítů možná důvěrně milou starodávnou atmosféru připomínaící zákoutí pražské Malé Strany. Možná právě proto, že Chur je nejstarší švýcarské město, dýchá neopakovatelným rázovitým, originálním kouzlem, které svádí k požitkářství.
Knihovna na lavičce
Kultivovaný prostor nabízí půvabné churské parky a městské zahrady, kde můžete uniknout shonu města, užít si poklidnou atmosféru a začíst se třeba do knížky. V Churu ji ani nemusíte nosit s sebou, stačí zalovit v některém z boxů bezplatné „lidové knihovny“ umístěných přímo na některých lavičkách. Pokud se začtete, můžete si knížku pár dní ponechat a vrátit, až se dozvíte rozuzlení. Zahradní knihovny najdete například v centru historické barokní zahrady Fontanapark nebo na půvabném středověkém náměstí Arcaplatz, kde si svůj příběh vychutnáte v některé z útulných kaváren v atmosféře typických kupeckých domů ze 13. století.

Nekonečný jarmark
Město s dlouhou tradicí v sobě také jako kulturní i správní centrum Graubündenu shrnuje celé kulinární dědictví regionu známého zajímavými lokálními specialitami. Na tradičním churském tržišti, které každou sobotu zaplaví starobylou ulici Obere Gasse, můžete ochutnat přehlídku delikates a tajemství kantonu máte jako na vidličce. Od května do října ochutnáte a nakoupíte ze široké škály alpských sýrů, uzenin, regionální zeleniny, ovoce i zdejších cukrářských lahůdek. Některé ze specialit patří k opravdovým churským unikátům a jinde ve Švýcarsku ani Graubündenu na ně nenarazíte. Jsou vyrobeny pouze z místních surovin a mnohé jsou chráněné ochrannou známkou AOC.

Nejdelší sešup
Z churského předměstí vás moderní lanovka vyveze přímo na náhorní plošinu pohoří Brambrüesch, kde se ocitnete v náruči alpské panenské přírody. Odtud se vydejte na dvouhodinovou vycházku směrem na Pradaschier s nádhernými panoramatickými výhledy do churského údolí. A pak už se můžete spustit ze sluncem políbených strání vzrušující jízdou do údolí na nejdelší bobové dráze světa. Na konci nasednete na poštovní autobus, který vás dopraví zpátky do bezpečí churských slastných požitků. Přímo z města se v zimě také dopravíte do zimního lyžařského areálu s 30 km sjezdovek, což je ve Švýcarsku možné jen v Churu. Lyžařské vleky vás vyvezou až na vrchol Dreibündenstein do 2 176 metrů nad mořem.

Na sklenku s Vetřelcem
Navzdory všudypřítomné laskavé atmosféře najdete v Churu i jednu poněkud znepokující zajímavost: bizarní Giger-Bar, navržený třiasedmdesátiletým churským rodákem H. R. Gigerem, tvůrcem legendárního oskarového Vetřelce. Jeden ze tří barů na světě (z toho dva jsou ve Švýcarsku a jeden v Japonsku) se nachází mimo staré město v moderním Kalchbühl Center. V ocelovém interiéru vybaveném nábytkem, který nápadně připomíná Gigerovu „mučivou“ estetiku, se můžete uložit do křesla jako do náruče Vetřelce, ke stolku s umrlčí hlavou a nechat se prostoupit touto zvláštní post-mortálně organickou hororovou atmosférou za masivními ocelovými dveřmi dekorovanými vetřeleckými lebkami. Ty vás dokonale odtrhnou od churské idylky. (Comercialstrasse 23)

Graubünden na jazýčku
Po uličkách starého města se také můžete vydat objevovat místní specializované obchůdky. Například uzenářství Metzgerei Mark (Metzgerei, Obere Gasse 22) nabízí domácí klobásky salsiz vyrobené ze zdejšího vepřového, hovězího či srnčího masa a alpských bylin nebo typické sušené hovězí Bündnerfleich. To vše uzené v domácí udírně na alpském borovém dřevě při speciálním procesu takzvaného studeného uzení při 16 °C. Ideální je k němu zakousnout další zdejší raritu: Birnenbrot, chléb či řekněme štrůdl plněný směsí sušených hrušek s jemnou perníkovou příchutí. A jako dezert lze doporučit nezapomenutelně výživný oříškový koláč Bündner Nusstorte (obojí je k dostání v každé městské pekárně). Pak se můžete osvěžit elixírem – pramenitou alpskou vodou s chutí lahodné minerálky z některé z mnoha půvabných kašen, které dávají městu téměř mediteránní charakter.

Okno do alpského světa
V jednom z nejzajímavějších churských muzeí Bündner Kunstmuseum je
namíchána vyvážená ušlechtilá směs estetických požitků z ateliérů
zdejších slavných tvůrců. Za prohlídku stojí i samotná budova galerie
Villa Planta, kterou si původně zbudoval churský aristokrat J. A. von Planta
v roce 1875 jako svou soukromou residenci. Neoklasicistní vila bohatě
dekorovaná v orientálním stylu nabízí úctyhodný prostor pro churské
sbírky. V centru Graubündenu nepochybně nemůže chybět dílo Giovanniho
Segantiniho, jednoho z pionýrů alpského malířství, známého půvabnými
výjevy engadinské přírody, který ztvárnil vysokohorskou krajinu
a venkovské pastorální výjevy svým ojedinělým stylem – zářícími
barvami. Jeho obrazy představují také vývoj nových symbolistických
tendencí dvacátého století. Výrazně ovlivnil rané dílo Giovanniho
Giacomettiho, otce slavného sochaře Alberta Giacomettiho. A právě churská
sbírka zajímavě dokumentuje vývojové tendence spřízněných umělců
i dalších malířů, kteří na svých plátnech znázornili svou zkušenost
s alpským „světem“. Svým originálním expresivním barevným
vyjádřením se na působivé sbírce podílí také například Ernst Ludwig
Kirchner.
www.buendner-kunstmuseum.ch
