úvod

Ve Švýcarsku si za letní téma roku 2013 zvolili tradice. Jedná se o opravdu široký pojem zahrnující tradiční výroby a produkty i lidové slavnosti a akce. Níže přinášíme několik tipů pro vaši inspiraci.

​

Tradiční akce

Pokud se chystáte na jaře nebo v létě do Švýcarska, neměli byste si nechat ujít tradiční akce tohoto období. Švýcaři je slaví rádi, opravdově, s plným nasazením, a máte tak možnost je poznat z úplně nové stránky. Tradice nebyly v této zemi nikdy přerušeny, a tak stále žijí svým životem a zapojují se do nich všechny věkové kategorie. V únoru vypuká čas Fasnachtu. K nejproslulejším patří Fasnacht v Basileji a v Lucernu. Zahanbit se nenechá ani Wallis. Tschäggätta z walliského údolí Lötschental za námi dorazil i do Prahy a představil se 2. března 2013 na pražské náplavce v rámci akce Švýcarské jaro. V pozdním jaru – tedy koncem května a počátkem června provázejí Švýcarsko slavnosti spojené s vyváděním dobytka na horské pastviny tzv. Alpaufzug. Ve Wallisu pak můžete v létě navštívit zápasy krav, ale i mezinárodní festival alphornistů, který se koná každoročně v Nendaz. Zážitkem jsou i Schwingfesty – neobvyklé zápasy, jeden z nich se konal např. 30. června 2013 v Leukerbadu. Koncem léta se pak vrací dobytek z horských pastvin zpět do údolí a to je také důvodem k oslavám, akce se nazývají Alpabzug. Návštěva kterékoli tradiční události se stane nezapomenutelným zážitkem z dovolené a poodhalí netušené stránky Švýcarů.

Exkurze do tradičních výrob

Nakouknout pod pokličku výroby tradičních švýcarských produktů můžete při exkurzi do čokoládoven, sýráren, ale i výroby vojenských nožů a proslulých hodinek. Zejména u sýráren najdete všechny typy výrob, od tradičních horských sýráren na salaších, kde se produkuje alpský sýr až po supermoderní provozy v údolí. Většinu produktů si můžete i sami vyrobit – např. sýr, hodinky nebo dokonce alpský roh. Výroba takového alphornu trvá celý týden intenzivní práce a zkusit si ji můžete v Ballenbergu.

A ještě několik tipů pro vaši cestu, které ulehčí vašim výdajům

Řada středisek, a to i těch nejproslulejších, má v létě pro ubytované hosty lanovky a horské železnice zdarma. Takovou nabídkou vás potěší např. prázdninový region Davos Klosters, Samnaun nebo Sv. Mořic (zde platí nabídka pro ubytované na alespoň 2 noci). Zajímavé jsou také různé vícedenní jízdenky – „passy“. Tím nejznámějším je Swiss Pass a jedná se o jízdenku na vlaky, autobusy, lodě i městskou dopravu, ale současně i vstupenku do více než 470 muzeí Švýcarska. Pak jsou tu regionální passy, tedy průkazky pro jednotlivé regiony, které platí jak na místní dopravu, tak na části panoramatických tras a a další aktivity. Jedná se například o Graubünden Pass, Wilhelm Tell Pass nebo Oberwallis Pass. Tak šťastnou cestu a vzhůru za nevšedními zážitky pro malé i velké!