úvod

Barevné hodinky z plastu a malinké autíčko pro dvě osoby. Oba tyto produkty se narodily ve švýcarské společnosti Société de Microélectronique et d'Horlogerie a u jejich zrodu stál švýcarský byznysmen Nicolas G. Hayek.

​

Swatch

I když se Švýcarsko jako hodinářská velmoc zdálo neporazitelné, ve druhé polovině 70. let zaplavily trh digitální hodinky vyráběné v Japonsku a švýcarský hodinářský průmysl se ocitl ve vážné krizi. Jeho podíl na světovém trhu klesl z padesáti na patnáct procent.

Obrat nastal, když společnost Société de Microélectronique et d'Horlogerie, později přejmenovaná na Swatch Group, představila plastové hodinky s výrazně redukovaným počtem součástek (bylo jich 51 místo obvyklých 91) a také značně nízkou cenou. Uvedli je na trh v roce 1983 pod jménem Swatch. Název je zkratkou výrazu „second watch“ – druhé hodinky –, který upomíná na jejich odlišnost. Cenově dostupné hodinky s výrazným designem, nabízené v mnoha různých barvách, se rychle staly skutečnou senzací. Krize byla zažehnána.

Dnes je Swatch Group největším výrobcem hodinek na světě. Nabízí pět řad produktů: Swatch Originals je řada plastových hodinek, Swatch Irony obsahuje hodinky z kovu, řada Swatch Skin se dělí na dvě podskupiny – Original Skin a Skin Chronograph. Hodinky Original Skin jsou zapsány v Guinessově knize rekordů jako nejtenčí plastové hodinky na světě, jejich tloušťka je 3,9 milimetru. Skupina Skin Chronograph nabízí navíc přesné měření časových úseků, a je proto vhodná například pro sportovce.

Další řadou je Swatch Beat, která pro měření času využívá netradičně decimální soustavu. Tím má usnadnit komunikaci mezi lidmi v různých časových zónách. Poslední řadou je pak Swatch Bijoux, která obsahuje šperky a vznikla ve spolupráci se značkou Swarovski. Swatch a umění Hodinky Swatch jsou již od svého vzniku úzce spojeny s moderním uměním. Jejich design navrhovali přední výtvarníci, návrháři i hudebníci. Jedním z prvních umělců, kteří se Swatch spolupracovali, byl americký umělec Keith Haring. Následovali například zpěvák Phil Collins, návrhářka Vivienne Westwood, režiséři Akira Kurosawa nebo Pedro Almodóvar. Tyto originální umělecké kousky nejsou jediným, co Swatch odlišuje od ostatních hodinek. Jedinečná je také kolekce hodinek Swatch Touch s dotykovým displejem nebo Swatch Snowpass – hodinky, na něž je možné


Kolekce Swatch New Gent


Swatch a umění

Hodinky Swatch jsou již od svého vzniku úzce spojeny s moderním uměním. Jejich design navrhovali přední výtvarníci, návrháři i hudebníci. Jedním z prvních umělců, kteří se Swatch spolupracovali, byl americký umělec Keith Haring. Následovali například zpěvák Phil Collins, návrhářka Vivienne Westwood, režiséři Akira Kurosawa nebo Pedro Almodóvar.

Tyto originální umělecké kousky nejsou jediným, co Swatch odlišuje od ostatních hodinek. Jedinečná je také kolekce hodinek Swatch Touch s dotykovým displejem nebo Swatch Snowpass – hodinky, na něž je možné nahrát skipas do 700 lyžařských oblastí po celém světě, včetně 21 míst v České republice.

Swatch je také častým sponzorem sportovních akcí, například světového turnaje v beach volejbalu, snowboardového turnaje s názvem Swatch Ticket To Ride nebo Red Bull X-Fighters. Tým Swatch ProTeam složený ze sportovců sponzorovaných společností Swatch tvoří řada snowboardistů, lyžařů, surfařů nebo beach volejbalistů.

Swatch také klade důraz na svůj švýcarský původ – v názvu můžeme vedle již zmíněného termínu second watch cítit také Swiss watch. Tento dojem ještě umocňuje použití helvetského kříže v logu společnosti.

Že hodinky prodává také jejich původ, vyznával i zakladatel Swatch Group Nicolas G. Hayek: „Jsme milí lidé z malé země. Máme krásné hory a čistou vodu.“

Společnost Swatch přinesla skutečnou změnu v pojetí hodinek. Z drahého kousku, který ukazoval na nositelovo společenské postavení, je proměnila v jednoduchý módní doplněk.

„Něco, co je nositelné, ladí s oblečením, s náladou, zaměstnáním, je to snadno kombinovatelné, jako šála nebo kravata,“ zněla představa Nicolase G. Hayeka. Tuto představu se podařilo naplnit do puntíku a obliba hodinek Swatch ani po téměř dvaceti letech neklesá.


Hodinky Swatch vyrobené speciálně pro olympijské hry v Londýně
Nápad číslo dva: Smart

Když bylo jasné, že koncept hodinek Swatch byl úspěšný, napadlo Nicolase Hayeka zopakovat tuto výrobní a marketingovou strategii na automobilu. Byl přesvědčen, že existuje skupina zákazníků, kterou automobilky přehlížejí, zákazníků, kteří touží po malém stylovém autíčku do města.

Společnost Hayek Engineering AG proto začala pro Société de Microélectronique et d'Horlogerie vyvíjet Swatchmobile. Hayek se začal porozhlížet po automobilce, se kterou by na produkci nového vozu mohl spolupracovat. Po řadě jednání uzavřel roku 1991 dohodu se společností Volkswagen, ta však neměla dlouhého trvání a roku 1993 ji Volkswagen ukončil.

Následujícího roku začala spolupráce se společností Daimler-Benz AG, výrobcem vozů Mercedes-Benz. Společně založili firmu Micro Compact Car AG, v níž měla 49procentní podíl Société de Microélectronique et d'Horlogerie a 51procentní podíl Daimler-Benz. Vedení se usídlilo ve švýcarském Bielu.

Spojení s mercedesem Brzy začaly uvnitř společnosti spory o název vznikajícího vozu. Zatímco Nicolas Hayek trval na tom, aby součástí názvu zůstalo slovo Swatch, vedení Daimler-Benz si přálo neutrální pojmenování, které by neodkazovalo jen k jedné ze spolupracujících firem. Shodli se tedy na názvu Smart, který byl zkratkou pro Swatch Mercedes Art.

Konečnou podobu vozu představili roku 1998. Pro Hayeka ale byla velkým zklamáním. Od počátku si představoval vůz s hybridním pohonem, finální verze však měla klasický spalovací motor. Krátce nato odkoupil DaimlerBenz Hayekův podíl, vedení se z Bielu přesunulo do Německa a veškeré spojení Smartu se Švýcarskem zaniklo.

Na trhu se vůz netěšil takovému úspěchu, jak se předpokládalo, a společnost prodělala hodně peněz. Výrobu sportovního modelu Smart Roadster, čtyřmístného ForFour i odvážného modelu Crossblade zastavili a dnes nabízí Smart jediný model ForTwo. Ten je k dostání ve verzi coupé nebo cabrio a od roku 2009 navíc jako elektromobil.

Na loňském autosalonu v Ženevě vedle třetí generace elektromobilu Smart ED společnost představila také Smart ebike – elektrokolo jako stvořené pro cestování po městě. K dostání je i na českém trhu. Nyní se připravuje také Smart elektroskútr, na který se můžeme těšit již během let 2013–2014.


Dnes Smart nabízí jediný model ForTwo, na fotografii ve verzi cabrio