úvod

Půvab a magie zimních hor počaly lyžování. Činnost, která umožnila efektivní pohyb po zákoutích, kde by jinak pěšák utonul v nánosech sněhu. Technologie ale přibližuje hory i těm, co si s lyžemi nerozumí. Lanovky nebo vláčky člověka dostanou nahoru a tam navíc velmi často čeká zimní pěší trasa, případně celá jejich síť. Jsou to komfortní a bezpečné cesty na zpevněném sněhovém povrchu pravidelně udržované moderní technikou. Právě tyto cesty jsou hitem letošní zimy ve Švýcarsku a některé z nich si můžete projít očima v předstihu.

​

Les Diablerets: Pod masami skály a ledu

Monumentálně, až hrozivě se tyčí masiv Diablerets nad stejnojmennou vesnicí. Když se v roce 1714 část ohromné hory odtrhla a zničila Alp Derborence ve Wallisu, byli lidé přesvědčeni, že tam bydlí ďábel (francouzsky le diable). Tak přišel tento masiv ke svému názvu. Jeden z nejkrásnějších pohledů na něj se naskytne z Lac Retaud. Idylické, v zimě zamrzlé horské jezero leží na zimní turistické trase, která vychází z průsmyku Col du Pillon. K výchozímu bodu se lze dostat poštovním autobusem z Gstaadu nebo Les Diablerets. Před túrou se vyplatí udělat si ještě odbočku lanovkou z průsmyku na Glacier 3000; na zaledněné náhorní plošině se otevírá grandiózní výhled na alpský řetězec hor. Po výletě do výšin následuje túra s neméně spektakulárními kulisami. Trasa vede z Col du Pillon lehkým stoupáním přes zasněžené louky a horským lesem k Lac Retaud a dále do Isenau, odkud vede lanovka zpět do Les Diablerets.


PŘEVÝŠENÍ: 349 m
DOBA CHŮZE: 1:00 h
DÉLKA: 8 km
NÁROČNOST: lehká


Rigi

Královské výhledy na panoramatické stezce Rigi se přezdívá „královna hor“, a kdo stojí nahoře, pochopí proč: výhled lze beze všeho označit za majestátní. Jako fjordy se roztahují do všech směrů ruce Lucernského jezera, nad nímž se třpytí vrcholy Glarnských a Urnských Alp. Úžasné panorama je stálým průvodcem na panoramatické stezce z Rigi Kaltbadu přes First na Rigi Scheidegg. Cesta vede po železniční trase opuštěné již před desítkami let, a vykazuje proto jen malé výškové rozdíly. Původní funkci této trati ještě připomíná krátký tunel a viadukt. K výchozímu bodu Rigi Kaltbad se lze dostat buď lanovkou z Weggis nebo zubačkou z Vitznau. Také lze cestovat vlakem z Arth-Goldau; v takovém případě vystupte na stanici Rigi-First a jděte pěšky na First. Z cílového bodu Rigi Scheidegg se jede lanovkou dolů na Chräbel a odtud zubačkou do Arth-Goldau.

PŘEVÝŠENÍ: 447 m
DOBA CHŮZE: 2:35 h
DÉLKA: 7 km
NÁROČNOST: lehká


Val Müstair: Tak blízko nebes

Nikde ve Švýcarsku není hvězdná obloha tak jasná jako ve Val Müstair. Vděčí za to poloze, kde nebývají mlhy, suchému a bezvětrnému mikroklimatu i nepřítomnosti zdrojů umělého osvětlení. Observatoř ve vesničce Lü se proto stala středem zájmu nadšených amatérských astronomů. Ale nejen v noci je tu člověk výjimečně blízko obloze. Na zimní pěší túře Senda Val Müstair vysoko na slunečné straně údolí si užijete hodně světla a nádherný výhled na vrcholy vystupující z údolí Val Müstair a Vinschgau. Výchozí bod túry se nachází na údolní stanici Sportbahnen Minschuns (z centra vesnice Tschierv sem zdarma jezdí sportbus). Cesta lehce stoupá na Alp da Munt a dále k zamrzlému horskému jezeru Lai da Juata, pak následuje mírné klesání přes Alp Champatsch až do Lü. Odtud se do Tschiervu vrátíte poštovním autobusem – nebo sjedete dolů do údolí na sáňkách.

PŘEVÝŠENÍ: 504 m
DOBA CHŮZE: 2:45 h
DÉLKA: 7 km
NÁROČNOST: lehká


Silvaplana: Přes jezera vstříc slunci

Engadin se pyšní výjimečnou přírodní krásou, jež sem přitáhla bezpočet myslitelů a umělců. Mnoho z nich uchvátila náhorní plošina s malebnými jezery mezi Svatým Mořicem a Malojou. Zcela zvláštní kouzlo tohoto plató se projevuje v zimě. To se dá celá horská aréna projít jednou téměř úplně přímou zimní pěší trasou. Do výchozího bodu, vesničky Silvaplana, se dostanete autobusem. Odtud se jde nejdříve podél jižního břehu jezera Silvaplanersee do vesnice Sils-Maria. U poloostrova Chastè vstoupí cesta na zamrzlé Silsersee. Nyní se švýcarské hory ukazují z té nejpřekvapivější stránky, jeví se totiž jako ploché. Zimní stezka vede přes jezero, což je na pěší túře jedinečný zážitek! Při dobrém počasí je uprostřed jezera v provozu dokonce malý bar. Jde se lehce a proti slunci až na Maloju. Návrat je autobusem.

PŘEVÝŠENÍ: 115 m
DOBA CHŮZE: 3:55 h
DÉLKA: 12 km
NÁROČNOST: střední


Zermatt: Tváří v tvář Matterhornu

Tato hora okouzluje každého: Matterhorn je díky svému osobitému tvaru jednou z nejznámějších hor na světě. S hrubou silou a zároveň s nepopsatelnou elegancí se vypíná tato pravidelná pyramida do výše. Jeden z nejkrásnějších pohledů na tento ostrý 4 478 metrů vysoký symbol Zermattu si užijete na zimní pěší trase na Riffelbergu. Pro začátek se jede zubačkou na Gornergrat. Tady nahoře vás očekává panorama superlativů: z vyhlídkové terasy Kulmhotelu je vidět 29 čtyřtisícovek. Pak se vláčkem sjede zase zpět do mezistanice Rotenboden. Zde začíná zimní pěší vycházka, která vede stranou sjezdovek velkým obloukem ke stanici Riffelberg. Zpět do Zermattu se jede opět zubačkou. Kdo chce zůstat na kopci déle, může si vyjet ještě jednou na Rotenboden a odtamtud se na Riffelberg spustit po nejvýše položené sáňkařské dráze ve Švýcarsku.

PŘEVÝŠENÍ: 80 m
DOBA CHŮZE: 0:50 h
DÉLKA: 3 km
NÁROČNOST: lehká