úvod

Voda. Už v pohádkách se objevuje jako živel s magickými schopnostmi. Obzvláště pak ta, která se z hlubin země vynořuje nasycená léčivými minerály a geotermální energií. Odpočinutí – spočinutí objevili už staří Římané. Dnes se může do pohádky termální vody ponořit každý, kdo navštíví některé z mnoha švýcarských lázní. Velmi často pak nejde jen o blažený pocit těla, ale také o požitek výsostně estetický.

​

Bogn Engiadina Scuol – nejbližší lázně z Česka

Lázně Bogn Engiadina leží diskrétně ukryté přímo ve středu horského městečka Scuol. Jsou napájeny čtyřmi z více než dvaceti zdraví prospěšných pramenů, které zde již v šestnáctém století objevil proslulý lékař Paracelsus. Světlem zalitá budova moderního bazénového komplexu zastřešuje četné lázně, sauny a wellness zařízení, stejně jako terapeutické centrum. Vrcholem nabídky engadinských lázní jsou římsko-irské lázně. Zatímco Římané věřili v uvolnění v parních lázních různých teplot, staří Irové si užívali lázeňské procedury v horkém a suchém vzduchu. Kouzlo obou lázeňských kultur devatenáctého století je v moderní době vypilováno do nových rozměrů. Procedury se skládají z kombinace teplých a horkých vzdušných lázní, minerálních parních lázní, minerální bublinkové lázně a studené koupele. Součástí dvouapůlhodinového rituálu je i masáž: na výběr je mýdlová masáž kartáčem, medová masáž nebo jogurtová masáž s aloe vera. Své tělo můžete na závěr od hlavy k patě ošetřit jemným krémem z alpských bylin a odpočinout si v panoramatické odpočívárně.

Leukerbad – ve vodě vše

Leukerbad je asi nejznámější lázeňské letovisko Švýcarska. Termální prameny jsou životodárnou tekutinou města a nebýt jich, stojí v onom horském údolí snad jen několik salaší.
V zimě v Leukerbadu láká ještě lyžařský areál s 50 kilometry sjezdovek sahajících do výše 2 700 metrů, ale kdo ví, jestli i za jeho vznikem nestojí zejména termální voda, která zde pramení o teplotě 51° C. Kombinace lyžování a vodního relaxu je něco jedinečného.
Nicméně s léčivou vodou můžeme přijít do styku i v mnohem zajímavějším kontextu. Například kde jinde si můžete koupit lístky do kina, jehož hlediště je umístěno v termálním bazénu? Ne každý vydrží po celou dobu filmu ponořen, ale to ani není účel – tím je zejména neobvyklý zážitek.
Dalším zážitkovým trumfem je snídaně v bazénu. Není to žádná násilná turistická atrakce, nýbrž jakási reminiscence starých časů, kdy lidé jezdili do tamních lázní zejména za léčebnými účely. Pan doktor jim třeba předepsal deset hodin nonstop v teplé vodě, takže jídlo se podávalo na plovoucích podnosech – podobně jako dnes turistům. Na velkém plovoucím stole je uspořádáno vše podobně jako na normálním snídaňovém stole, navíc každý strávník dostane vlastní malý stolek vybavený kýlem, aby se nepřevrhl. A na něm mlsá dobroty sváteční snídaně. K nim patří samozřejmě i šampaňské, které završí omámení načaté působením teplé vody – nádhera!

Vals – harmonie smyslů

V roce 1986 byl přední švýcarský architekt Peter Zumthor pověřen výstavbou nových lázní, které byly otevřeny v roce 1996. Už za pouhé dva roky byla budova zapsána na seznam památkové ochrany. Lázně byly oslavovány jako „lekce odvahy a estetiky“, „unikátní archaické koupání a terapie“, „ krajina plná klidné smyslnosti“ a „lázně, jaké jste ještě neviděli“.
Lázeňskému komplexu dominuje místní kámen, křemenec těžený stovky let jen dva kilometry od nich. Obdélníková budova lázní se skládá výhradně z do sebe zapadajících kamenů, které tvoří i její nosné prvky. Křemencové desky byly podle návrhu Petera Zumthora nařezány v kamenictví na přesné části, očíslovány a vystavěny na místě podle jeho plánů. Celkem bylo na stavbu použito na 60 000 různě opracovaných kamenných desek, které vytvářejí působivý interiér. Lázně Vals nabízejí množství vnitřních bazénů a atrakcí v mimořádně estetickém hávu. Příběhy interiéru a exteriéru můžete porovnávat i ve venkovním bazénu, z něhož jsou okolní hory jako na dlani. Není výjimkou, že se kapacita lázní vyčerpá, proto je potřeba rezervovat vstupenku prostřednictvím internetového formuláře předem.

Ovronnaz – tajný termální tip Wallisu

Ovronnaz je tajným tipem pro všechny milovníky blahodárné kombinace lyžování a koupání v termálních bazénech. A možná také pro rodiny, které preferují klidné, menší středisko s bonusem ve formě lázní. Na rozdíl od Leukerbadu je v Ovronnaz vše malé a kompaktní, od sjezdovek je to do bazénů jen kousíček a můžete využít i skipas, který v sobě nese vstupy do komplexu termálních lázní. Několik tamních venkovních i krytých bazénů má teplotu mezi 30 a 35 °C a v nabídce jsou i různé procedury jako masáže atp. Od letošní zimy mají návštěvníci příležitost objevit zcela nové prostory exkluzivních lázní a wellnessu na ploše asi 1 200 m2, které zastřešují tři hamamy, dvě sauny, velké jacuzzi, nový fitness a prostornou relaxační místnost.
Sjezdovek tu najdeme 30 kilometrů, což na alpské poměry není moc, ale pro dostatečné vylyžování to bohatě stačí. Velkým bonusem je komornost střediska, někdy si dokonce můžete připadat na lyžích až trochu sami… Související výhodou je taky čistota terénů vedle sjezdovek, kde – když čerstvě nasněží – vám nikdo nebude křížit vaše prašanové stopy.