Hiking v Engadinu: Stezka do nitra velehor
úvod
Odkud jsou švýcarské hory nejkrásnější? Třeba z jedné z nejlepších panoramatických cest v Alpách. Ta vede nad údolím Val Roseg v Engadinu.
Titulní foto: Pohled od chaty Fuorcla Surlej. Zcela vlevo je vyhlídkový vrchol Piz Morteratsch (3 751 m). Nad stěnami pokrytými ledovcem Vadret da Tschierva je nalevo vrchol Piz Bernina (4 048 m) i s pověstným hřebínkem Biancograt a Piz Scerscen (3 971 m). Vedle trůní mohutná hora Piz Rosegg (3 937 m). O něco vzdálenější jsou ledovce Sella a Roseg, nad nimiž se tyčí několik vrcholů s výškami kolem 3 500 m.
Autor textu: Michal Bulička
Tento článek vyšel v časopisu SWISSmag 06 (jaro/léto 2012).
Řeka Inn je páteří stokilometrové doliny Engadin, které je mimochodem ve své nadmořské výšce také nejdelším osídleným alpským údolím.
Nad rozsáhlými ledovci Sella a Roseg dominuje nejvyšší z vrcholů Piz
Glüschaint (3 594 m)
Patrně nejlákavější pohled do údolí se nabízí z terasy na horní stanici lanovky na Corvatsch. Inn se hned za sedlem Maloja rozlévá do čtyř jezer a z výšky 3 303 metrů je pohled na ně parádní.
Na plotnách pod chatou Chamanna Coaz
Chcete-li ovšem nahlédnout do nitra velehor, opusťte lanovku z vesnice Silvaplana už v mezistanici Murtel. Za necelou hodinku dojdete k chatě Fuorcla Surlej ve stejnojmenném sedle a ocitnete se na jedné z nejlepších panoramatických cest v Alpách nad údolím Val Roseg. Cestou k chatě Coaz půjdete prakticky stále pohodlně po vrstevnici a kromě nejvyšší hory a zároveň jediné čtyřtisícovky východních Alp – Piz Bernina (4 048 metrů) – spatříte také několik nádherných hor, jejichž stěny pokrývají ledovce.
„Obnažený“ ledovec Tschierva uprostřed léta
Po oddechu nebo noclehu na chatě Coaz si pro zbytek výletu můžete vybrat cestu do Pontresiny dlouhým údolím Roseg kolem jezera Lej da Vadret. Nebo lze zvolit obtížnější variantu přes vrchol Il Capütschin.
Vrchol lanovky na Corvatsch s vyhlídkovou terasou i restaurací
Vrchol lanovky na Corvatsch s vyhlídkovou terasou i restaurací