úvod

Švýcarsko je cyklistická velmoc a zemi protínají převážně rovinaté stezky vedoucí kolem malebných švýcarských jezer. Ty jsou vždy dobře upravené a značené. Pojďme je prozkoumat...

​

Švýcarsko je pro cyklistu země zaslíbená. Ostatní účastníci provozu ho respektují, stezky vedou většinou mimo silnice, a tam, kde není možnost se silnicím vyhnout, je vyhrazený široký pruh u krajnice oddělený od zbytku cesty přerušovanou žlutou čárou.
Kolem všech jezer lze lehce najít ubytování v různých cenových kategoriích: od jednoduchých kempů přes levné hostely, malebné penziony či hotely, které s ochotou přijmou cykloturisty. Milovníci parníků a všeobecně lodní přepravy si zde přijdou na své, různé lodní spoje zpestří cestu a pomohou dosáhnout rychleji cíle.

Curyšské jezero (Zürichsee)

Nese název největšího švýcarského města, které je obchodním i kulturním centrem země. Z Curychu na severozápadním cípu jezera se můžete vydat po pravém nebo levém břehu na cyklotrasu kolem vody dlouhou necelých 90 km. Pokud zvolíte pravý východní břeh, vzhledem k nízkým daňovým sazbám a vysokým cenám nemovitostí nazývaný „Goldküste”, budete míjet mnoho malebných městeček s krásnými vilami, kde žijí nejbohatší „Curyšané”.
Za zmínku stojí město Rapperswil s mediteránskou atmosférou a romantickými starými uličkami. Je známé též každoročním pořádáním populárního vytrvaleckého triatlonového závodu Ironman. Je tu i jedna z nejhezčích zoologických zahrad ve Švýcarsku. Po železničním náspu se dostanete na levý břeh jezera, kde si můžete cestu zpět do Curychu zpestřit zastávkou v Kilchbergu, kde sídlí čokoládovna Lindt a mají tu i podnikovou prodejnu.

TIP: Příjemným relaxem může být i návštěva termálních lázní v německém Meersburgu.

TIP: Oblíbeným výletním místem jsou Rýnské vodopády. Můžete je navštívit, pokud se v rámci cyklovýletu kolem Bodamského jezera vydáte z Kostnice směrem na Stein am Rhein a dále na Schaffhausen. Když se nechcete vracet stejnou cestou, pokračujte směrem na Curych a propojte obě cyklotúry. Zpět se vrátíte pohodlným vlakovým spojem.

Bodamské jezero (Bodensee)

Pro návštěvníky z Čech určitě nejatraktivnější místo vzhledem k rychlé dostupnosti (pouhých 600 km z Prahy po dálnici až do Lindau). Na jeho břehu se nachází historicky významné město Kostnice (německy Konstanz). Obklopují ho hned tři evropské státy Německo, Rakousko a Švýcarsko, což poznávání dodává unikátní atmosféru. Cyklostezky kolem Bodamského jezera měří celkem 273 km a vedou rozmanitou krajinou stranou automobilového ruchu.
Cyklotúru kolem jezera lze začít v německém Lindau, kde se dá lehcee zaparkovat na jednom z centrálních parkovišť. Pak je nutné se rozhodnout, kterým směrem kolem jezera pojedete a jak dlouhá to bude cesta. Ve svižném tempu lze jezero objet za dva až tři dny, v případě, že zvolíte pohodlnější variantu s výlety do okolí nebo cestujete s dětmi, bude cesta trvat až pět dní s denní porcí asi 50–60 km.
Po cestě se křižuje několik atraktivních míst: německá Kostnice, Fridrichshafen s výrobou vzducholodí, ostrov Lindau a ostrov Mainau, který je též znám jako květinový ostrov. V nejkratší rakouské části zaujme Bregenz, kde se v létě konají operní hry na speciálně upraveném pódiu na hladině jezera. Švýcarská městečka Arbon či Rorschach cyklistu osloví krásnými promenádami a parky.

Thunské jezero (Thunersee) a Brienzské jezero (Brienzersee)

Oblast okolo Thunského a Brienzského jezera je po právu nazývaná perlou Švýcarska a jezdí sem navštěvníci z celého světa. Úpatí horských čtyřtisícovek Eiger, Mönch a Jungfrau nabízí excelentní podmínky pro kombinaci cyklovýletů a horské turistiky. Thunské a Brienzské jezero spolu přímo sousedí a dělí je pouze naplavená rovina Bödeli, na které se nachází jedna z nejznámějších turistických destinací ve Švýcarsku – Interlaken. Cyklostezky jsou vesměs asfaltové s minimálním převýšením a vedou převážně podél hlavních silnic. Celková délka trasy kolem obou jezer činí lehce přes 100 km a je možné ji pohodlně zvládnout za den dva.

TIP: Ideálním výletem může být například kombinace cyklotúry kolem Lucernského jezera s pokračováním kolem malebného Sarnenského a Lungernského jezera směrem na Giswil. Zde můžete nasednout na vlak a nechat se populární zubačkou převést přes Brünigpass až do městečka Brienz, kde se napojíte na cyklostezku kolem Thunského a Brienzského jezera.

Lucernské jezero (Vierwaldstätter­see)

Vrcholem cykloputování kolem Lucernského jezera je jistě návštěva samotného Lucernu, pro mnohé nejkrásnějšího města Švýcarska. Dominuje mu nejstarší zakrytý dřevěný most na světě (Kappelbrücke) a unikátní dopravní muzeum. Zajímavě členité jezero je pojmenováno podle čtyř kantonů Uri, Unterwalden, Schwyz a Lucern, do kterých zasahuje.
Zdejší stylové parníky k jezeru neodmyslitelně patří a jistě neuniknete pokušení nasednout na jeden z nich a vychutnat si okolní panoramata. Úžasné výhledy na jezero nabízí horské masívy Pilatus (2 128 m) s nejstrmější železniční zubačkou na světě nebo 1 798 metrů vysoký vrchol Rigi-Kulm, kam vede nejstarší ozubená dráha v Evropě. Ačkoli pobřeží Lucernského jezera měří kolem 160 km, není jednoduché absolvovat celou cestu na kole. Doporučená trasa vede z Lucernu malebnou krajinou přes Küssnacht am Rigi a Weggis až do městečka Brunnen, kde je optimální nasednout na parník, vyhnout se tak komplikovanému objezdu Urnského jezera a nechat se převézt zpět na druhý břeh do Beckenriedu, odkud se pohodlně dostanete zpět do Lucernu. Celá cyklotrasa měří okolo 65 km a dá se zvládnout za den.

TIP: Navštivte místo Rütli, které se nachází nad Urnským jezerem. Tady se odehrály události spojené se založením Švýcarské konfederace v roce 1291.