úvod

Švýcarsko nabízí mnoho specialit. Světovým unikátem jsou jeho horské železnice, obvykle staleté technické památky, které dnes možná více než kdy jindy naplňují svůj životní úděl a zpřístupňují turistům jinak těžko dostupné kouty Alp. Okolo některých pak vyrostly pavučiny sjezdovek, takže dnešní návštěvník může využívat vlak coby dopravní prostředek ve směru vertikálním.

​


Autor textu: Kateřina Sochová


Tento článek vyšel v časopisu SWISSmag 05 (podzim/zima 2011/12).


JUNGFRAU

Vlak Jungfraubahn z Interlakenu vede až na samotnou střechu Evropy – Jungfraujoch čili nejvyšší nádraží v Evropě. Ovšem příběh vlaků okolo oblasti Jungfrau je ještě o dost bohatší. Dá se totiž bez přehánění říci, že co zastávka, to perla. Ale pěkně postupně. Z Interlakenu míří vlak přes Wilderswil do Zweilütschinenu, kde se hlavní dráha vidlicově dělí na dvě trasy. A obě mají lyžařům mnoho co nabídnout.

První trasa – směr Lauterbrunnen

Lauterbrunnen – Mürren
Nejprve zamíříme do lyžařské oblasti Mürren. Dojedeme do Lauterbrunnenu, kde ale, opačně, než bychom čekali, nenavazuje další železnice. Strmým skalním srázem nebylo totiž možné vést ani železnici, ani silnici, a zastoupit ji proto musela visutá lanovka. V její cílové stanici Grütschalp již ale pokračuje starodávná úzkokolejka, která od dob své výstavby na konci 19. století v podstatě nedoznala žádných změn. Pokračujeme do zastávky Winteregg, kde se už navazující pozemní lanovkou dostaneme na sjezdovky. Zastávku využijeme zejména při odjezdu z areálu, na lyžích tam pohodlně dojedeme po pěkných sjezdovkách s krásným výhledem. Hlavním turistickým cílem většiny návštěvníků, lyžaře nevyjímaje, je konečná stanice Mürren. Nejvíce ale potenciál stanice ocení vyznavači zimních pěších túr, pro něž je nádraží skvělou výchozí a/nebo cílovou stanicí.

Lauterbrunnen – Wengen – Kleine Scheidegg
Z Lauterbrunnenu se startuje i do druhé části oblasti Jungfrau. Vláček zde objíždí jakési kolečko, které protíná všechna hlavní místa lidského zájmu. Proti směru hodinových ručiček vystoupá trať podél sjezdovek na Kleine Scheidegg, do centrální železniční i lyžařské stanice areálu. Její zajímavostí je, že z velké části kopíruje závodní trať Lauberhorn, kde vede jeden z nejslavnějších závodů Světového poháru. V jednom místě sjezdovka dokonce podjíždí pod železniční tratí – jednou za rok tam můžete z pohodlí vlaku sledovat nejrychlejší lyžaře planety.
Kleine Scheidegg leží přímo pod trojicí slavných hor Eiger, Mönch a Jungfrau, do nejrůznějších stran tu vybíhají sjezdovky, lanovky a také vlaky. V případě příznivého počasí stojí za to podniknout výlet zubačkou do sedla Jungfraujoch, odkud se přímo uprostřed věčného ledu drsných hor naskýtají nejkrásnější pohledy na Bernské a Walliské Alpy. Zcela unikátní trať vyhloubená většinou v nitru hor umožní během několika desítek minut vystoupat bez námahy do úctyhodné výšky 3 454 metrů nad mořem. Jízdenka není levná, dostanete ale zážitek, na který sotva kdy zapomenete.Kleine Scheidegg: středobod lyžařské oblasti Jungfrau tvoří nádraží


Druhá trasa – směr Grindelwald

Grindelwald – Alpiglen – Kleine Scheidegg
Na Kleine Scheidegg se dá vystoupat i po směru hodinových ručiček, přes Grindelwald. Pro mnohé lyžaře ubytované v této oblasti je vlak i nejefektivnějším dopravním prostředkem nahoru na kopec (obvykle Kleine Scheidegg). Z vlaku si můžete prohlížet okolní sjezdovky, případně po polední zakotvit v některé z hospůdek ve stanicích Alpiglen a Brandegg, odkud vás vlak zase sveze zpět směr Grindelwald. Nelyžující turisté se mohou vydat na jednu z početných pěších upravovaných tras nebo si sjet dlouhou sáňkařskou dráhu, která povětšinou kopíruje právě dráhu vlaku. Sáňkařská trať je v úseku Alpiglen – Brandegg večer osvětlená.
Mimochodem trať Lauterbrunnen – Kleine Scheidegg – Grindelwald je nejdelší ozubenou železnicí s nepřetržitým ozubeným hřebenem na světě.

Ledovcový expres

Fenoménem, který by neměl minout žádného milovníka lyžování a hor – a samozřejmě ani vláčků – je unikátní horská trasa z Zermattu do Svatého Mořice, které se protahuje těmi nejdivočejšími a nejen lyžařsky nejatraktivnějšími oblastmi Alp. Ledovcový expres není ani tak dopravní prostředek, jako turistická atrakce – v plném komfortu účastník zažívá panoramatickou show po celých šest hodin. Z hledáčku by neměla uniknout ani myš, průměrná rychlost jízdy je totiž 40 km/h.

Svatý Mořic – Diavolezza

Vláček je velkým pomocníkem lyžařů i ve Svatém Mořici a jeho lyžařských satelitech. Spojuje s centrem hned několik míst. Pokud bydlíte někde v blízkém okolí Svatého Mořice a chcete si zajet zalyžovat na Diavolezzu – což je mimochodem velmi doporučeníhodné – je určitě nejlepší jet vlakem. A nejen proto, že jeho cena je zahrnuta ve skipasu. Jízda vlakem je zážitek i zde – červený vláček provozovatele Rhétské dráhy se proplétá zasněženým údolím v srdci Východních Alp, kde nevedou cesty ani silnice, zahlédnete z něho i jedinou čtyřtisícovku této oblasti – Piz Berninu. Vláčkem Bernina Expressu, jak se tento spoj nazývá, dojedete přímo k údolní stanici lanovek Diavolezza nebo Lagalp, což jsou výchozí body pro lyžování ve stejnojmenných skiareálech.

Dalším silným zážitkem pak může být výlet vlakem dále do průsmyku Bernina, odkud vlak pokračuje serpentinami zčásti vytesanými ve skále dolů do Poschiava a teplé Itálie. Z Diavolezzy lze dnes již značenou ski-route podniknout sjezd ledovce Morteratsch. Na jeho konci stačí opět pohodlně usednout do vláčku a nechat se odvézt buď zpět k lanovkám pod Diavolezzu, nebo na druhou stranu do Svatého Mořice. Čekání na vlak pomůže zpříjemnit útulná „nádražní“ restaurace (uvozovky jsou zde opravdu silně uvozující).

Zermatt – Gornergrat

Další lahůdkovou železnicí, která je přímou součástí lyžařského areálu, je Gornergrat v Zermattu. Z centra Zermattu je vlak jediná přímá alternativa do této části lyžařské oblasti a určitě se ji vyplatí využít. Cestou v pohodlí vlaku se totiž třicet minut kocháte nádhernými panoramaty, zvláště pak Matterhornem, který vytváří celé cestě skvostnou kulisu. Komu by se nechtělo hned brázdit sjezdovky sem tam, může se na konečné stanici ve výšce 3 089 metrů občerstvit nejen jídlem a pitím, ale i novými pohledy na obří ledovce a mnohé slavné vrcholky. Jako na dlani se tu kromě mnoha dalších čtyřtisícovek ukazuje masiv Monte Rosy s nejvyšším vrcholem Švýcarska Dufourspitze. Komu by se tu hodně líbilo, může nahoře ve společnosti dvou astronomických observatoří i přespat. Ostatně o tomto zážitku se dočtete v tomto SWISSmagu i v samostatném článku. Gornergrat je místo, odkud můžete na lyžích doputovat do každého koutu oblasti Matterhorn Paradise. Kdybyste nikam putovat nechtěli, nemusíte – jen tamní sjezdovky bohatě každému postačí.Snadno domyslet, jaké jsou z vláčku na Gornergrat výhledy na Metterhorn