úvod

Z průvodů jsem trošku nesvá. Zažila jsem ty prvomájové v bývalém Československu. Mávátko jsem nedržela v ruce ani nepamatuji a dobře, že tak. Kupředu, levá, zpátky ni krok … Na to už si ani nevzpomenu a Ti mladší se budou muset zeptat rodičů nebo babičky a dědy, o co jde.

​

Teď mám šanci vidět průvod v trochu jiném světle. Když se končí v Ženevě školní rok, děti mají hezkou oslavu spojenou s průvodem, občerstvením i různými atrakcemi včetně kolotočů, cukrové vaty, a maringotek, kde si můžou děti vystřelit růži nebo něco jiného. Spolu s učitelem zvolí poslední měsíc před prázdninami téma průvodu a každá třída má jiné. Všichni se na to moc těší a vyrábí různé masky, ve kterých se pak projdou městem na závěr školního roku. Začínají hezky od mrňat, do průvodu jdou děti už v jeslích a pokračují vesele přes celou školní docházku. Město tím úplně ožije.

Stres z vysvědčení se tu nějak nekoná. Nejenže není až tak úplně pevně stanovené datum, kdy se s vysvědčením děti doma pochlubí. Ono nemá dokonce ani podobu jednoho papíru, na kterém se od shora dolů píší jedničky, dvojky trojky. Rodiče vědí, ve kterém týdnu budou mít děti své hodnocení, ale který den ho učitel rozdá je čistě jen na něm. Tedy, měl by to stihnout, než začnou prázdniny. Vydání vysvědčení také předchází pohovor s rodičem dítěte – ovšem s přítomností dítka ve třídě. Žádné tajnosti se nekonají. Není to hromadná akce, takže rodič neví, jak je na tom třeba Vincent nebo Lana od sousedů. A co víc, nejdřív si řekne svoje učitel, pak rodič a pak k tomu přidá dítko informaci, co si o tom všem myslí. Takže už jsem slyšela dcerku, která dostala známku z matiky, co by si za rámeček nikdo nedal říkat učiteli asi toto: Učitel: „Myslím, že jsi se na tenhle test moc nepřipravovala. Známka je zasloužená“. Dcerka (v té době 12ti letá): „Tak to já si teda nemyslím, Pascale“.

To švýcarské hodnocení je celé tak nějak naruby. Nejlepší známka je šestka a nejhorší jednička. Neznám ale dítko, které by jedničku domů přineslo. Známky se píší do sešitu (carnet scolaire), který doprovází školáka po celou školní docházku. U každého číselného hodnocení je i hodnocení slovní. Každopádně, celý závěr školy je jedna velká oslava.

Adresa: Ženeva, Švýcarsko

Web: www.geneve.com

Doba dostupnosti: léto

Kategorie: Městské aktivity, Kultura

Autor textu: Lea Mandíková

E-mail: leazezenevy@gmail.com
Štítky: Region Ženeva