úvod

Tato horská obec obklopená velikány bernských Alp si Vás získá už na první pohled. Její srdce je totiž z ledu ukryto v ledovci Wildstrubel. Špička ledovce je bílá i v tom nejparnějším létě a to je jedna z nejlíbeznějších podívaných, když se Vaše nohy koupou v průzračném potůčku dole na loukách mezi pasoucími se kravičkami.

​

Od pocitů teď na skok k faktům. Do Adelbodenu se dostanete z Čech autem cca za 8-9 hodin pohodlnou jízdou po českých, německých a švýcarských dálnicích. Z nichž sjíždíte až přímo pod horami a pouze posledních 20minut šplháte po klikaté cestě do Adelbodenu. Nečekají Vás tedy, žádné komplikované sjezdy, křižovatky a provoz na vedlejších silnicích. Dodám několik tipů, které při Vaší návštěvě nemůžete vynechat, aby Váš pocit z cestování, nebo dovolené byl dokonalý.

Adelbodenem prochází hlavní třída Dorfstrasse, která na rozdíl od jiných vesnic je lemovaná původními, krásnými, dřevěnými domy s typicky alpskou architekturou. Tady se jednoduše paneláky, nebo novodobé domy, nestaví a stavět nebudou. Na jednu stranu přechází Dorf v ulici Ausserschwandstras­se, kam byste se měli určitě projít. Tolik nádherných panoramatických výhledů, na které narazíte na navazující Hörnliweg, si troufám říci, že uvidíte jen tady. Při příjemné procházce lehce do kopce se nezapomeňte zastavit na Alpen Garten a prohlídněte si malou horskou botanickou zahradu, která Váš učaruje.

Na druhou stranu Dorfu se silnice zvedá do lyžařského střediska Adelboden/Lenk, které v zimě nabízí luxusní lyžování. Můžete dojít až na Hahnenmoospass, který byl historicky místem ke střetávání lidí a konání oslav z Adelbodenu a Lenku. Při návštěvě Adelbodenu bych však nejvíce doporučila vyjet lanovkou pod již zmiňovaný ledovec Wildstrubel na Engstligenalp. Ocitnete se v aréně obklopené horami. Je to neuvěřitelné místo jak v zimě, tak v létě. Na jaře tam vyhání kravičky stezkou vytesanou do skály, aby si tam potom celé léto lebedily na pastvinách.

Pro gurmány mám jeden zajímavý tip. Obecně se ví, že ve Švýcarsku je nejlepší ochutnat na každém místě raclette, nebo fondy. V každém kantonu budou trošku jiné a vždy Vás překvapí. Je to jako s naší svíčkovou, nebo gulášem. Jedna babička nebo maminka ho vaří tak, druhá trochu jinak, ale vždy dokonale. Ovšem ne každý ví, kde sýry koupit. Doporučuji tedy při prozkoumávání okolí navštívit jakýkoliv kravín, kde mají ledničku s kasičkou venku, nebo pod přístřeškem a zakoupit sýry tam. Většinou za poloviční cenu. Když se Vám podaří načasovat nákup tak, že je někdo doma, tak vás mile rádi vezmou do stáje a ukáží Vám dojení a doporučí lahůdky, jaké v obchodě neseženete.

Ubytování můžete zvolit buďto ve vysokém standardu na Dorfstrasse v některém ze čtyřhvězdičkových hotelů nabízejících překrásná wellness a nebo v místních ubytovacích zařízeních skautského tipu, mezi které bych doporučila Chalet Janz Team a Ferienheim Alpenflora, která vás překvapí svou perfektní švýcarskou čistotou a upraveností. Do wellness si konec konců můžete zajít do hotelu Adler za pár franků v centru Dorfu, který má otvírací dobu i pro veřejnost. Adelbooden má ještě jednu úžasnou přednost před ostatními horskými vesničkami a tou je každoroční lyžařský světový pohár, který se zde jede v lednu v zimě. Ale to už v příštím článku o Adelbodenu v zimě, ve kterém Vám odkryju tajnosti na ideální zimní návštěvu.

Adresa: CH-3715 Adelboden

Web: ww.adelboden.ch

Doba dostupnosti: celý rok

Kategorie: Příroda a hory, relaxace a odpočinek

Autor textu: Vladimira Nováková

E-mail: Novakova.v@seznam.cz
Štítky: Bernský region