úvod

Mladý muž, spíš ještě kluk, začne péct jen tak z nějakého rozmaru. A vznikne firma.

​

Cesta k vynikajícím perníčkům je trochu spletitější, ale celou dobu ji provází hluboká vášeň. Jednoho dne dostal Claudio, který je duší celého projektu, do ruky starobylé perníčkové formy. Nevím přesně, zda to bylo již na střední škole nebo až na univerzitě, ale rozhodl se, že si nějaký perníček upeče. Možná se mu nechtělo učit se na zkoušky. Studoval historii a německý jazyk, ale nikdy se těmto kabinetním oborům profesionálně nevěnoval.

„Moc se mi to napoprvé nepovedlo, tak jsem to zkoušel znovu. Pak jsem zjistil, že potřebuji pec a musel jsem si ji koupit. Potom už to šlo, ale chtěl jsem dělat lepší formy, tak jsem musel do kurzu vyřezávání.“ Říká muž, který má dnes se svým bratrem Silvanem manufakturu s několika zaměstnanci a dech beroucí sklad dřevěných forem.

Sbírka obsahuje výše zmíněné historické kusy, ale i formy, které Claudio sám vyřezává. Je jich opravdu tolik, že to vypadá, že vyřezává i ve spaní. Co se týče témat, můžete vidět tradiční rustikální ornamenty, figurální, zvířecí i květinové motivy, ale také zakázkové kusy, na nichž jsou vypodobněny loga korporací nebo jejich výrobky (např. auta)

Co se týče druhů perníčků, vymyslete si, co chcete a pravděpodobně to bude k dispozici – medové, mandlové, anýzové, veganské…všechny samozřejmě s prvotřídních bio surovin ze Švýcarska. V principu se vždy jedná o plněnou „kapsičku“.

V jeho dílně si můžete objednat workshop pro malou skupinu, čímž se myslí deset až patnáct lidí. Zážitek je to mimořádný, protože vás pustí přímo do dílny, kde se normálně pracuje. V zemi, kde se život řídí slušným vychováním, nemusíte strpět žádné školení BOZP nebo snad podepisovat papíry, že se na dohled pece přibližujete jen na vlastní nebezpečí. Cena se vždy domlouvá, ale pro hrubou orientaci tento požitek přijde jednu osobu na 50 až 60 franků.

Adresa

  • Stapferstrasse 3, 8615 Wermatswil

Web

Doba dostupnosti

  • celý rok

Kategorie

  • Místní kuchyně, vzdělávací aktivity

Autor

  • Jana Vlková

E-mail
Štítky: Curyšský region