úvod

Propojení jízdy 126 let starou historickou dřevěnou lanovkou a unikátní kabinovou lanovkou s otevřenou terasou. To vás čeká, když se vypravíte na do kantonu Nidwalden v centrálním Švýcarsku. A jako bonus si vychutnáte nádherné výhledy z vrcholu Stansernhorn (1 898 m.n.m.). Nejen na okolní hory, jako např. Pilatus, Titlis nebo Rigi, ale i na jezero Vierwaldstättersee.

​

Váš perfektní den začíná v obci Stans, která je správním městem kantonu Nidwalden. Doporučuji se sem vypravit spíše ve všední den. Jelikož je Stanserhorn oblíbeným výletním cílem, může se stát, že tady budou velké fronty. Ale nebyli by to Švýcaři, aby neměli vše dobře zorganizováno. Díky systému Boarding pass s přesným časovým určením vaší jízdy, se nemusíte bát, že byste se nevešli do malého dřevěného vagonu a pak do kabiny lanovky.

První úsek cesty na vrchol Stanserhorn tvoří jízda historickým dřevěným vagónem mezi loukami a pastvinami. Tato lanovka byla vystavěna již v roce 1893. V mezistanici přesednete do lanovky-“kabrioletu”, která je světovým unikátem. Z kabiny, která má kapacitu 60 osob, můžete totiž po točitém schodišti vyjít na nekrytou terasu. Asi nemusím zdůrazňovat, že jízda je za dobrého počasí úžasný zážitek. Obsluha lanovky vám během jízdy povypráví o parametrech lanovky, která byla uvedena do provozu v roce 2012. Také se dozvíte o tom, co můžete vidět v okolí.

Při výstupu z lanovky si nesmíte zapomenout vyzvednout svůj boarding pass s časovým určením pro cestu dolů. To je důležité proto, že dřevěný vláček, který jezdí jednou za čtvrt hodiny, má ještě menší přepravní kapacitu, než kabina kabrio lanovky.

Pak už si můžete vybrat, zda si dáte nějakou tradiční švýcarskou specialitu v panoramatické restauraci, budete lenošit a slunit se na dřevěných lehátkách, ujdete pár desítek metrů na úplný vrchol Stanserhornu, anebo si uděláte svůj vlastní piknik u nedalekého ohniště těsně pod vrcholem.

Krátká okružní trasa okolo vrcholu je dlouhá zhruba kilometr a zvládnou ji i menší děti. Až k vyhlídce Adlerfluh v polovině trasy je dokonce bezbariérový přístup. Zdatnější pěší turisté se můžou vydat po husté síti turistických tras ke vzdálenějším místům, anebo se vydat na sestup dolů.


Adresa

  • Stansstaderstrasse 19, 6370 Stans

Web

Doba dostupnosti

  • Jaro, léto, podzim (konec dubna - konec listopadu)

Kategorie

  • Příroda a hory, Švýcarský dopravní systém

Autor

E-mail