úvod

Švýcarská vesnička Mayens de Mase v horách nad Sionským údolím by mohla vypadat jako úplně obyčejná švýcarská horská osada. Mohla, ale není. Uprostřed léta totiž Mayens de Mase vždy zaplní davy milovníků populárního švýcarského zápasu, mezi pastýři kdysi nazývaného boj o kalhoty. Dokonce i jedna z fresek katedrály v Lausanne z 13. století tento prastarý národní sport zachycuje. Vznikl na pastvinách, kde se chlapi prali v opásaných plátěných bermudách.

​


Dnešní sportovci tuto tradici zachovávají a boj začíná právě úchopem za šortky z jutového plátna. Pak je cílem strhnout protivníka k zemi a přimáčknout ho do pilin v kruhovém bojišti. Jak tušíte, je to vlastně hodně podobné olympijskému zápasu, ale třeba i džudu, kde se také protivníci nejprve drží za kimono a pak se sebou náležitě cloumají a házejí.


Pro ty, kterým to nestačí a chtějí nějaký bonus, mám skvělý tip na delší večery. V útulné vyhlídkové restauraci Le Trappeur prodává jistý Jean-François Luy od malých místních vinařů skvělé švýcarské víno. Prosadili se tu nápaditým konceptem, kdy kombinují švýcarskou klasiku s exotikou, takže podávají nejen typický sýr Raclette, ale i jídla z africké zvěře. Až z Ženevy či z Lausanne sem jezdí lidé ochutnávat antilopí či zebří steaky.


Autor: Petr Pravda
Doba dostupnosti: celý rok
Štítky: Wallis