úvod

Srdečne vítejte v Churu! Alpské město Chur je hlavním mĕstem kantonu Graubünden. Alpské mĕsto Chur je významný výchozí bod pro zážitkovou jízdu železnicí Rhétské dráhy a pro pobyty v horském přostředí.

​


Denně nastupují na nádraži Churu cestující z celého svĕta do slavného panoramatického vlaku Glacier Express na cestu do Zermattu nebo Svatého Mořice a vydávají se na jízdu krajinou, která bere dech. Z Churu vyjíždi i Bernina Express. Oblíbený vlak šplhá svou cestou na jih až do výšky 2500 metrů přes viadukty, tunely a mosty skrz přírodu kantonu Graubünden. Není divu, že se tento zážitek dostal pod ochranu UNESCO.


Chur je nejstarší mĕsto Švýcarska jehož stopy osídlení sahají až do období 11.000 let před Kristem. Alpské mĕsto fascinuje svou bohatou historií a dlouhou minulostí. Je centrem služeb, vzdělaní, kultury i nakupovaní největšího švýcarského kantonu. Asi 35.000 obyvatel si cení vysokou životní úroveň. Martinnsbrunnen – Martinova kašna - je nejznámější mezi 130 kašnami mĕsta. Celkem 15 z nich se nachází na území starého mĕsta. Vzdálenost mezi kašnami není více než 200 kroků. Kašny hrály ve středovĕku důležitou roli ve veřejném životě. Hospodině odsud nosily vodu a praly zde prádlo, zvířata se zde napájela a se zde lidé scházeli příjemnĕ pobesedovat. Tato kašna, která je jedinou kašnou v Churu s reliéfy a postavou byla poprvé zmíněna v roce 1556, erb na kašně zobrazuje mĕstský znak Churu.


Autor fotek: Chur Tourismus a Jana Kollárová Autor textu: Mgr. Jana Kollárová


Martinova kašna

Štítky: Graubünden