úvod

Region Dolního Engadinu vždycky byl a je především doménou pěších turistů a horolezců, ale nabízí také mnoho příležitostí k poznávání zdejší nádherné přírody z cyklistického sedla. Desítky kilometrů cyklotras nabízejí jak jízdu členitým terénem s množstvím prudkých stoupání a sjezdů, tak nenáročné výlety romantickými údolími či poklidnou jízdu otevřenou krajinou s nádhernými výhledy do okolí.

​


Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny. Na nich se rozprostírají horské vesničky i turistická střediska jako S-chanf, Guarda, Ardez a Scuol. Dolní Engadin je se svými alpskými cyklostezkami výzvou i pro nejnáročnější cyklisty - etapově či hvězdicově zde můžete zdolat nejslavnější sedla alpského trojzemí.

Innská cyklostezka začíná v průsmyku Majolapass (1.815 m n. m.) na území Švýcarska (Engadin, kanton Graubünden), dále tvoří páteř rakouské spolkové země Tyrolsko a protíná Horní Rakousko, aby u soutoku s Dunajem, v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech svého cíle.


Na téhle cyklostezce pořádají organizatoři i bikemaraton skrz Švýcarský národní park


Přiblížím Vám jenom kratší, ale nejkrásnější část trasy. Naše cesta začíná ve vesnici S-chanf. Tato oblast je známa též díky Švýcarskému národnímu parku a celá stezka vede příjemným prostředím přes lesy a je velmi dobře značená. Poznáte zde tu pravou přírodu horního a dolního Engadinu. V dolním Engadinu Vás víta Zernez (1.464 m n. m.), horské městečko s kamennými patricijskými domy, hlavní bránu do Švýcarského národního parku.

Na trase se nachází i prostor pro gril a oddych. Právě v Zernezu můžete načerpat nové síly a pokračovat dále od kostela podle značení podél pravého břehu Innu do dolního údolí Engadinu přes Susch do Lavin. Zde překlenete silnici a horskou stezkou vystoupáte do nejhezčí švýcarské obce Guarda. Zde můžete obdivovat nejen pohled do údolí a okolní vrcholky, ale především svéráznou renesanci se sgrafity. Pokračujete po značené asfaltované stezce sjezdem do Ardez, kde na Vás čeká poslední stoupaní směrem na Ftan. Z Ftanu sjíždíte do lázeňského městečka Scuol, kde na Vás dýchne lázeňská atmosféra s mnoha minerálními prameny, ale také bohatě zdobené engadinské kamenné domy. Zde je cíl.


Délka cyklostezky: 49 km
Čas na cykloturistiku: podle kondice od 2 do 4 hodin
Náročnost: jednoduchá až průměrná
Odkaz na webovou stránku: www.engadin.com
Doba vhodná na cykloturistiku: květen - říjen


Autor textu: Jana Kollárová
Autor fotek: Marcel ToppiCyklostezka vede přes nádhernou přírodu směrem do vesnice Susch