Švýcarský národní park nabízí hodně turistických tras. Vybrali jsme pro Vás jednu nenáročnou, ale dlouhou celodenní stezku Švýcarským národním parkem. Ze Scuolu se vyvezete autobusem PostAuto směrem na S-charl. Vystoupíte na zastávce Val Mingér, kde je vstup do Švýcarského národního parku a kde začíná i horská stezka. Švýcaři si dali záležet a všechno je velmi dobře značené.

Začátek trasy do doliny Val Mingér je vedle přehradní hráze. Podél břehu potoka stoupáte k místu odpočinku Mingér (Rastplatz Mingér). Zde na louce se nachází nespočet svišťů a podle období zde můžete pozorovat i jeleny. Doporučíme zde zůstat delší dobu.

Cesta dále pokračuje na západ k přechodu Sur il Foss, co je i nejvyšší bod tůry 2.317 m n. m. Trasa od tohoto místa neustále klesá k horské pastvině a chatě Alp Plavna, vedle které se nachází i kašna, kde si můžete doplnit tekutiny, protože na vás čeká dlouhá dolina Val Plavna. Po několikahodinové cestě spatříte, jak se v pozadí pyšní zámek Tarasp. Odtud máte autobusový spoj do Scuolu, anebo jestli máte dostatek sil, můžete pokračovat pěšky až do Scuolu.

Autor textu: Jana Kollárová
Autor fotek: Radka Kollárová
Doporučené období: od července do října
Počet km této horské stezky: 15,9 km
Čas turistiky: 5-6 hodin, závislí na kondici turistů

https://scuol.engadin.com