úvod

Po cestách v kantonu Graubünden nás provází železnice – jedna z neznámějších ve Švýcarsku, jedinečná Rhétská dráha, jejíž první úsek Landquart–Klosters vybudovali Švýcaři pro dopravu pacientů do sanatorií v Davosu již v roce 1889. Dnes jsou úseky Albula a Bernina Rhétských drah dokonce zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. Bližší informace naleznete na www.rhb.ch.

​

Výlet nostalgickým vláčkem Rhétské dráhy

Žádný dědeček, tatínek ani chlapeček neodmítne výlet vláčkem a co teprve, když se jedná o nostalgický vlak, jehož některé vagony jsou více než 100 let staré a dva z nich jsou dokonce otevřené – tedy doslova fotografický ráj. Vlak ještě na těch nejkrásnějších vyhlídkách zpomalí, abyste si je mohli řádně užít. Tyto vyjížďky je možné absolvovat od 2. 2. 2020.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Panorama Winter

Od 28. 10. 2019 do 29. 3. 2020 je možné využít jízdy panoramatickými vagony Rhétské dráhy, které jsou připojeny k normálním vlakovým spojům na trase Sv. Mořic – Tirano. Cestující si tak budou moci vychutnat nádherné výhledy, které nabízí panoramatický vlak Bernina Express. Do těchto panoramatických vagonů bude nutné mít přikoupenou jízdenku za dodatečných 5,- CHF.

Bližší informace naleznete zde.


Excellence Class v Ledovcovém expresu

Od března 2019 je možné si zarezervovat místa v úplně nové a mimořádně luxusní cestovní třídě Excellence Class v panoramatickém vlaku Glacier Express. Nový vagon pro tuto třídu nabízí vlastní bar, garantované místo u okna, vlastní tablet s palubním informačním servisem a dopravu zavazadel z vašeho hotelu na palubu vlaku. Mimo to vás hned na nástupišti u vlaku uvítá osobní průvodce a nabídne vám drink na uvítání. Během celé cesty je poté cestujícím k dispozici bezplatné občerstvení vč. nápojů.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express – od ledovců k palmám

Je to jeden z nejkrásnějších přejezdů Alp: Bernina Express na trase Chur / Davos / Sv. Mořic – Valposchiavo – Tirano propojuje na točité trase a bez ozubení tři jazykové regiony a kultury. Panoramatické jízdy po tratích RhB zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO jsou nanejvýš požitkovou záležitostí.

Aktuální omezení způsobené infekcí COVID-19 naleznete zde.

Bližší informace naleznete zde.


Glacier Express – nejpomalejší rychlík světa

Panoramatický výlet švýcarskými Alpami se vryje do paměti – s exkluzivními zážitky od Sv. Mořice až po Zermatt. Trasa nejpomalejšího expresu světa vede přes 291 mostů a 91 tunely. Kdo si chce užít komfort a luxus Ledovcového expresu střídměji, má v létě možnost zvolit si mezi čtyřmi vybranými zkrácenými úseky. Celá trasa je pak jen za mírný příplatek. Nechte se k tomu ještě rozmazlovat čerstvě připravenými jídly z palubní kuchyně.

Bližší informace naleznete zde.


Sáňky a vlaky

Z Predy do Bergünu skrz klikaté údolí Albula vede 6 km dlouhá silnice, která se přes zimu uzavírá pro veškerý provoz a je k dispozici pouze sáňkařům. Ve stanici Bergün si zapůjčíte sáňky, vyjedete červeným vláčkem Rhétské dráhy do stanice Preda, a dotud se spustíte na saních po zavřené silnici. Nic vám nebrání jezdit pořád dokola celý den až do večera, kdy se nad celou dráhou rozsvítí světla. Závěrečné ostře točené zatáčky pak jsou všemu pomyslnou třešničkou na dortu každého správného sáňkaře. Ti odvážnější z vás se mohou z Predy vydat do Darluxu, odkud vede náročnější sáňkařská dráha zpět do Predy. Letošní sáňkařská sezona zde začíná 14. 12. 2019 a končí až 15. 3. 2020.

Bližší informace naleznete zde.


Medvědi s Rhétskou dráhou v Arose

Rhétská dráha vás vyveze z Churu vysoko do hor do městečka Arosa. Letos se tu otevřel speciální medvědí areál s výběhem pro zachráněné medvědy. Arosu by neměli minout ani fandové vlaků – na pouhých 26 kilometrech vyšplhá vlak po trati Arosa Bahn o 1 000 metrů výš a jako v oblacích se budete cítit při pohledu z elegantního viaduktu Langwieser.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express Bus

Nově se lze od února dopravit Bernina Express Busem z Tirana do Lugana. Pohodlně se jede skrz malebný Veltlin a podél známého Comského jezera, kde má své rezidence spousta hvězd a kde se točily i hollywoodské filmy. Středozemní atmosféra láká ke sladkému nicnedělání. Bernina Express Bus lze ideálně propojit s panoramatickým vlakem Bernina Express.

Bližší informace naleznete zde.


Ledovec Bernina – Diavolezza

Svět ledovců a železnice světového dědictví: Zažijte spektakulární cestu s Rhétskou dráhou a lanovkou Diavolezza. Trať Bernina Rhétské dráhy patří na seznam světového dědictví UNESCO, vede impozantní trasou a bez ozubení do 2 253 m n. m. Na stanici Bernina Diavolezza stojí za to přestoupit na lanovku.

Bližší informace naleznete zde.


Vlaky Alvra Rhétské dráhy

Kromě Ledovcového expresu a Bernina Express má Rhétská dráha oblíbence mezi fotografy v podobě vlaků Alvra, které můžete využít na trati Albulalinie. Jméno Alvra dostaly vlaky z rétorománštiny a znamená Albula. Pro fotografy má souprava totiž připraven speciální fotografický vagon s panoramatickými okny.

Bližší informace naleznete zde.


Albula tunel v novém

Albula tunel bude rekonstruován, resp. vystavěn nový paralelní tunel. Stavba již byla zahájena a potrvá do roku 2021. Již dnes ale můžete zdarma navštívit speciální informační centrum k výstavbě tunelu, které najdete na nádraží v Predě, přímo na peronu. Pro železniční nadšence je zde unikátní možnost zorganizování prohlídky staveniště nového tunelu. Na webu RhB navíc naleznete přenos z webkamery z celé stavby.

Bližší informace naleznete zde.


Železniční muzeum Bergün – cestování časem k pionýrům železnice

Železniční muzeum Albula v Bergünu provede milovníky železnice a rodiny dějinami železnice v Graubündenu. Návštěvníky nadchnou staré předměty spojené se železnicí, filmy a modely. V simulátoru v legendární lokomotivě Krokodýl si můžete zkusit řídit vlak po trati Albula. Tip: to nejzajímavější ze stavby, hor, regionu a Rhétské dráhy naleznete v informačním centru „Infoarena Albulatunnel“ v Predě (10 minut od Bergünu), které nabízí možnost zážitkovou formou nahlédnout na výstavbu nového tunelu Albula. Přijďte a seznamte se s magickým světem stavby tunelu.

Bližší informace naleznete zde.


Arosa Bahn – 1 000 výškových metrů za 1 hodinu

Jízda začíná v Churu poklidně – kolem městských hradeb a věží Malteserturm a Obertor. Ale brzy je s prohlídkou města na kolejích konec – červený vlak se náhle mění v horskou železnici. Na pouhých 26 kilometrech vyšplhá Arosa Bahn o 1 000 metrů výš. Jako v oblacích se cítíte při pohledu z elegantního viaduktu Langwieser. Nechte svému volnému dni v lázeňském středisku volný průběh: Vyjeďte si lanovkou na Weisshorngipfel a dojděte k horské chatě Carmenahütte nebo na Ochsenalp. Svěží horský vzduch v graubündenském letovisku Arosa pohladí návštěvníka na těle i na duši. V roce 2014 oslavila trať na Arosu 100 let od svého založení. Byla to poslední etapa v síti tratí Rhétské dráhy.

Bližší informace naleznete zde.


Požitkářský vlak Gourmino

V kulinářském vlaku Gourmino okusíte na každé zastávce jednu specialitu. Panorama Alp a čtyřchodové menu si vychutnáte v pojízdném pokušení, Gourminu. Kulinářský vlak vás doveze z Churu do Sv. Mořice a během jízdy vás čeká čerstvě připravené tří-chodové menu z lokálních produktů podávané ve stylových restauračních vozech Rhétské dráhy ze 30. let.

Bližší informace naleznete zde.


Impozantní Rýnská soutěska

Ruinaulta v Graubündenu je jedna z nejvelkolepějších a nejrozmanitějších krajin v Alpách. Divoká soutěska se strhující řekou, bílými strmými stěnami a rozlehlými lesy. Za 10 000 let si Rýn mezi Ilanz a Reichenau prorazil cestu skalní horninou. Vznikla soutěska, které se právem přezdívá „švýcarský Grand Canyon“. Borovicemi olemované skalní útvary fascinují cestující vlakem, pěší turisty i raftaře z celého světa. Prozkoumejte monumentální Rýnskou soutěsku mezi Ilanz a Reichenau ve vlaku.

Bližší informace naleznete zde.


Světové dědictví UNESCO – mistrovské dílo železničního stavitelství

Více než sto let stará železniční trať přes Albulu a Berninu je, co se týče stavitelství a vedení tratě, výjimečným mistrovským dílem. Trať je harmonicky zasazena do divoké přírody a vás čeká velkolepý výlet do průkopnických časů železnice. Od července 2008 patří tratě Rhétské dráhy Albula a Bernina na seznam světového dědictví UNESCO. Dokonalé splynutí krajiny a železnice – dlouhé oblouky, rafinované stavby, tratě vlnící se strmými údolími. Nejatraktivnější místa na trati jsou viadukt Landwasser, točité tunely mezi Bergünem a Predou nebo kruhový viadukt u Brusia. Příklad, který táhne i dnes.

Bližší informace naleznete zde.


Brožura Rhétská dráha (2018)

Nejnovější vydání panoramatické mapy s novinkami Rhétské dráhy si můžete zdarma objednat k zaslání poštou nebo stáhnout ve formátu PDF do počítače zde.Rhätische Bahn AG
Bahnhofstrasse 25
CH-7002 Chur
T. +41 81 288 65 65
E-mail: rail service@rhb.ch
WEB: www.rhb.ch