úvod

Zajisté jste již v médiích zaznamenali, že ve švýcarském středisku Lenzerheide probíhá od 5. do 9. 9. 2018 již 25. ročník mistrovství světa horských kol - UCI Mountain Bike World Championship 2018. Zde vám přinášíme první článek od našeho zpravodaje Tomáše Nohejla, který je přímo na místě:

​

Hlavním městem bikingu je Lenzerheide ve švýcarském kantonu Graubünden. Stoprocentně teď do neděle, kdy se tu koná 25. mistrovství světa horských kol. Ale pro mnohé trvale.

Jemné drnčení karbonových trubek rámů, tlumičů a svist kol s tlustými plášti tady v úžasném údolí okolo jezera Heidsee tvoří samozřejmou kulisu stejně jako frišný horský vzduch, vůně lesa a dechberoucí pohled na zubaté alpské štíty. Právě teď tu vše rezonuje tak jak dosud nikdy jindy.

Ještě v pondělí se tu obloha mračila a teploměr se dýchavičně šplhal na šestku. Ale teď? Nádherné počasí vás okamžitě pošle na projížďku na biku (klidně i s elektromotorem, nemusíte se stydět), která ve zdejších terénech přináší úplně jiný rozměr, než jste mohli zažít jinde. Na kopcích regionu Lenzerheide/Arosa najdete přes 500 km značených (a celkem 900 km v GPS) tratí.

Traily tu, jak známo, patří rovnocenně chodcům i bikerům. Nikdo vás nebude vyhánět… A s kolem vás vyveze kabinová lanovka z 1 500 metrů až do výšky 2 865 m ke sněhovým polím na Parpaner Rothorn. Nedávno tu natáčel video Home of Trails bikový iluzionista Danny MacAskill společně s Claudiem Caluorim. Špičková kola půjčíte snadno, jen počítejte se švýcarskými cenami.

Kromě závodní vřavy a bikerského rumraje okolo se nabízí další bohatý program. Už ve čtvrtek večer bikerských filmů pod otevřenou oblohou. V pátek soutěž v duchu hesla šampionátu Fullgas MTB Whip off o nejlepší trik na biku, vítěz bere 1 500 CHF! Nebo v neděli opět veřejný Uproc dual slalom na elektrokolech, které tu zapůjčí značka Flyer. Celé dny běží dětská biková školička, kterou navštěvují hvězdy. Každý den končí koncerty na stadionu pod lanovkou na Rothorn.

Ještě máte čas vyrazit na víkend. Z Česka trvá cesta od šesti hodin, buď po dálnici směr Mnichov, či Norimberk, pak společně na rakouský Bregenz (sem případně i z Innsbrucku) a už švýcarský Chur. Pozor, za 70 km zdejší dálnice musíte zaplatit roční známku 40 CHF, jinak hrozí pokuta 200 CHF, nebo jet dvakrát tak dlouho s výletem přes Lichtenštejnsko. Záleží na vás. Z Churu, kde bydlí domácí šampion Nino Schurter, už vyšplháte do Lenzerheide za 25 minut.

Bydlení seženete. Třeba apartmány Soleval i s bazénem přímo u stadionu měli ještě dnes pár míst (cena vychází pod 40 CHF na osobu a noc). A spát se dá i v kempu Gravas, teplota v noci klesla jen mírně pod deset.

Vstupenky na závody včetně lanovky na Shamorin (1 922 m), kde startuje sjezd, stojí 15 CHF (pátek – kvalifikace sjezdařů a cross-country do 23 let). Dále 20 CHF (sobota – cross-country elite s Kulhavým a Cinkem proti Schurterovi, který jede o sedmý titul a duhový dres). A 25 CHF na nejatraktivnější podívanou (neděle – sjezd). Pokud přijedete veřejnou dopravou, máte 40% slevu. Anebo si ještě můžete pořídit VIP služby Valbella resortu s kompletním servisem včetně ubytování, jídla a nejlepších míst na tribuně po celý den.

Sportovní zpravodajství ze závodů a výsledky najdete na www.active-sport.cz.

Štítky: Graubünden