úvod

Dolina Trupchun patří k nejoblíbenějším stezkám ve Švýcarském národním parku, především během podzimu, na konci září, když je období říje. Flóra v dolině Val Trupchun patří k nejhezčí v celém Engadinu.

​

Cesta z parkoviště Prasüras při vesnici S-chanf směrem Varusch je tak říkajíc stezkou na trénink a kondici. Když se vydáte směrem vpravo přes les God Aruozzas, můžete obdivovat lesy plné modřínů. Po příchodu k místu Punt da Val da Scrigns se tu zdržují pracovníci ze Švýcarského národního parku s jejich mobilním centrem. Rádi Vás informují o aktuálním stavu, kde přesně můžete sledovat divou zvěř, např. jeleny, srnky, sviště. První sviště uvidíte pravděpodobně hned za chatou Varuschhütte. Jako kdyby svišti věděli, že v této oblasti se jim nic nemůže stát. Drze vystrkují hlavičky z brlohů a vypiskují na okolojdoucí turisty. Následující cesta mírně stoupá přes Alp Purcher na kopec Dschembrina. Během podzimu zde můžete slyšet troubit jeleny v říji. Není divu, že tady potkáte více turistů, které sledují tohle dobrodružství přes dalekohledy. Cíle dosáhnete přibližně po 2 a půl hodině – Alp Trupchun – místa pro sledování divoké zvěře. Možná potkáte při troše štěstí hlídače parku, který vám půjčí dalekohled a dokáže Vám, že tohle místo je to nejdivočejší místo ve Švýcarském národním parku.

Informace: Vzdálenosti se na kovových ukazatelích udávají zásadně v hodinách a minutách a rozlišují se tři stupně obtížnosti. Žlutý podklad bez rozlišení znamená snadnou cestu. Trasy značené šipkami s červeným pruhem procházejí místy obtížnějším, obvykle horským terénem a modré ukazatele značí náročné alpské stezky, často opatřené umělými pomůckami.

Délka trasy: caa 10 km
Trvaní: caa 3 hodiny
Odkaz: http://www.nationalpark.ch/…anderrouten/?…

Sekce: Graubünden

Doba dostupnosti: léto, podzim

Autor textu: Jana Kollárová