Švýcaři a jejich "nejlepší" vína světa
úvod
Švýcaři mají nejlepší čokoládu, sýry, hodinky, vojenské nože, alpské myslivce a jak sami věří, také nejlepší vína. Tedy přinejhorším aspoň skoro stejně dobrá, jako ta nejlepší na světě.
Ale kde proboha se to víno ve Švýcarsku pěstuje,
ptáte se? Vinařství jsou koncentrována zejména v kantonech Vaud a Valais
(Wallis) a pak Neuchatel, ale ještě přesněji v oblastech, kde se mluví
hlavně francouzsky. Velmi zhruba tedy v údolích mezi městy Ženeva, Lausanne
a Sion. Ale vinice jsou roztroušeny po celém území země. I v německy
hovořících kantonech, v italském Ticinu, na druhém břehu Ženevského
jezera nebo v oblasti Tří jezer.
Ještě zajímavější je objem konzumace vína za rok na osobu – 33 litrů! Ačkoli v rozloze vinic je Švýcarsko kolem 20. místa na světě, v pití vína jsou Švýcaři čtvrtí! Patří to prostě k tradici (víno se tu ostatně pěstovalo už za Římanů), k národní kultuře a k dobrým mravům. A to navzdory tomu, že láhev vína stojí ve Švýcarsku průměrně dvakrát tolik co v Německu nebo v Česku.
Zejména ve francouzsky mluvících oblastech není možné přijít na večeři a nedostat víno. To by bylo totální faux pas. A jaké že se tam víno pěstuje? Hlavně bílé, ale i červené odrůdy. Nejrozšířenější z červených je pinot noir (u nás rulandské modré), merlot nebo gamay, z bílých zejména chasselas – fandant.
Vína Švýcaři pečlivě párují s jídlem. Jiná jako aperitiv, jiná k červeným masům, k bílým, k těstovinám nebo k rybám. V něčem jsou někdy dokonce papežštější než papež, tedy francouzštější než Francouzi.
Ale to hlavní je, že dobrá vína opravdu umí udělat a některá možná
nejsou nejlepší na světě, ale přinejmenším hodně dobrá
Autor: Petr Pravda
Doba dostupnosti: celý rok
