úvod

Lucernské Muzeum transportu baví děti i dospělé. Je to jedno z nejúžasnějších muzeí svého druhu na světě.

​


Najdete tu staré lanovky, třeba zubačku na Jungfraujoch, ale také sněhovou parní drážní frézu Rotary Xrot m No. 100 z roku 1896 s důmyslným, tři metry vysokým rotujícím štítem. Nebo jeden z prvních letounů Dufaux 4, který v roce 1910 přeletěl vzdálenost délky Ženevského jezera. A také první velké čtyřmotorové proudové dopravní letadlo ve službách společnosti Swissair Convair Coronado z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Mimo jiné zde naleznete i různé dopravní trenažery a simulátory.

Mí hlavní favorité jsou následující dva:

1. Balonová, zářivě oranžová gondola Breitling Orbiter 2, která v lednu 1988 vyrazila ze Chateau d´Oex na cestu kolem světa. Nonstop uletěla 8000 km a uletěla by asi mnohem víc, kdyby bývala dostala povolení k přeletu od Číny. To se bohužel nestalo, a tak musel slavný Breitling nakonec přistát v Barmě. Dobrodruhovi Betrandu Piccardovi se jeho velký plán podařilo úspěšně završit až o 11 let později.

2. Úžasný razící štít Gotthardského tunelu o průměru 10 m, který začal v roce 2003 razit 57 km dlouhou podzemní dopravní tepnu pod Alpami, která byla otevřena v roce 2016. V nejhlubším místě je tunel až 2300 m pod povrchem a švýcarští stavbaři museli vyrubat 28 milionů tun horniny.

Autor: Petr Pravda

Adresa: Verkehrshaus der Schweiz, Lidostrasse 5, 6006 Luzern

Doba dostupnosti: celý rok

www.verkehrshaus.ch