úvod

Věděli jste, že Švýcarsko má nejvíc čtyřtisícových vrcholů ze všech alpských zemí? Dohromady v Alpách je jich 82, ale jen ve Švýcarsku 48.

​

38 z nich pak leží v blízkosti Zermattu. Nejvyšší je Dufourspitze - Monte Rosa (4634 m n. m.). Je to třetí nejvyšší hora Alp, k dalším nejvyšším pak patří Weisshorn, Dom, Täschhorn, Liskamm nebo Matterhorn. Asi nejkrásnější výhledy na švýcarské čtyřtisícovky jsou z oblasti již zmíněného Zermattu, Saas Fee nebo z Zinal ve Val d´ Annivers.

Zdolat některé chce už skutečně velké horolezecké umění. To je příklad nejsevernější alpké čtyřtisícovky Schrekhorn (4078 m n. m.) v Bernských Alpách a cesty nahoru přes jižní pilíř.

Jiné zvládne vylézt i dítě. To je příklad Breithornu (4165 m n. m.), který ze švýcarské strany sice vypadá velmi dramaticky, ale z italské strany od stanice lanovky na Testa Grigia, vede nahoru v podstatě pěší cesta. V podstatě jediná rizika jsou nedostatečná aklimatizace na velkou výšku a špatné počasí. Odměna, tedy výhledy z vrcholu, je úžasná. Jen namátkou, když jdete ve směru hodinových ručiček od severu, uvidíte nejprve Jungfrau, Aletschhorn, pak Dom, Täschhorn, na východě Pollux, Castor a Liskamm, na jihu Gran Paradiso, na západě Mont Blanc a na severozápadě se tyčí kousek od sebe Matterhorn, Obergabelhorn, Zinalrothorn a Weisshorn.

Další jednoduchá pěší čtyřtisícovka je 4 027 m n. m. vysoký Allalinhorn nad Saas Fee. K vrcholu vede asi nejjednodušší cesta od horní stanice ozubené dráhy na Mittel Allalinu (3 456 m n. m.) po ledovci Feegletscher. Ze sedla cesta k vrcholu zabere asi hodinku celkem jednoduché chůze.

Autor: Petr Pravda

Sekce: Wallis

Doba dostupnosti: celý rok

www.valais.ch

Štítky: Wallis, Zermatt