úvod

Začnu trochu oklikou, ale pochopíte proč. Čekali jsme před lety kdesi v Rakousku s dětmi na turistický vláček. Seznámili jsme se ten den na výletě se zábavnou židovskou ortodoxní rodinou ze švýcarského Sv. Mořice a pak nakonec společně čekali na malinkém nástupišti.

​

Vláček měl malé zpoždění, které naše rodina ani nezpozorovala. Ortodoxní maminka ale najednou kouká na hodinky a říká. "No, už tři minuty zpoždění, dávno to mělo jet, to je tady v Rakousku normální. U nás by se to nestalo!" Začali jsme se s manželkou smát a říkali mamince, aby přijela k nám do Česka, to by teprv viděla, co to je zpoždění :-)

Vláček přijel po pěti minutách a maminka ještě chvíli hudrovala na děsnou rakouskou dopravu. Ale proč to píšu... Mnohem později, po několika cestách do Švýcarska, kdy jsem tam jezdil vlakem, jsem všechno pochopil. Když ve Švýcarsku dostanete jízdenku, jsou na ní přesně vypsány časy, přestupy a nástupiště – koleje, kde bude váš vlak stát. Koukáte na to a máte pocit, že se všichni zbláznili. Někde máte na přestup 3 minuty, bojíte se, že to nestihnete, když se váš první vlak trošku zpozdí.

Ale on se nezpozdí. A tak jezdíte křížem krážem Švýcarskem neuvěřitelně čistými vlaky, na vteřinu přesně vystupujete, přecházíte podle srozumitelných údajů na jízdence na jinou kolej, nastupujete do dalšího vlaku a ten na vteřinu přesně odjíždí. A takhle to je pokaždé. Tedy abych byl přesný, jednou jsem zažil zpoždění asi minutu a půl. Strojvůdce to během jízdy dohnal a na místě jsme byli zase na vteřinu přesně.

[* *]

Autor: Petr Pravda

Doba dostupnosti: celý rok

www.MojeSvycarsko.com/sts