úvod

Může se to zdát jako pěkná štreka, ale je to „jen“ 61 km. Docela prima sportovní výlet pro silniční nebo treková kola. Máte štěstí, že Livigno je pěkně vysoko, přes 1.800 metrů, takže nějaké nadlidské stoupání, jak z Tour de France, vás nečeká. I když, ale to si povíme později...

​

Začíná se brzy ráno u vysoké přehradní hráze jezera Lago di Livigno. Ve stínu v téhle nadmořské výšce je docela zima, tak se raději ohříváme na slunci. Cca 20 cyklistů už čeká ještě na italské straně na autobus s přívěsem pro kola, který výletníky proveze úzkým tunelem Munt la Schera.

Po pár kilometrech jízdy hned za tunelem, už ve Švýcarsku, autobus staví, cyklisté berou kola a vyrážejí buď doprava údolím Val Mustair nebo jako my doleva na Zernez, Flüela Pass a Davos.

Jsme ve Švýcarském národním parku – zde se jmenuje Parc Naziunal Svizzer. Zvláštní řeč? Určitě, tady jste totiž v kantonu Graubünden, kde je první jazykem prastará rétorománština. A skutečně jí tady lidi dost mluví a učí se i ve školách.

První třetina výletu se v podstatě pořád motá ve výškách kolem 1.700 – 1.800 metrů. Ale kolem to doslova zvoní třítisícovkami. Za námi Munt la Schera (skoro 3.400 m n. m.), někde v závratné výšce napravo Piz Sampuoir (3.023 m n. m.), dál vpředu Piz Nuna (3.124 m n. m.) a Piz d´Arpiglias (3.027 m n. m.), kdesi v dálce nalevo Piz d´Urezza (2.906 m n. m.).

Vlevo také brzy spatříte krásné jezero Lai da Ova Spin a než se nadějete jste v Zernezu, kde si můžete dát první kávu. Odtud je to ještě pár kilometrů údolím řeky Inn (rétorománsky En) do vesnice Susch a pak už začne jediný a pořádný kopec na cestě do Davosu, výjezd do průsmyku Flüela Pass. 13 km z výšky asi 1.400 metrů do 2.383 metrů, tedy skoro kilometr převýšení. Nejprudší stoupání přijde někde v polovině, kolem 10 %, jinak je to pořád cca 8 %.

Je to fuška, ale pro trochu sportovního cyklistu bezva zážitek. Nahoře selfíčko u cedule označující průsmyk v pozadí s Hotelem Flüela Hospitz. Rychle doplnit vodu a hurá dolů do Davosu. Sjezd je to závratný a pěkně dlouhý. 15 kilometrů se serpentinami do nadmořské výšky 1.560 metrů. Držte si klobouky a hlavně opatrně v zatáčkách. U jezera Davosersee si pak můžete odpočinout, udělat si piknik a nakonec se i vykoupat.

Autor: Petr Pravda

Sekce: Graubünden

Doba dostupnosti: léto

www.davos.ch
Štítky: Graubünden, Léto