úvod

Vím, že je to trochu drzost. Krásný Lucern má tolik hezkých starých míst a zákoutí, jimž dominuje Kapellbrücke, nejstarší dřevěný zakrytý most na světě. A já vám tu chci vykládat o moderní architektuře.

​

Ale mne KKL – Luzernské kulturní a kongresové centrum - prostě fascinuje. A naštěstí nejen mne. Na břehu jezera, těsně vedle hlavního nádraží, vypadá jak zaparkovaná vesmírná loď.

Navrhl a postavil ji proslulý francouzský architekt Jean Nouvel, jeden z předních architektů naší doby, v letech 1995 a 2000. V červnu 2008 dokonce dostal ve Washingtonu prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za "Nobelovu cenu za architekturu".

Ale metály jsou jedna věc a skutečná díla druhá. Lucernský KKL je úžasný. Dokládá i jistou osvícenost a odvahu vedení města Lucern i obyvatel, kteří museli souhlasit s obří moderní stavbou. Stojí totiž přímo v centru u jezera v těsné blízkosti mezinárodní vlakové stanice. Staré město, kam se dostanete přes zmíněný dřevěný most a vodní věž, se nachází jen pár set metrů odtud. Na protějším břehu jezera se navíc rozkládá slavná Lucernská riviéra z 19. století s nádhernými hotely.

Když vidím KKL, vždy si vzpomenu na dramatické diskuse ohledně Kaplického „chobotnice“. Praha to prostě nedokázala, Lucern ano.

Ale i Nouvel musel trochu ustoupit. Původně chtěl vybudovat novou koncertní síň v podobě lodi směřující přímo do jezera. Ale nešlo to z městských i ekologických důvodů. Zrevidoval proto projekt: když nemůžu k vodě, voda přijde ke mně. Používá termín "inkluze", jakési prolínání vnějšího světa s vnitřním. Proto vedl vodní kanály přímo do budovy a vytvořil také střechu, která vyčnívá nad jezero.

Stojíte před KKL a v úctě zíráte. Poprvé jsem si připadal s mírnou nadsázkou jak ve staroegyptském Karnaku. Ploché hliníkové desky zesilují dojem lehkosti, protože odrážejí vlny jezera a to zase odráží střechu KKL Luzern. Nouvel si záměrně hrál nejen s reflexí, ale i našimi emocemi. Smekám, pane architekte.

A to ještě není všechno. Nakoukněte do nádherné koncertní síně, která je vyhlášena svou akustikou. Já vím, že to není fér, tohle prostě Praze chybí. Ale třeba jednou...

Autor: Petr Pravda

Sekce: Lucern a Lucernské jezero

Adresa: Europaplatz 1, 6005 Luzern

Doba dostupnosti: celý rok

www.kkl-luzern.ch