úvod

Málokterá alpská země se pyšní tolika starými kásnými horskými hotely, jako Švýcarsko. Mnoho z nich je ze slavného období Belle Epoque, oné "Krásné doby" mezi lety 1890 a začátkem první světové války.

​

Proč právě Švýcarsko? To je jednoduché, protože právě tady začínala a také se nejvíce prosadila alpská lázeňská turistika. Bylo tu nejvíc "vzdušných" sanatorií pro nemocné tuberkulózou a dalšími plicními chorobami. Alpské lázně se brzy staly dokonce módou a tak sem bohatí jezdili na ozdravné pobyty, i když jim nic nebylo. Podobně jako k moři.

Zejména v místech jako Sv. Mořic, Davos, Arosa, Engelberg... rostly až obří hotely, jak houby po dešti.

Při návštěvě Švýcarska doporučuji do takového hotelu někdy aspoň nakouknout. I když jsou dávno rekonstruované, často ve výborném stavu, dýchnou na vás staré časy, jako málokde.

Ne nutně musí přetékat luxusem. Třeba obří Hotel Terrace v Engelbergu z roku 1904 má "jen" tři hvězdy a není nutně určen pro nejbohatší klientelu. Ale jeho rozměr je impozantní už zvenčí. Uvnitř jsou pak velké zdobené haly, mohutná recepce, široká schodiště a dlouhé chodby s koberci.

To Grand Hotel Zermatterhof v Zermattu, který byl dokončen ještě před začátkem Belle Epoque v 1879, už patří k absolutnímu luxusu. Je pětihvězdičkový, má 94 pokojů a 150 lůžek a noc tu stojí nejméně od 8000 korun za noc.

Autor: Petr Pravda

Sekce:
Graubünden
Wallis
Lucern a Lucernské jezero

Doba dostupnosti: celý rok