úvod

Zermatt je úžasný, to už asi víte. Má nejvyšší lyžařskou lanovku na Kleine Matterhorn jedoucí do 3883 m n. m. Má takřka všudypřítomný Matterhorn, který se tyčí vysoko nad vesnicí. Má krásné výhledy a městečko je synonymem pro alpskou pohádku.

​

Zermatt má ale také další velké specifikum, od 70. let je tzv. "carfree", prostě nesmí se tam z ekologických důvodů auty. Když jedete vozem, zaparkujete v parkovací hale ve vesničce Täsch a pak dojedete 15 minut vlakem.

A hned před nádražím na vás čekají – všudypřítomné hranaté malinkaté elktrotaxíky, které jsou tu hlavním dopravním prostředkem a zároveň i atrakcí. A není jich málo, registraci má asi 500 autíček. Tedy včetně těch, které slouží veřejným službám, policii, hoteliérům i dalším soukromníkům pro nejrůznější účely. Většinu z nich vyrábí zermattská firmička Imboden a jedno autíčko stojí závratných 65 až 90 000 švýcarských franků – tedy nejméně téměř milion a půl korun.

Do jednoho autíčka se nasouká průměrně kolem 5, 6 lidí. A cesta vůbec není levná. Z jednoho konce Zermattu na druhý (pěšky to může být 30 minut) to klidně může stát 50 franků. Proto hodně místních jezdí dvěma linkami malého e-busu a stále více jich používá kola nebo e-kola.

Pro pěší to znamená, že mají sice přednost, ale musejí permanentně před e-taxíky uhýbat. Vtip je ovšem v tom, že tichý elektromotor za sebou uslyšíte až na poslední chvíli :-)

Autor: Petr Pravda

Sekce: Wallis

Doba dostupnosti: celý rok

www.zermatt.ch


Štítky: Wallis, Zermatt