úvod

Perlící, strhující, bouřlivé, podzemní – švýcarské vodopády jsou stejně rozmanité jako impozantní. Zažijte tyto divy přírody zblízka a pociťte jejich osvěžující energii.

​

Rýnské vodopád – největší v Evropě

Stát vysoko nad největším vodopádem v Evropě, cítit burácení a chvění vody celým tělem – to lze zažít u Rýnských vodopádů u Schaffhausenu. Lodí se lze dostat k hradu, spodní části vodopádu a dokonce i na mocnou skálu přímo uprostřed vodopádu.

Bližší informace zde.


Trümmelbašské vodopády – největší evropské podzemní vodopády

Hlasitý hřmot a burácení uvnitř hory, zurčící, pěnící a vířící voda: to jsou Trümmelbašské vodopády. Jsou to největší podzemní vodopády v Evropě a nacházejí se v údolí Lauterbrunnenu, jemuž se často přezdívá údolí 72 vodopádů.

Bližší informace zde.


Vodopád Mürrenbach – nejvyšší volně padající vodopád ve Švýcarsku

Hned naproti Trümmelbašským vodopádům se nachází nejvyšší volně padající vodopád v zemi: Mürrenbach. Voda padá z Mürrenfluhu celých 417 metrů. Vodopád je blízko dolní stanice lanovky do Mürrenu, a tak ho lze za jízdy obdivovat z lanovky.

Bližší informace zde.


Reichenbašské vodopády - osudné místo Sherlocka Holmese

Vodopády proslavené světoznámým detektivem Sherlockem Holmesem. Právě zde totiž Sherlock Holmes prohrál svůj boj s rivalem Moriartym. Vodopády se nacházejí poblíž vesničky Meiringen, ve které naleznete také muzeum věnované tomuto slavnému detektivovi.

Bližší informace zde.


Vodopády Seerenbach – druhý nejvyšší vodopád ve Švýcarsku

Vodopády Seerenbach se nacházejí blízko Betlis na slunném severním břehu jezera Walensee a dostat se k nim se dá pouze pěšky nebo lodí. Obří vodní podívanou lze pozorovat z blízké vyhlídkové plošiny. S 305 metry je vodopád Seerenbach II druhý nejvyšší. Dohromady mají všechny tři Seerenbašské vodopády výšku 585 metrů a v pořadí švýcarských vodopádů zaujímají třetí příčku.

Bližší informace zde.


Vodopád Staubbach – známý široko daleko

Zvěčněný v příbězích, na malbách a nesčetně fotografiích, Staubbašský vodopád burácí dolů po strmém úbočí skal do údolí. Tento třetí nejvyšší vodopád ve Švýcarsku se pyšní výškou téměř 300 metrů a je jedním z nejvyšších volně padajících kaskádových vodopádů v Evropě.

Bližší informace zde.


Vodopád Jaun – tajemná kaskáda

Vodopád v Jaunu byl dlouhá léta záhadou. Nikdo netušil, odkud se bere tak vydatné množství vody. V červnu tryská ze skály až 6 000 vody za vteřinu – výjimečný přírodní úkaz. Vodopád a okolí starého kostela se nacházejí ve zvláště silném energetickém poli.

Bližší informace zde.


Berglistüber – jeden z nejkrásnějších ve Švýcarsku

Zadní část údolí Glarus je doslova zaplavená vodou: ohromné přívaly tryskají z hor všude okolo. Vodopád Berglistüber je jedním z nich. Toto je údolí, kde se spojuje přírodní podívaná, fascinující geologie a kulinářská pohostinnost. Hřmot lze zaslechnout nedaleko restaurace Bergli na silnici přes průsmyk Klausen – a hned je tu padající vodopád v celé své kráse. Fenomenální je, že za vodopádem vede pěšina.

Bližší informace zde.


Vodopád Foroglio – osvěžení zaručeno

Foroglio v údolí Bavona je ztělesněním divoké krásy ve spojení s ticinskou tradicí. Maličká vesnička nedaleko vodopádu sestává výhradně z tradičních kamenných domů. A ačkoliv celé údolí produkuje velké množství elektřiny, žádný z domů ji nemá – s výjimkou Robiei. Vodopád Foroglio padá hlučně 108 metrů a nabízí úchvatnou podívanou s osvěžující vodní sprškou.

Bližší informace zde.


Saut du Doubs – přeshraniční

V létě lodě s turisty pravidelně brázdí úsek mezi vesničkou Les Brenets a vodopádem Saut du Doubs. Návštěvníky hledající romantiku a odpočinek dopravují komfortní motorová plavidla po řece Doubs, která zde tvoří švýcarsko-francouzskou hranici, přes idylické jezero Lac des Brenets k 27 metrů vysokému vodopádu.

Bližší informace zde.


Vodopád Piumogna – snadno dostupný

Vodopád Piumogna s 43 metry výšky je v kantonu Ticino jedním z nejvelkolepějších! Je jednoduše dosažitelný pěšky ze železniční stanice Faido i autem. Vesnice leží na zeleném dně údolí uprostřed okresu Leventina na nejvýznamnější evropské železniční trase a silniční ose.

Bližší informace zde.Více osvěžujících vodopádů najdete zde.