úvod

Vyrazit na zimní rodinnou dovolenou je někdy pořádná výzva. Musíte si najít základnu v rámci nějakého střediska a vybrat aktivity, které budete chtít provozovat. Aby to bavilo i děti, přinášíme jim lyžařskou inspiraci v podobě freestylového vyžití.

​


Davos, Graubünden

That’s Jatz!

V rozšířeném JatzParku na Jakobshornu najdou freestylisté kompaktní, pestrý a perfektně upravený snowpark. Přímo vedle lanovky byly vybudovány čtyři lajny pro krátké a intenzivní jízdy: dvě jsou kombinací railů a kickerů pro začátečníky a středně pokročilé, jedna je s raily pro středně pokročilé a jedna profi s kickery.

www.davos.ch
Laax, Graubünden

Snowpark LAAX

To nej z freestylu – není žádným překvapením, že Laax je vedoucím freestylovým resortem v Alpách. Freestyle tu má již dlouhou tradici a středisko tomu podřídilo vše. Má nejdelší souvislou u-rampu na světě, olympijskou velikost kickeru profi tratě a přes 90 překážek rozesetých po 4 snowparcích okolo Crap Sogn Gion. Zde lze zkoušet první pokusy na railech nebo provádět triky v u-rampě. V Laaxu se dá trénovat dokonce celoročně, a to v kryté hale Freestyle Academy. Plocha 1 000 m2 skýtá trampolíny, skateboardové rampy, skoky a další zařízení pro vnitřní freestylovou zábavu na všech úrovních. Ideální je navštívit komplex v případě nepříznivého počasí.

www.laax.com
Jungfrau Region - Berner Oberland

Snowpark Grindelwald – First

Jakmile spadnou první sněhové vločky, vyrazí rolby na First, aby postavily snowpark Grindelwald – First. Terén je již předupraven, takže 130metrová u-rampa a dva snowparky s různými stupni obtížnosti se vyloupnou během pár dnů. Jaký komfort proti roku 1989 – to si freeskieři museli překážky stavět vlastníma rukama a jen s pomocí lopat, což zabralo týdny práce. Lyžování na Firstu lze také zkombinovat se sáňkováním, z Faulhornu (kam je potřeba si vyšlápnout) vede nejdelší sáňkařská dráha v Evropě.

www.jungfrau.ch
Jungfrau Region - Berner Oberland

Skyline Snowpark Schilthorn

Ve dnech 3.–4. března 2018 se ve Skyline Snowparku na Schilthornu koná akce Radix Parkdays – víkend pro všechny nadšené freestylisty, kteří se chtějí naučit něco nového.

www.skyline-snowpark.chLeysin, oblast Ženevského jezera

S, M nebo L?

V Leysin je tento výběr: „small park“ má malé kickery a jednoduché raily pro začátečníky, děti a rodiny. „Medium park“ nabízí boxy a kickery s flatem až 10 metrů. A v „large parku“ je všechno ještě větší, takže se tu nikdy nebudou nudit ani profíci.

www.leysinpark.ch
Crans-Montana, Wallis

Pure Adrenaline

Jméno adrenalinového snowparku mluví za vše: na ploše 100 000 metrů čtverečních je u-rampa a tři lajny s boxy, raily a kickery – a navíc park spolunavrhoval Pat Burgener, první snowboardista, který zajel switch backside triple cork 1440.

www.crans-montana-parks.ch
Nendaz, Wallis

Woodpark

Lyžařská oblast 4 údolí zahrnuje nejen šest resortů, ale také tři snowparky, a dokonce malý snow skate park. Ve Woodparku v Nendaz byly na výrobu překážek použity kmeny stromů, větve a lavice. Park je jezdcům na míru jako ušitý.

www.nendaz.ch
Swiss Snow Academy

Tvůj otec není zrovna šampion v u-rampě? Žádný problém. Ve Snow Swiss Academy se od zkušených jezdců naučíš nejlepší triky a skoky na sjezdovce i mimo ni. Rozvíjet se budeš na své úrovni, takže to bude skvělá zábava. Nakonec dostaneš osobní Swiss Snow Academy Card. Na tuto kartu si můžeš třeba nahrát skipas a také díky ní využít speciální nabídky.

www.swiss-ski-school.chDalší destinace a tipy pro rodiny a freestylisty

MySwitzerland­.com/family