úvod

Co by bylo Švýcarsko bez svých nespočetných hor? Moc ne! Těchto deset vrcholů vyčnívá nad ostatními, ať už díky svému zvláštnímu tvaru, výšce nebo historii. To znamená, že na ně určitě musíte vyjet, zlézt je nebo je alespoň obdivovat zdálky.

​

1. Matterhorn

Wallis

Hora všech hor
Matterhorn je symbolem Švýcarska: Obr ve tvaru pyramidy je považován za nejfotografovanější horu světa. První výstup na 4 478 metrů vysoký vrchol v roce 1865, který stál život čtyř ze sedmi horolezců, navždy změnil tento do té doby v ústraní skrytý region. Matterhorn se stal celosvětově známým a cílem mnoha ctižádostivých horolezců. Pokud chcete obdivovat Matterhorn bez fyzické námahy, vyjeďte lanovkou z Zermattu na Klein Matterhorn (Matterhorn glacier paradise) – nejvýše položenou stanici lanovky v Evropě (3 883 m n. m.).

Více informací zde.


2. Jungfrau

Bernské Alpy / Wallis

Hora za Jochem
S 4 158 metry je Jungfrau třetí nejvyšší horou Bernských Alp a spolu s Eigerem (vlevo) a Mönchem (uprostřed) tvoří výraznou trojici vrcholů. Název Jungfrau pochází z Wengernalpu na úpatí hory, jež se také nazýval Jungfrauenberg, a to po svých majitelkách – řádových sestrách z interlakenského kláštera. Nejblíže se k Jungfrau můžete dostat na sedlo Jungfraujoch, které trůní ve výšce 3 454 metrů a je známé jako Top of Europe.

Více informací zde.


3. Rigi

Schwyz

Rigi ohromila i Marka Twaina
Před více než sto lety dobrodruzi a romantici – včetně Marka Twaina – dobývali Rigi a byli uchváceni mořem vrcholků. Rigi bývá také nazývána královnou hor, což má oporu v latinském překladu a vyzdvihuje její vznešenost a krásu. Poloha Rigi se rovněž ke královně velmi hodí – je feudálně zasazená mezi Lucernské, Zugské a Lauerzské jezero. Mimochodem, první švýcarský horský hotel byl otevřen na Rigi Kulm v roce 1816.

Více informací zde.


4. Eiger

Bernese Oberland

Hora s nejobávanější severní stěnou
Ve výšce 1 800 m je severní stěna Eigeru jednou z nejvyšších severních stěn v Alpách – dobít ji jako první byl vytoužený sen mnoha horolezců napříč Evropou. Po nesčetných pokusech vylézt touto stěnou až na vrchol se to podařilo čtyřčlennému týmu v roce 1938. V kontrastu s prvními lanovými družstvy horolezců, jimž výstup na vrchol trval několik dní, je současný rekord 2 hodiny a 22 minut (dosažený extrémním horolezcem Uelim Steckem 16. listopadu 2015). Některé pocity horolezců bude téměř jistě evokovat i pěší trasa Eiger trail na úpatí severní stěny.

Více informací zde.


5. Säntis

St. Gallen / Appenzell

Tato hora má vyhlídku na šest zemí
Když počasí dovolí, dopřeje 2 502 metrů vysoký Säntis turistům výhledy na Švýcarsko, Německo, Rakousko, Lichtenštejnsko, Francii a Itálii. Nejvyšší hora v regionu Alpstein ve východní části Švýcarska je populární destinací pro denní návštěvníky a pěší turisty a zároveň je dominantou regionu Bodamského jezera. Hora, která je vidět už zdaleka, je též známá extrémními povětrnostními podmínkami, jež se jinak vyskytují jen ve vysokohorských oblastech.

Více informací zde.


6. Schilthorn

Bernské Alpy

Co přivedlo Jamese Bonda na Schilthorn
Když německý producent Hubert Fröhlich pátral po perfektním místě pro natáčení další bondovky, sjezdil Alpy křížem krážem. Do Grindelwaldu přijel v roce 1968 a objevil tu Schilthorn s novou vrcholovou stanicí – přesně takové místo pro fiktivní vrchol Piz Gloria dlouho hledal. Jelikož budova na vrcholu byla v té době ještě nedostavěná, byla uzavřena následující smlouva: Schilthorn Cableway Ltd dá místo k dispozici filmovému štábu za to, že on zafinancuje rozšíření vrcholové budovy. A s úspěchem se zde od října 1968 do května 1969 konalo natáčení bondovky „V tajné službě Jejího Veličenstva“. O velkolepém filmovém natáčení se návštěvníci mohou dozvědět vše na interaktivní výstavě „Bond World 007“ v budově na vrcholu hory.

Více informací zde.


7. Dufourspitze

Wallis

Nejvyšší hora Švýcarska
S nadmořskou výškou 4 634 metrů je Dufourspitze nejvyšším bodem Švýcarska! Je to jeden z deseti hlavních vrcholů majestátního masivu Monte Rosa. Jeho rivalem je Dom, nejvyšší hora, která se celá nachází na území Švýcarska. První výstup na Dufourspitze se uskutečnil 1. srpna 1855, tehdejší lanové družstvo vedl Angličan Charles Hudson. Hudson byl později členem skupiny, která jako první zdolala Matterhorn v roce 1865 – a jedním z horolezců, kteří za to při sestupu zaplatili životem. Pokud upřednostňujete výhled na rekordně vysokou horu z bezpečné vzdálenosti, zvolte Gornergrat nad Zermattem, kam se dá pohodlně dojet vlakem.

Více informací zde.


8. Pilatus

Lucern

Spouštěč počasí, dračí doupě, domov obrů a hrob dobyvatelů
Domovská hora Lucernu Pilatus je jedním z nejtajemnějších míst ve středním Švýcarsku. V roce 1420 sem údajně dopadl dračí kámen, římský vládce Pilát Pontský je prý pohřben ve zdejším jezírku a před jeskyní má hlídat zkamenělý muž. Jedna věc je ale jistá: 2 132 metrů vysoký masiv Pilatus za jasných dnů nabízí panorama 73 alpských vrcholů.

Více informací zde.


9. Niesen

Bernské Alpy

Pyramida Alp
Dokonalý tvar pyramidy Niesenu v minulosti mnohokrát inspiroval umělce k zakomponování do uměleckých děl – včetně takových, jako je Ferdinand Hodler (1909), Paul Klee (1915) a Cuno Amiet (1926). 2 362 metrů vysoký vrchol pyramidy je snadno dosažitelný pozemní lanovkou z Mülenenu – nebo přibližně za pět hodin po pěších stezkách. Ti, kteří se účastní tradičního Niesen Cupu nahoru po nejdelším schodišti na světě (11 674 schodů) to mají ještě těžší – přístup na schodiště vedoucí podél lanovky není totiž běžně povolen.

Více informací zde.


10. Piz Bernina

Graubünden

Bezejmenná čtyřtisícovka
13. září 1850 dosáhl mladý topograf Johann Coaz a jeho asistenti nejvyššího bodu Engadinu a italské Valtelliny a pojmenovali 4 048 metrů vysokou horu Piz Bernina. Coaz byl oprávněn Švýcarským federálním topografickým úřadem změřit do té doby bezejmenný vrchol. Dnes je to fakt: Piz Bernina je jediná čtyřtisícovka ve Východních Alpách a nejvyšší hora kantonu Graubünden. Překrásný výhled na čtyřtisícový hřeben si můžete vychutnat z horní stanice lanovky Diavolezza.

Více informací zde.