úvod

Svatý Mořic je ikona alpského lyžování. Sdružuje v sobě tolik nej a tolik unikátního obsahu, že asi není druhé středisko, které by ho rozsahem a spektrem nabídky dokázalo napodobit. Efektní a využitelné hory, rozlehlá jezera, slunečné klima a podnikaví obyvatelé z něj udělali vůbec první místo na světě, kam lidé přijeli na zimní dovolenou. I díky své tradici je dnes Svatý Mořic připraven na všechny kategorie hostů a každému z nich nabídne úměrně vysoký standard kvality. Lyžaři, nelyžaři, zimní, letní, na třídní příslušnost nehledě. Solventním hostům se nabízejí ty nejluxusnější hotely nebo letiště v přilehlém Samedanu, zatímco běžní občané ocení třeba skipas za mimořádně výhodných 38 franků.

​

Tradice je ukazatelem kvality. Čas, který se značce nebo nějakému podnikání věnuje, akumuluje know-how a vytváří náskok před konkurencí. Svatý Mořic je nejstarší lyžařská značka světa, což má řadu pozitivních následků. Začněme proto v bodě, kde se narodila zimní dovolená.

Je to sice už trochu otřelá příhoda, ale za připomenutí stojí už proto, že byla jedním z důvodů k vydání této knihy – k výročí 150leté historie zimního turismu vůbec. A také vyvolává zvláštní druh lyžařské nostalgie, atmosféru, kterou dnes už nepotkáme. Bylo to asi nějak takhle: v září 1864 uzavřel hoteliér Johannes Badrutt chytrou sázku se svými britskými letními hosty. Měli přijet v zimě. Pokud by se jim ve Sv. Mořici nelíbilo, slíbil jim Badrutt uhradit náklady na cestu. V opačném případě mohou zůstat, jak dlouho chtějí. Jak to dopadlo, si lze lehce domyslet. Však si představte tamní nekonečné horské pláně plné prašanu a slunce, ve kterých se koupou všehovšudy čtyři lyžaři! Zůstali až do Velikonoc, a když se opálení vrátili do Anglie, rychle se to rozkřiklo a zimní dovolená byla na světě!

I další nej a významné body stojí za shrnutí: v tomtéž roce 1864 byla v Mořici zřízena první turistická kancelář ve Švýcarsku. 1878: první elektrické osvětlení ve Švýcarsku, konkrétně bylo instalováno v hotelu Kulm, 1880: první turnaj v curlingu na starém kontinentě, 1882: první evropské mistrovství v bruslení, 1889: první golfový turnaj v Alpách, 1890 první bobové závody… V roce 1896 Sv. Mořic jako první v Alpách zavádí elektrické tramvaje. Slavné dostihy na zamrzlém jezeře se poprvé konaly v roce 1906. První lyžařská škola ve Švýcarsku byla otevřena ve Sv. Mořici v roce 1929.

V seznamu pak figuruje mnoho dalších událostí, například Zimní olympijské hry 1928 a 1948, hned několik mistrovství světa v alpském lyžování (1934, 1948, 1974, 2003, v plánu je už i 2017).

Omlouvám se za tu změť čísel, ale každé z nich tvoří kus dnešní kostry Svatého Mořice. Historie je obsažena v současnosti. A vlastně se tak každý čtenář-lyžař dozvídá, že Svatý Mořic je místo pro alespoň jednu povinnou návštěvu.

Samotný Svatý Mořic je město položené na březích jezera Moritzersee a nad ním. Je to zvláštní mix živé moderní aglomerace s výraznými prvky romantické turistické historie a nákroky k mondénnosti. Na dosah vyšperkovaných obchůdků s předraženým luxusním zbožím najdete supermarket, mnohopodlažní parkoviště či rušnou silnici. Moderní užitné stavby jsou proloženy honosnými budovami hotelů nesoucích hrdě svůj aristokratický prapor, takže celé to panoptikum trochu připomíná dort od pejska a kočičky. Po ochutnání zjistíte, že existují i lepší potraviny. Však stačí třeba sejít k břehu jezera, kde se veškerý ten podivný tikot zastaví a vyniknou hodnoty, za kterými nestojí sám člověk. A podobně i v okolních horách.

V lyžařské značce ale ne náhodou figuruje i slovo Engadin, název pro dlouhatánské údolí řeky Inn, které naznačuje, že lyžování není o jednom městě. Naopak, v tomto případě je to celé kvarteto lyžařských areálů rozložené po blízkých i vzdálenějších horských zákoutích propojených skipasem, skibusy a často i „skivlaky“. Pestrost je proto další kategorií, kde bychom mohli opět přidělit jedno oprávněné nej.

Corviglia, Corvatsch, Diavolezza, Lagalb

Corviglia (rétorománsky kavka) je patrně jedničkou mezi tamními areály. Proč? Leží přímo nad Svatým Mořicem (ale sjezdovky spadají i do vedlejší vsi Celerina). Disponuje největším počtem tratí, údajně stovkou kilometrů. Ale hlavně je místem všech velkých světových závodů i centrem lyžující smetánky. Převážně jihovýchodně orientovaný areál pod vrcholem Piz Nair (3 057 m) nabízí prostor zejména pro sportovní lyžování, k tomu dostatek slunce, výběrové výhledy i spoustu restaurací od lidových po nejluxusnější.

Druhý v řadě je Corvatsch (havran), který hnízdí ještě v dosahu města nad jezerem Silvaplana a stejnojmennou vsí. Jeho středobodem je 3 330 m vysoký Piz Corvatsch, na jehož vyhlídkové plošině můžete sledovat skutečný vysokohorský svět ledovců a pustých hor na jedné a seriál údolních jezer na straně druhé. Tratě, také vesměs sportovní, vedou ze skal a ledovců až do přívětivého pásma lesa a jsou propojeny se sousedním polozapomenutým areálem Furtschellas, kde najdete další příděl přehledných sjezdovek.

Menší, ale nikoli horší je oblast Diavolezza. Nedaleko průsmyku Bernina roste rodina magických hor, jejichž hlavou je jediná čtyřtisícovka Graubündenu, Piz Bernina (4 049 m). Tu můžete obdivovat právě z vrcholu bez 22 metrů třítisícové Diavolezzy. Společně s vrcholy Piz Palü a Bellavista tvoří jedno z nejkrásnějších panoramat Alp. Jeho pozorování posouvá na ještě vyšší úroveň horský hotel Diavolezza, kde se dá výborně stravovat i levně spát. Samotným vrcholem extáze je pak pohled z roztopené nejvýše položené vířivky Alp. Lyžařsky Diavolezza nabízí několik variant dlouhých sjezdů do údolí a jednu sportovní trať v horní části, kde se lyžuje již od poloviny října.

Nejdál od epicentra je areál Lagalb, položený skoro naproti Diavolezze, odkud sem lze dojet jednosměrně na lyžích. Jeho sportovně nadupané tratě jsou díky odtrženosti místa často liduprázdné, což ocení ti, kdo chtějí hlavně jezdit a jezdit.TIPY Engadin Svatý Mořic


Muottas Muragl

Na kopci mezi Pontresinou a Samedanem leží nejekolgičtější hotel Muottas Muragl, který víc energie vyrobí, než vydá. Poznáte ho snadno, k jeho dominantní stavbě na vrcholu oblého kopce vede přímá linka zubačky. Kdysi to bylo jedno z pionýrských lyžařských míst, dnes je to spíš kopec pro nelyžařskou rekreaci – můžete si tam vyjet na oběd nebo večeři a dolů se spustit sáňkařskou dráhou.


Na lyže za úplňku

Do ticha noci se rozduní motor kabinové lanovky také vždy, když je jasno a měsíc ve fázi úplňku. Ten dokáže osvítit okolní hory natolik, že je v jeho svitu možné bezpečně lyžovat bez jakéhokoli umělého osvětlení. Měsíčnímu světlu nikde nestíní žádné stromy a zasněžené okolí ho odráží všude kolem. Samozřejmě je to moment spíš pro meditativní zážitek v neobyčejné atmosféře nočních hor než sportovní lyžování. V sezóně 2017/18 přijde lyžování za úplňku na 33 CHF.

Běžky

Svatý Mořic a jeho okolí je světovým místem pro běžecké lyžování. 200 kilometrů upravovaných tratí lyžaře provede po všech hlavních údolích od Malojapassu po Samedan či do průsmyku Bernina. Ohromným a unikátním hřištěm pro běžkaře jsou tamní zamrzlá jezera, po kterých se táhnou široké běžkařské cesty. I jejich možností využívá jeden z nejslavnějších veřejných běžeckých závodů světa – Engadin Skimarathon, který slaví 50 let.

Na Piz Corvatsch helikoptérou

Na nejvyšší vrchol oblasti Corvatsch vede moderní kabinová lanovka o dvou sekcích. Na jejím cíli pak najdete vyhlídkovou plošinu, panoramatickou restauraci a mimo jiné i heliport. Ten je okázale hned naproti restaurační jídelně a je vidět, že provoz na něm není malý. Částečně je to jistě neobvykle vysokou koncentrací nadprůměrně majetných hostů, zdání ale může klamat. Na to, abyste se vydali na krátký let ze Samedanu na vrchol Piz Corvatsch nemusíte být milionář, cena za let začíná na 120 frankcích za osobu (helibernina.ch).NEJ Engadin Svatý Mořic


Nejslunečnější klima

Svatý Mořic se chlubí mimořádně vysokým počtem slunečných dní, který udává 322 v roce. Zčásti je to marketingové heslo, které ale není úplně vymyšlené. Jeho „šampaňské“ klima je skutečně nadprůměrně příjemné díky poloze na rozhraní alpského severu a jihu.

Největší whisky bar na světě

Unikát, který je dokonce veden v Guinessově knize rekordů, najdete v hotelu Waldhaus am See. Claudio Bernasconi pro svůj whisky bar posbíral po světě celých 2 500 druhů whisky. Jeho vášeň k whisky se probudila na studiích v Indii, kdy nejdříve plně pochopil funkci whisky jako prostředku desinfekce a hygieny. Nápad vybudovat největší whisky bar přišel až později a v roce 1996 už přišel první zápis do knihy rekordů. V hotelu si můžete objednat ochutnávku (hodinová se čtyřmi druhy stojí 45 franků) nebo zakoupit některou z tisíce modelů zejména skotské single malt whisky, ale také blended, irské whiskey, bourbonu i dalších obilných destilátů z celého světa.

Nejdelší osvětlená sjezdovka Švýcarska

Mimořádný lyžařský zážitek můžete vstřebat každý pátek večer na Corvatschi. Z první mezistanice vede do údolí 4kilometrový sjezd po nejdelší osvětlené trati ve Švýcarsku. Velký lyžařský mejdan se táhne až do následujícího dne, konkrétně až do dvou hodin ráno. Začíná se v sedm večer a lyžování můžete kombinovat s návštěvou některé z tamních restaurací. Tam i zpět do centra se pak dopravíte speciálními skibusy. Cena skipasu je 27 franků, děti do 12 let pak 16 franků. Sjezdovku si lze dokonce pronajmout pro soukromou akci, nebo třeba jen pro sebe, cena se pak ale vyšplhá na 4 700 franků.

Nejvýše položená vířivka

Anebo taky vířivka s nejkrásnějším výhledem. Venkovní perličková koupel u hotelu Berghaus Diavolezza (2 978 m n. m.) je vskutku superlativním zážitkem. Do vany ze dřeva a mosazi, která je ohřívána vlastními „kamínky“ na dřevo, se pohodlně vejde 6 lidí. Jen polovina z nich však hledí na famózní panorama okolo nejvyššího vrcholu Graubündenu, Piz Berniny. Za tento nezapomenutelný zážitek zaplatíte 24 franků, ubytovaní dokonce jen 19. Doporučujeme investovat další „drobné“ do šampaňského, protože na podobně silnou oslavu života narazíte málokde.

Nejlevnější vyjížďka vlakem

Skipas platí i na vlak. A protože středisko Diavolezza leží užuž v průsmyku Bernina, výlet tam vlakem znamená nějakých 40 minut vlakového zážitku. Kupodivu ale platnost skipasu na stanici Diavolezza nekončí a pokračuje přes Berninský průsmyk až do stanice Alp Grüm, kde je vyhlídka na slavnou železnici a restaurace k občerstvení. Po trati legendárního červeného vláčku Rhétské dráhy – Bernina Expressu – můžete jet ze Svatého Mořice asi hodinu jedním směrem.

Ledovec Morteratsch

Morteratsch je největší ledovec oblasti, který stéká ze skupiny hor pod jedinou graubündenskou čtyřtisícovkou Piz Bernina. Kdo vládne lyžím, může ho sjet – je to zejména exkurze do světa hor, nějaké extra lyžování se od toho obvykle nedá čekat. Zážitek je to ale silně doporučeníhodný. Sjezd je vymezen tyčovým značením a táhne se několik kilometrů většinou po ledovci – pozor, neopouštějte vymezený prostor, mohou tam být trhliny! – a samozřejmě není upravován. Vyrážejte jen za vhodných povětrnostních a sněhových podmínek a v týmu, kde nejslabší sjede bezpečně alespoň červenou sjezdovku. Konec je potom velmi mírně skloněný, a tedy nevhodný pro snowboardisty. Finále je u stanice vláčku Morteratsch (funguje na skipas), kde přiléhá také romantická horská hospůdka, která umožní zapít nebo zajíst tento jedinečný zážitek. Vláčkem se pak snadno dostanete domů.
Přehled jednotlivých areálů


Corviglia

Corviglia (rétorománsky kavka) je patrně jedničkou mezi tamními areály. Proč? Leží přímo nad Svatým Mořicem (ale sjezdovky spadají i do vedlejší vsi Celerina). Disponuje největším počtem tratí, údajně stovkou kilometrů. Ale hlavně je místem všech velkých světových závodů i centrem lyžující smetánky. Převážně jihovýchodně orientovaný areál pod vrcholem Piz Nair (3 057 m) nabízí prostor zejména pro sportovní lyžování, k tomu dostatek slunce, výběrové výhledy i spoustu restaurací od lidových po nejluxusnější.1 - Corviglia Run
dominantní trať je červená závodní Corviglia Run (č. 4), širokánská, velmi solidně strmá a terénně proměnlivá

2 - Corviglia
centrální křižovatka areálu, přístupná zubačkou z centra Svatého Mořice, odkud dále pokračuje visutá kabina na Piz Nair. Na Corviglii je vyhlášená restaurace La Marmite – centrum setkávání smetánky. Vedle ní ale najdete i samoobslužnou restauraci pro smrtelníky a další zázemí

3 - Piz Nair
nejvyšší vrchol oblasti a jeho panoramatickou restauraci zpřístupňuje moderní visutá kabina. Na její trase, ve výšce 2 840 m, je neveřejná mezistanice, odkud vede schodiště ke startu trati pro sjezd mužů. Její sklon je až 45 ° neboli 100 %!

4 - Fuorcla Grischa
v okolí vedou sportovní sjezdovky v ryze horském prostředí

5 - červená č. 1
slunci vystavená sjezdovka poskytuje typické výhledy na údolí s jezeryEngadin Svatý Mořic je taky nekonečná zásoba exkluzivních panoramat. Odkudkoli shora vidíte vždy fascinující pohledy, které, pokud se budete pohybovat, dají na slušně obsáhlý seriál
Corvatsch

Druhý v řadě je Corvatsch (havran), který hnízdí ještě v dosahu města nad jezerem Silvaplana a stejnojmennou vsí. Jeho středobodem je 3 330 m vysoký Piz Corvatsch, na jehož vyhlídkové plošině můžete sledovat skutečný vysokohorský svět ledovců a pustých hor na jedné a seriál údolních jezer na straně druhé. Tratě, také vesměs sportovní, vedou ze skal a ledovců až do přívětivého pásma lesa a jsou propojeny se sousedním polozapomenutým areálem Furtschellas, kde najdete další příděl přehledných sjezdovek.


1 - Piz Corvatsch
monumentální panoramatická terasa s výhledem až na Monte Rosu nebo Matterhorn, panoramatická restaurace, heliport
dolů po ledovci padá širokánská a svižná červená (č. 3) s horským výhledem

2 - Nejdelší noční trať
centrální, široká a oblíbená červená sjezdovka č. 10 bývá každý pátek dějištěm nočního lyžování až do dvou hodin do rána

3 - Furtschellas
v oblasti je několik pěkných a pestrých sjezdovek, obvykle minimálně zalidněných. Téměř odevšad se nabízejí výhledy na jezero Silvaplana

4 - Hahnensee
nepravidelně upravovaná sjezdovka (č. 5) s výhledem na Svatý Mořic vede z areálu Corvatsch jako jediná a jednosměrná spojnice k úpatí areálu Corviglia a do čtvrti Bad. Trať značená černě má několik prudkých pasáží, průměrného lyžaře by v obvyklých podmínkách neměla zaskočitKaždý pátek na této sjezdovce můžete lyžovat do dvou do rána.
Diavolezza a Lagalb

Menší, ale nikoli horší je oblast Diavolezza. Nedaleko průsmyku Bernina roste rodina magických hor, jejichž hlavou je jediná čtyřtisícovka Graubündenu, Piz Bernina (4 049 m). Tu můžete obdivovat právě z vrcholu bez 22 metrů třítisícové Diavolezzy. Společně s vrcholy Piz Palü a Bellavista tvoří jedno z nejkrásnějších panoramat Alp. Jeho pozorování posouvá na ještě vyšší úroveň horský hotel Diavolezza, kde se dá výborně stravovat i levně spát. Samotným vrcholem extáze je pak pohled z roztopené nejvýše položené vířivky Alp. Lyžařsky Diavolezza nabízí několik variant dlouhých sjezdů do údolí a jednu sportovní trať v horní části, kde se lyžuje již od poloviny října.

Nejdál od epicentra je areál Lagalb, položený skoro naproti Diavolezze, odkud sem lze dojet jednosměrně na lyžích. Jeho sportovně nadupané tratě jsou díky odtrženosti místa často liduprázdné, což ocení ti, kdo chtějí hlavně jezdit a jezdit.


1 - Diavolezza
unikátní vyhlídkový balkón na jedno z nejkrásnějších panoramat Alp kolem čtyřtisícovky Piz Bernina
u Berghausu Diavolezza, kde je restaurace a možnost ubytování, je také nejvýše položená vířivka

2 - červená u lanovky
první neledovcové lyžování ve Švýcarsku je na sjezdovce u sedačkové lanovky a začíná již v říjnu

3 - Ledovec Morteratsch
mohutný ledovcový splaz ze severních stěn nejvyšších hor Graubündenu stéká do stejnojmenné osady s železniční zastávkou. Vede po něm značená, ale neupravovaná trať dlouhá cca 10 kilometrů

4 - Diavolezza – tratě
dlouhé, převážně červené spletité sjezdovky s několika rovinatými úseky. Na lyžích lze přejet jednosměrně pouze z Diavolezzy na Lagalb (obráceně busem)

5 - Lagalb – tratě
minimálně zalidněné sportovní tratě včetně nejstrmějšího sjezdu v Graubündenu (86 %)Mimořádně silné jsou i výhledy z Diavolezzy. Z restaurace anebo lépe z teplé vody nejvýše položené venkovní vířivky světa tam můžete pozorovat jedinou čtyřtisícovku Graubündenu, Piz Berninu
Praktické informace:

Doprava

 • Praha–Engadin - 660 km (7.15 h)
 • Brno–Engadin - 800 km 8.00 h) 

Parkoviště

 • Corviglia – parkoviště Signal – 5 CHF/den)
 • Corvatsch a Bernina (Diavolezza) – zdarma

Skibus

 • v rámci středisek a mezi všemi areály v max. 30minutových intervalech – zdarma

Skipas (ceny pro sezónu 2017/18

 • skipas dospělí 1–6 dní: 73–365 CHF
 • skipas děti (6–12 let) 1–6 dní: 24–122 CHF
 • skipas mládež (13–17 let) 1–6 dní: 49–243 CHF


(Skipass inklusive: při ubytování na min. 2 noci ve vybraných hotelech skipas na celou dobu pobytu 25 CHF/den)


Servis

 • lyžařské školy, servis a půjčovny – ve střediscích a u nástupních stanic lanovek

Après-ski

 • akvapark Bellavita (Pontresina): vstupné – dospělí 10 CHF (24 CHF vč. wellness)
 • akvapark Zernez
 • zimní vycházky
 • bruslení
 • sáňkařská dráha (Muottas Muragl)
 • tandemový paraglide
 • tenis, squash (Sv. Mořic)
 • muzea, kina

Homepage: www.engadin.stmoritz.ch


Podrobné informace o středisku Svatý Mořic


Počasí ve středisku Svatý MořicŠtítky: Graubünden