úvod

Švýcarsko není v zimě jen o lyžování. Ve městech i v horských střediscích se pořádají zajímavé akce, které lze v době zimní dovolené pohodlně navštívit. Nechť je vám inspirací pár našich tipů.

​

Hokej

V Davosu si po lyžování můžete zajít na další populární zimní sport – hokej –, a to dokonce s českou účastí. Po loňské účasti se do Davosu vrací hokejový klub Mountfield Hradec Králové. Spengler Cup Davos a velkolepý zápas se koná mezi vánočními svátky v původní dřevěné aréně.

Balónové létání

Už po čtyřicáté proběhne v kantonu Vaud týden ve znamení horkovzdušných balónů. Působivá show Festival balónů se uskuteční 27. ledna až 4. února v objetí hor v Château-d’Oex. Nechat se unést kouzelnou lehkostí přímo v horkovzdušném balónu mohou i návštěvníci. Pokud budete lyžovat někde v okolí Gstaadu nebo Ženevského jezera, výlet tam se vyplatí.


Fasnacht

V rámci après-ski můžete navštívit tradiční švýcarský masopust Fasnacht. Pokud jste ho ještě sami nepotkali, vězte, že něco takového se vidí opravdu málokde. Průvod v maskách a alegorické vozy jsou ve zdánlivě spíše konzervativním Švýcarsku opravdu zážitkem. Fasnacht trvá i několik dní, po které se běžný život úplně zastaví! K nejpopulárnějším karnevalovým městům patří Basilej (19.–22. 2. 2018) a Lucern (8.–13. 2. 2018). Magickou atmosféru pohanských zvyků lze zažít při Tschägättě ve walliském údolí Lötschental, to je průvod děsivých příšer, který bude probíhat v týdnu od 3. února 2018. V Engadinu zase slaví 1. března Chalandamärz, starý rétorománský festival, který předznamenává konec zimy a příchod jara.


Muzika a festivaly

Hudbu potkáte na kopci čím dál více. Známé jsou obří akce k zakončení sezóny v Samnaun (resp. Ischglu) nebo na Jungfrau. Čím dál větší zájem přitahuje i komorněji pojatá akce, která přinese 10.–14. dubna 2018 pět dní hudebního potěšení před velkolepou přírodní scenérií. Zermatt Unplugged byl založen v roce 2007 jako festival zpěváků a skladatelů, dnes je místem setkání milovníků čistých tónů. Unikátní atmosféru tu tvoří teplé jarní slunce, výjimečné podmínky na sjezdovce a hudební hvězdy zblízka.

A svůj hudební festival pod širým nebem má i Davos. Na svátky velikonoční 29. března až 2. dubna 2018 zazní na různých místech po celém Davosu nejznámější hity popových, rockových a reaggae hvězd. Davos přitahuje nejlepší revivalové kapely, které se postarají o výbornou náladu a dobrý poslech.

Zcela jinou scénu najdete v Lucernu. Tamní Lucernský festival je ideální pro hudební navození velikonoční nálady. Od 17. do 25. března tu budou hrát špičky duchovní hudby nejen v kulturním centru KKL na břehu Lucernského jezera, ale i v lucernských kostelech. Pokud vás osloví jména jako Thomas Hengelbrock, Mariss Jansons, Julia Lezhneva nebo Teodor Currentzis, víte, že to bude mimořádné setkání.

Gastronomie

Součástí kultury je bezesporu i gastronomie. Při ochutnávání zimního Švýcarska by nám nemělo uniknout několik tradičních dobrot. V Graubündenu zahřeje typická polévka Gerstensuppe s kroupami a sušeným hovězím masem Bündnerfleisch. Samozřejmostí jsou sýrové pokrmy raclette nebo fondue. Kávové speciality jako Schümli Pflümli, Kaffe fertig nebo Kaffe Lutz jsou k dostání v každé horské občerstvovně.


Auta i hodinářství

Jednou za rok se Ženeva stává rájem motoristů. 8. až 18. března 2018 se na Ženevském autosalonu setká mezinárodní automobilový průmysl už po 88. V sedmi halách představí přes 180 vystavovatelů na 900 modelů, včetně exkluzivních malosériovek a světových a evropských premiér. A když už tam budete, určitě stojí využít příležitosti a zalyžovat si v Leysin nebo v Les Diablerets.

Každý rok určuje veletrh Baselworld trendy pro mezinárodní hodinářský a šperkařský průmysl. Jako jediný spojuje všechny top průmyslové hráče na jednom místě. Uskuteční se v Basileji 22.–27. března 2018.

Více akcí objevíte na:
MySwitzerland­.com/events