úvod

Rádi bychom vás pozvali na další ročník Sametového posvícení, které je inspirováno švýcarskou tradicí festivalu Fasnacht, známého především z Basileje a Lucernu. Již po šesté projde 17. 11. 2017 Prahou satirický průvod masek, jež chce humornou formou poukázat na některá palčivá témata současnosti. Na letošním ročníku se také budete moci setkat i s početnou basilejskou bubenickou a pišteckou skupinu v čele průvodu.

​

Program:

Zahájení Sametové sezony, 16. 11. 2017

Letošní dílny budou probíhat v ulici Hybernská 4, kterou nedávno dostala pod svou patronaci FFUK. Rozsáhlý prostor nedaleko Prašné brány, jež se pomalu zabydluje kulturními aktivitami, bude i nám na několik týdnů domovem. Přijďte se s námi poveselit a zahájit šestou sezónu.

17:00 Degustace iniciativ - komornější workshop, na který jste srdečně zváni, představí iniciativy a výtvarníci prví skicy nápadů. Na nás bude uhoudnout témata a posoudit barvu, chuť i vůni. Ceny vás neminou!
20:00 Zahajovací přípitek - filmový sestřih z minula a představení nového ročníku, poté k tanci a k poslechu tradičně zahraje Kutálka Jiřího Starého, alias Schlauchband.

Průvod Sametového posvícení, 17. 11. 2017

13:00 defilé na Náměstí republiky (rynek před Celnicí za trhem)
13:30 průvod vyráží Prašnou branou a pokračuje Celetnou na Staroměstské náměstí
14:15 pauza na Křižovnickém náměstí
14:45 odchod přes Karlův most
15:00 defilé na Kampě a pauza
16:00 odchod z Kampy na Národní třídu (komentovaný průchod u Národního divadla v 16:30)
17:00 Jungmannovo náměstí
17:30 Václavské náměstí
18:00 slavnostní zakončení na Náměstí republiky

O Sametovém posvícení

Je fascinující, že tento fenomén je mimo hranice Švýcarska prakticky neznámý. Organizátory před několika lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy. Švýcarský Fasnacht v Basileji trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí. Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost. Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí.

Podpořte Sametové posvícení i vy

Sametové posvícení se chystá i letos rozproudit kreativní energii Pražanů karnevalovým průvodem. Již pošesté je v plánu oslava dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu jinak než házením pukavců a zahořklými proslovy. Podpořte i vy Sametové posvícení na hithitu - zde.

Bližší informace o Sametovém posvícení a Fasnachtu nalezneze na www.sametoveposviceni.cz.